Tajemství za logy kapel: Lebka The Offspring, proměnliví Linkin Park a runy Sleep Token

Vydáno 26.12.2024 | autor: Natálie Štrbáková

Stejně jako mají význam některá tetování, mají význam i mnohá loga kapel. Minule jsme se podívali na sestavy Avenged Sevenfold, Nirvana, Pearl Jam a Red Hot Chili Peppers. V aktuálním díle nás čeká hořící lebka The Offspring, proměny loga Linkin Park a symbolika u Sleep Token.

Tajemství za logy kapel: Lebka The Offspring, proměnliví Linkin Park a runy Sleep Token Tajemství za logy kapel: Lebka The Offspring, proměnliví Linkin Park a runy Sleep Token

The Offspring

Hořící lebku nadesignoval v roce 2000 Alan Forbes pro LP Conspiracy of One. Lebka jako součást loga je poměrně populární prvek, jako jedni z prvních ji použili The Grateful Dead. Obyčejně se používá jako symbol pro rebelii a samozřejmě také smrtelnost. Přesný význam loga The Offspring není známý, podle blogu Pictograms lze interpretovat jako vnitřní vesmír jednotlivce, který hoří pro spravedlnost a touží po pomstě, ale sám bez podpory jiných nemá šanci na úspěch a vyhasne.

LIVE: Rock for People, den druhý: spousta emocí s Parkway Drive a Neck Deep, 30letou oslavou Fixy a The Offspring v překvapivé formě

Linkin Park

Od vzniku kapely v roce 1996 se logo Linkin Park v průběhu kariéry sestavy několikrát změnilo, naposledy s příchodem zpěvačky Emily Armstrong, která po dlouhé pauze kapely nastoupila jako její hlavní zpěvačka. Ostatně původně se Linkin Park jmenovali Xero (vyslovuje se stejně jako slovo „zero“), což jim jako název vystačilo tři roky. Už Xero měli vlastní logo, navržené Mikem Shinodou, které svou stylizací odkazovalo na tehdy populární technologickou estetiku konce 90. a začátku 00. let a také připomínalo starořecká písmena.

RETRO 2000 | Linkin Park poprvé v Česku. Vyprodané hale dokázali, že jejich úspěch není náhoda

S odchodem zpěváka Marka Wakefielda a příchodem Chestera Benningtona se kapela změnila z Xero na Hybrid Theory, což nemělo dlouhého trvání – skupina zjistila, že už se tak jmenuje jiná formace. V roce 2000 tak vznikli Linkin Park. Jméno Hybrid Theory alespoň nese jejich extrémně úspěšné debutové album. Ještě jako Hybrid Theory stihla kapela vytvořit nové logo, které připomínalo japonské znaky.

Se změnou názvu na Linkin Park bylo samozřejmě potřeba obměnit i logo. To mělo v prvních letech nového tisíciletí jednoduchou podobu LP tiskacími písmeny, v roce 2007 ale došlo ke změně. Iniciály sestavy zůstaly v logu, nicméně se kolem nich obtáčela kružnice a grafické zpracování iniciál připomínal trojúhelník, který se nahoře a dole spojuje s kruhem.

Změny loga od té doby provázely příchod každého nového alba.

S příchodem nového desetiletí se objevilo logo, které jako by hořelo nebo se roztékalo. To provázelo album A Thousand Suns (2010) a vydrželo kapele do vydání The Hunting Party (2014), kdy najednou zmizela kružnice, která iniciály uzavírala.

Rok 2017 byl, jak fanoušci ví, přelomový. V květnu vyšlo album One More Light a s ním došlo k další změně loga – ohraničení zkratky LP nabralo podoby hexagonu, v němž každá úsečka představovala jednoho člena kapely. Po smrti zpěváka Chestera Benningtona v červenci 2017 – jen pár týdnů po vystoupení v pražských Letňanech – zmizela levá horní úsečka.

LIVE: Linkin Park v Praze dokázali, že stále kralují pódiím. Aerodrome festival jim ležel u nohou

Nový začátek přineslo září 2024, kdy se z barevných vod Linkin Park vynořilo nové logo a příslib alba From Zero (tedy „Od nuly“), které vyšlo v listopadu. Název desky má hned dva významy. Jednak značí novou éru, v níž na pozici hlavní zpěvačky nastoupila poměrně neznámá Emily Armstrong, čímž na svou hlavu převzala obrovskou zodpovědnost. Ve druhé řadě také odkazuje na kořeny Linkin Park, kteří začínali jako výše zmínění Xero. Kruh se tak uzavírá a Linkin Park jsou opět v plné sestavě, i když trochu jinak a s nelehkými roky za sebou. To také reflektuje nové logo, který jako by se rozpíjelo v tekutině a nebylo úplně jasné, co přesně se vynoří. Pořád to ale bude kapela, která se snaží dávat svým fanouškům maximum toho, co může.

Sleep Token

Nejmladší kapela z dnešního výběru své logo promyslela nejdůkladněji. Skládá se z run a římských číslic. Runy jsou psány v nejstarší známé runové abecedě, v tzv. starším futharku (Elder Futhark). Není však oficiálně známé, které přesně inspirovaly logo.

Pokud si ho rozebereme na jednotlivé části, lze v něm podle fanoušků najít runy Teiwaz , Dagaz , Uruz, Eihwaz a ᛗ Mannaz.

  • Teiwaz je alternativním jménem pro boha Týra a symbolizuje vítězství, spravedlnost, boj a sebejistotu. Jde o symbol válečníků. Pokud se objeví při věštbě, značí, že osoba zvládne překonat veškeré překážky a neuhnout ze svého cíle.
  • Dagaz znamená „den“ nebo „denní světlo“ a vždy je dobrým znamením. Pokud padne při věštění, může znamenat štěstí, pozitivní změny a dobré vztahy.
  • Uruz doslova znamená „pratur“, popř. „zubr“ (latinsky Bos primigenius). Symbolizuje sílu, výdrž a tvoření. Je to runa plná energie, která je potřeba například při lovu, bránění svého teritoria/prostoru, ale i při kreativní tvorbě.
  • Eihwaz je v překladu „tis“, kterému se také někdy říká strom smrti a podle starých Řeků představoval bránu do podsvětí. Tis je jedovatý. Při výkladu slouží runa Eihwaz jako symbol pro ukončení jedné životní etapy a startu další. Někdy věští smrt, a to ať už doslova, anebo spíše ve smyslu konce něčeho.
  • Mannaz lze přeložit jako „člověk“, případně „lidstvo“. Symbolizuje lidství, společenství a spolupráci.

Jak lze vidět na rozkresleném obrázku loga Sleep Token, runy Teiwaz, Uruz, Eihwaz a Mannaz se překrývají a některé také opakují. Kombinace run dohromady vytváří tzv. bindrune. Spojené runy mají podle všeho zesilovat sílu samostatných run a vytvářet další efekty.

 

Text: Natálie Štrbáková, foto: Daveed Benito (The Offspring), James Minchin (Linkin Park), Adamross Williams
 (Sleep Token), Natálie Štrbáková (překreslená loga)
Témata: Linkin Park, Sleep Token, Offspring, loga kapel