TOP 14 hudebních dokumentů: Příběhy Amy Winehouse, Kurta Cobaina či festivalu Woodstock

Vydáno 22.03.2020 | autor: Dominik Pavliš

Dobrý dokument bývá pro diváky po všech stránkách nezapomenutelným zážitkem. Kdo by nechtěl nahlédnout do života svého oblíbeného umělce? Obzvlášť, když mnohé snímky připomínají osudy těch, kteří už nejsou mezi námi. Vybrali jsme proto čtrnáct vůbec nejzdařilejších dokumentárních filmů s hudební tematikou. 

TOP 14 hudebních dokumentů: Příběhy Amy Winehouse, Kurta Cobaina či festivalu Woodstock TOP 14 hudebních dokumentů: Příběhy Amy Winehouse, Kurta Cobaina či festivalu Woodstock


Woodstock (1970)

Zřejmě nejslavnější festival všech dob. Woodstock se bezpochyby stal jednou z nejdůležitějších hudebních akcí dvacátého století. Jeho atmosféru dokonale vystihl režisér Michael Wadleigh ve stejnojmenném tříhodinovém dokumentu. Ten zachycuje jak vystoupení účinkujících kapel, tak necenzurované záběry návštěvníků, ale třeba i rozhovor s pořadatelem akce. Režisér za něj v roce 1970 obdržel Oscara za nejlepší dokument. Dá se říct, že zhlédnutí Woodstocku by mělo být pro každého hudebního nadšence skoro až povinností. 

 


Jimi Hendrix (1973)

Exkurze do života legendárního Jimiho Hendrixe. Ve filmu o slavném kytaristovi mimo rodiny promlouvají třeba Eric Clapton, Mick Jagger, Pete Townshend nebo Little Richard. Na snímku se podílel i folkový producent Joe Boyd nebo Gray Weis, kterého později proslavilo účinkování v televizní show Saturday Night Live. Doposud se jedná o nejlepší dokumentární film, který kdy o Hendrixovi vznikl.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Jimi Hendrix (7.)

 


Hype (1996)

Snímek od režiséra Douga Praye dokumentuje dění kolem populárního rockového žánru devadesátých let - grunge. Divák se může těšit na zákulisní a koncertní záběry nebo rozhovory s kapelami, jako jsou Nirvana, Mudhoney, Soundgarden, The Melvins, Pearl Jam, 7 Year Bitch nebo Hovecraft. Tisk napsal například následující: "Když celou revoluci pop kultury uvidíte zevnitř, pochopíte, jak blbá celá ta věc je." Období, ve kterém vládl grunge, je zde řemeslně velice dobře zpracované. 

 


Shine a Light (2008)

Režiséra Martina Scorseseho netřeba představovat, stejně jako Rolling Stones. Scorsese zaznamenal právě jejich vystoupení v newyorském Beacon Theater. Celé skladby z tohoto vystoupení střídají záběry z plánování koncertu nebo staré rozhovory s kapelou. Film je velice dobře natočen a některé záběry vám utkví v hlavě na dlouhou dobu. Na koncertě vystoupilo i několik hostů - například Christina Aguilera, Jack White nebo Buddy Guy.

LIVE: Rolling Stones v Praze sypali z rukávu hit za hitem. Strhli všechny generace

 


Searching for Sugar Man (2012)

Pátrání po Sugar Manovi vypráví neuvěřitelný příběh, který se doopravdy stal. Muzikanta Sixta Rodrigueze objevili dva producenti na konci šedesátých let v malém baru v Detroitu. Jeho hlas a celkové charisma je zaujalo a předpověděli mu velkou budoucnost. Vydal dvě alba, která ovšem nebyla úspěšná, a pak se vytratil. Dokonce kolovaly historky o jeho sebevraždě na pódiu, které však nebyly pravdivé. Pirátská kopie jedné z nahrávek se shodou okolností dostala do JAR, kde se stala fenoménem. O tom se však Rodriguez dozvídá až po mnoha letech. Snímek byl oceněn Oscarem v kategorii Nejlepší dokumentární film roku 2013.


Amy (2015)

Skvělý hlas, výjimečný talent a nezaměnitelná image. I těmito slovy by se dala charakterizovat Amy Winehouse, která se zařadila po bok legendárních umělců do takzvaného Klubu 27. Tedy mezi hvězdy, jejichž život skončil právě v takto mladém věku. Ve skvěle zpracovaném dokumentu převažují zejména do té doby nezveřejněné archivní záběry, ze kterých často běhá mráz po zádech, nechybí ani rozhovory s pozůstalými. Jde o vzorovou ukázku toho, jak může s lidským životem zamávat vliv nesprávně vybraných lidí i požívání návykových látek. 

