TOP 7 hudebních dokumentů: Příběhy Amy Winehouse, Kurta Cobaina i festivalu Woodstock

Vydáno 16.10.2019 | autor: Dominik Pavliš

Dobrý dokument bývá pro diváky po všech stránkách nezapomenutelným zážitkem. Kdo by nechtěl nahlédnout do života svého oblíbeného umělce? Obzvlášť, když mnohé snímky připomínají osudy těch, kteří už nejsou mezi námi. Vybrali jsme proto sedmičku vůbec nejzdařilejších dokumentárních filmů s hudební tematikou. 

TOP 7 hudebních dokumentů: Příběhy Amy Winehouse, Kurta Cobaina i festivalu Woodstock TOP 7 hudebních dokumentů: Příběhy Amy Winehouse, Kurta Cobaina i festivalu Woodstock


Woodstock (1970)

Zřejmě nejslavnější festival všech dob. Woodstock se bezpochyby stal jednou z nejdůležitějších hudebních akcí dvacátého století. Jeho atmosféru dokonale vystihl režisér Michael Wadleigh ve stejnojmenném tříhodinovém dokumentu. Ten zachycuje jak vystoupení účinkujících kapel, tak necenzurované záběry návštěvníků, ale třeba i rozhovor s pořadatelem akce. Režisér za něj v roce 1970 obdržel Oscara za nejlepší dokument. Dá se říct, že zhlédnutí Woodstocku by mělo být pro každého hudebního nadšence skoro až povinností. 

 


Jimi Hendrix (1973)

Exkurze do života legendárního Jimiho Hendrixe. Ve filmu o slavném kytaristovi mimo rodiny promlouvají třeba Eric Clapton, Mick Jagger, Pete Townshend nebo Little Richard. Na snímku se podílel i folkový producent Joe Boyd nebo Gray Weis, kterého později proslavilo účinkování v televizní show Saturday Night Live. Doposud se jedná o nejlepší dokumentární film, který kdy o Hendrixovi vznikl.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Jimi Hendrix (7.)

 


Hype (1996)

Snímek od režiséra Douga Praye dokumentuje dění kolem populárního rockového žánru devadesátých let - grunge. Divák se může těšit na zákulisní a koncertní záběry nebo rozhovory s kapelami, jako jsou Nirvana, Mudhoney, Soundgarden, The Melvins, Pearl Jam, 7 Year Bitch nebo Hovecraft. Tisk napsal například následující: "Když celou revoluci pop kultury uvidíte zevnitř, pochopíte, jak blbá celá ta věc je." Období, ve kterém vládl grunge, je zde řemeslně velice dobře zpracované. 

 


Shine a Light (2008)

Režiséra Martina Scorseseho netřeba představovat, stejně jako Rolling Stones. Scorsese zaznamenal právě jejich vystoupení v newyorském Beacon Theater. Celé skladby z tohoto vystoupení střídají záběry z plánování koncertu nebo staré rozhovory s kapelou. Film je velice dobře natočen a některé záběry vám utkví v hlavě na dlouhou dobu. Na koncertě vystoupilo i několik hostů - například Christina Aguilera, Jack White nebo Buddy Guy.

LIVE: Rolling Stones v Praze sypali z rukávu hit za hitem. Strhli všechny generace

 


Searching for Sugar Man (2012)

Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný příběh, který se doopravdy stal. Muzikanta Sixta Rodrigueze objevili dva producenti na konci šedesátých let v malém baru v Detroitu. Jeho hlas a celkové charisma je zaujalo a předpověděli mu velkou budoucnost. Vydal dvě alba, která ovšem nebyla úspěšná, a pak se vytratil. Dokonce kolovaly historky o jeho sebevraždě na pódiu, které však nebyly pravdivé. Pirátská kopie jedné z nahrávek se shodou okolností dostala do JAR, kde se stala fenoménem. O tom se však Rodriguez dozvídá až po mnoha letech. Snímek byl oceněn Oscarem v kategorii Nejlepší dokumentární film roku 2013.


Amy (2015)

Skvělý hlas, výjimečný talent a nezaměnitelná image. I těmito slovy by se dala charakterizovat Amy Winehouse, která se zařadila po bok legendárních umělců do takzvaného Klubu 27. Tedy mezi hvězdy, jejichž život skončil právě v takto mladém věku. Ve skvěle zpracovaném dokumentu převažují zejména do té doby nezveřejněné archivní záběry, ze kterých často běhá mráz po zádech, nechybí ani rozhovory s pozůstalými. Jde o vzorovou ukázku toho, jak může s lidským životem zamávat vliv nesprávně vybraných lidí i požívání návykových látek. 

 


Kurt Cobain: Montage of Heck (2015)

O Kurtu Cobainovi bylo sepsáno mnoho knih a natočena spousta dokumentů. Montage of Heck je však prvním autorizovaným snímkem. Také proto se řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěryhodnější. Projdete zde osobní archiv zpěváka, uvidíte dosud neuvedené záběry, animace nebo rozhovory s rodinnými příslušníky a blízkými přáteli frontmana Nirvany.

Kurt Cobain by slavil 50 let. "Každý užívá svou vlastní formu heroinu," tvrdil lídr Nirvany

 

text: Dominik Pavliš

Témata: dokumenty, Rodriguez, Amy Winehouse, Kurt Cobain, Rolling Stones, grunge, Jimi Hendrix, Woodstock

zavřít