TOP 10 alb, kterým bude letos už 20 let: Linkin Park, Eminem, Madonna i Radiohead

Vydáno 24.01.2020 | autor: redakce

Ačkoli od přelomu tisíciletí uplynuly už dvě dekády, na některé z tehdejších desek vzpomínáme s nostalgií dodnes. Sestavili jsme seznam deseti alb, která letos oslaví už 20 let od svého vydání. Vybavíte si ještě, co jste poslouchali v magickém roce 2000?

TOP 10 alb, kterým bude letos už 20 let: Linkin Park, Eminem, Madonna i Radiohead TOP 10 alb, kterým bude letos už 20 let: Linkin Park, Eminem, Madonna i Radiohead


Britney Spears - Oops!… I Did It Again

Už název alba nutí zabroukat si známou melodii titulní písně. V pořadí druhá deska tehdy osmnáctileté zpěvačky zaznamenala obrovský úspěch ihned po svém vydání. Během prvního týdne se prodalo přes 1 300 000 kusů a Britney se tak stala nejprodávanější sólovou interpretkou na světě. Tento rekord překonala až v roce 2015 Adele s deskou 25. Přesto je právě album Oops!... I Did It Again dodnes jedním ze symbolů popu přelomu milénia.

RECENZE: Nadrženou Britney Spears ovlivnilo reggae i kabaret, na Glory přesto tápe


OutKast - Stankonia

Málokdo posunul hip hop tak jako americké duo OutKast tvořené André "André 3000" Benjaminem a Antwan "Big Boi" Pattonem. Právě album Stankonia bylo přelomové. Propojení rapu s dalšími žánry včetně funku nebo rocku ovlivnilo celou hiphopovou scénu a někteří kritici i řada fanoušků Stankonii považují za nejzásadnější desku své doby.


Linkin Park - Hybrid Theory

Upřímné a silné texty, zpěvné refrény a progresivní zvuk. Tak by se dalo shrnout první album kultovních Linkin Park. Pro "devadesátkovou" generaci se deska stala něčím posvátným a ani širší veřejnost neunikla hitům jako Crawling nebo In The End. Jak důležité a pro řadu lidí osobní tohle album bylo, se ukázalo v roce 2017, kdy svět zasáhla zpráva o smrti zpěváka Chestera Benningtona. Fanoušci se s mrazením v zádech vraceli právě k Hybrid Theory jako k hudbě, která se stala nedílnou součástí jejich života.

Chester Bennington bojoval se svými démony z dětství celý život


Green Day - Warning

V roce 2000 se kalifornští Green Day rozhodli zkusit něco nového. Klasický pop-punk okořenili řadou akustických nástrojů a netypických aranží. Výsledkem byla deska Warning s jemnějším zvukem a optimističtějšími texty, která z tvorby Green Day dodnes vybočuje.


Madonna - Music

Vzpomínáte si, na co se tančilo před dvaceti lety? O jeden z hitů tehdejších diskoték se postarala i nestárnoucí Madonna. Tou dobou bylo popové královně už přes 40 let, ale albem Music dala jasně najevo, že má pořád co říct. S tím souhlasila i většina kritiků. Zpěvačka získala pět nominací na Grammy a klip k titulní písni alba se stal kultovním.

RECENZE: Madonna jako tajná agentka Madame X nabízí instantní zážitek na jeden poslech


Eminem - The Marshall Mathers LP

Albem The Marshall Mathers LP Eminem navázal na celosvětově úspěšnou desku Slim Shady EP. Na produkci se podílela hiphopová legenda Dr. Dre a společně vytvořili 18 silně autobiografických nahrávek. Jde možná o Eminemovu nejupřímnější zpověď, pro kterou je typická temná atmosféra a agresivní projev.


U2 - All That You Can't Leave Behind

U2 jsou irskou chloubou a brzy oslaví neuvěřitelných 45 let na scéně. All That You Can't Leave Behind je pro tuhle nestárnoucí partu zásadním albem. Po experimentování s různými žánry se v devadesátých letech vrátili ke svému typickému zvuku právě skrze tuhle desku. Jde o jeden z jejich nejúspěšnějších počinů obsahující i hit Beautiful Day.

RECENZE: U2 agitují, ale nedaří se jim chytit za srdce


Enya - A Day Without Rain

Enya, jedna z nejvýraznějších představitelek world music, new-age a hlavně keltské hudby, vydala v roce 2000 svou pátou řadovou desku. I ten, kdo nechtěl, narazil na píseň Only Time. Album plné uklidňující atmosféry a velkolepých aranží se stalo nejprodávanějším projektem žánru new-age a dnes působí obzvlášť nostalgicky.


Radiohead - Kid A

Kid A je album, které bylo jednoduše šokem. Nejenže bylo úplně jiné než předešlá tvorba Radiohead, ale vybočovalo vlastně vším. Experimenty a vlivy elektronické hudby zajistily desce jedinečný zvuk a silnou atmosféru. Právě tahle specifičnost z ní udělala zásadní počin celé první dekády 21. století.


Pink - Can't Take Me Home

Může se to zdát nemožné, ale 20 let od vydání svého prvního alba letos oslaví i Alecia Beth Moore, známá pod uměleckým jménem P!nk. Zpěvačka, pro kterou je typický silný hlas a pop-rocková tvorba, deskou Can't Take Me Home nastartovala svou kariéru. Je zajímavé se k jejím prvním nahrávkám vracet. Oproti pozdější tvorbě v nich najdeme například významný vliv r'n'b.

Text: Tomáš Kulhavý

Témata: Radiohead, Pink, Enya, U2, Eminem, Madonna, Green Day, Linkin Park, Britney Spears

zavřít