 


Kurt Cobain: Montage of Heck (2015)

O Kurtu Cobainovi bylo sepsáno mnoho knih a natočena spousta dokumentů. Montage of Heck je však prvním autorizovaným snímkem. Také proto se řadí mezi ty nejobjevnější a nejdůvěryhodnější. Projdete zde osobní archiv zpěváka, uvidíte dosud neuvedené záběry, animace nebo rozhovory s rodinnými příslušníky a blízkými přáteli frontmana Nirvany.

Kurt Cobain by slavil 50 let. "Každý užívá svou vlastní formu heroinu," tvrdil lídr Nirvany

 

 

Everybody's Everything (2019)

Emocemi nabitý dokument o jednom z nejvýraznějších rapperů poslední dekády. Intimní snímek mapuje Lil Peepovu kariéru od jeho dětství až po chvíle největší slávy. Je plný "zákulisních" záběrů z osobního života a ukazuje boj interpreta s jeho démony - tedy s depresí a závislostí zejména na benzodiazepinu Xanaxu. Právě tento lék se mu stal osudným. Film si vychutnají zejména ti diváci, kterým současná scéna populárního cloud/emo rapu mnoho neříká a rádi by trochu nahlédli pod pokličku.

 

 

Nick Cave: One More Time with Feeling (2016)

Zřejmě nejemotivnější snímek z našeho výběru je ideální zejména na melancholické a deštivé neděle. Dokument, ve kterém zazní všech osm skladeb z alba Skeleton Tree, měl jednorázovou premiéru v kinech po celém světě den před oficiálním vydáním této desky. Filmový portrét detailně mapuje proces tvorby alba a je protkán osobní zpovědí Nicka Cavea, kterého v roce 2015 zasáhla tragická smrt jeho patnáctiletého syna.

RECENZE: Nick Cave v záznamu koncertu z Kodaně nabízí tlukot svého srdce

 

 

Hip-Hop Evolution (2016)

Šestnáctidílný seriál z dílny Netflixu byl rozdělen do čtyř sérií a detailně popisuje vznik hip hopu, jeho kultury a všeho, co s tímto žánrem souvisí. Snad jen škoda, že ani v poslední sérii, která se k divákům dostala tento rok, se dokumentární seriál nezaměřil na současnou podobu rapu.

 

 

Pink Floyd: The Wall (1982)

Kultovní snímek k legendárnímu stejnojmennému albu je originální ve všech směrech. Jednoduše by se dal přirovnat k 95 minut trvajícími videoklipu, který je jakýmsi nadčasovým vyprávěním o osamělosti člověka. Diváka nutí k zamyšlení nad nejrůznějšími filozofickými otázkami ohledně samotného lidského bytí. Nejedná se o snímek, na který by se lehce koukalo, přináší však nevšední a nezapomenutelný zážitek. Zde jsou, obrazně řečeno, veškerá slova k popisu díla zbytečná.

TOP 15 nejpamátnějších koncertů u nás (I.): Pink Floyd, Michael Jackson, Rolling Stones i Metallica

 

 

Oasis: Supersonic (2016)

Zřejmě nejlepší dokumentární snímek, který o legendárních Oasis kdy vznikl. Je pojmenován po prvním singlu kapely. Mnoho unikátních rozhovorů i videozáznamů mapuje kariéru skupiny, v jejímž čele stáli bratři Gallagherové. V dokumentu nechybí ani jejich slavné rozepře, které bratry dovedli až k vzájemné nenávisti. Filmový průnik do skupiny obyčejných kluků z Manchesteru, kteří spolu dokázali vytvořit neobyčejně kvalitní hudbu.

 

 

Eric Clapton: Life in 12 Bars (2017)

Portrét legendy, kterou netřeba dlouze představovat. Dokument je sestaven z mnoha dobových záběrů a věrohodnost dodává vyprávění samotného kytaristy a jeho nejbližších. Divák spatří Claptonův osobní archiv záznamů z jeho nejlepších koncertů včetně zákulisních scén, domácí videa, soukromé fotografie či zápisky z deníků. Ve více než dvouhodinovém snímku se skýtá možnost dozvědět se něco o tvrdé práci muzikanta, ale též i o jeho méně radostnějším drogovém období.

 

 

When You're Strange (2009)

Dokumentární snímek o kapele The Doors z roku 2009, ve kterém tvůrci použili do té doby nezveřejněné záběry z let 1966 - 1971, mapuje éru skupiny od jejího počátku až po úmrtí zpěváka Jima Morrisona. Zajímavostí je, že komentář k filmu namluvil Johnny Depp. Alkoholové a drogové výstřelky skupiny, spousta méně známých informací a oddanost rockové hudbě - takto by se dal snímek When You're Strange v několika málo slovech popsat. Pro fanoušky The Doors a hudby sedmdesátých let je jeho zhlédnutí téměř povinností.

text: Dominik Pavliš

Témata: dokumenty, Rodriguez, Amy Winehouse, Kurt Cobain, Rolling Stones, grunge, Jimi Hendrix, Woodstock, Oasis, Lil Peep, Eric Clapton, Nick Cave, Pink Floyd, The Doors, hip-hop

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít