HITPARÁDY (26.): Adele prodala ve vánočním týdnu znovu přes milion kopií desky 25

Vydáno 30.12.2015 | autor: Josef Martínek

Letošní vánoční trh si podmanila Adele. V USA si připsala další týden s prodejem přes milion jednotek, v Británii se zastavila jen těsně pod půl milionem. A vede i v České republice. Nejvíc tak zaujme nová singlová jednička v Británii, která pomůže charitativním účelům. 

HITPARÁDY (26.): Adele prodala ve vánočním týdnu znovu přes milion kopií desky 25 Adele si před Vánoci přišla za prodej desek na pořádný balík

ADELE, ADELE A ZASE ADELE

Singovou i albovou hitparádu v České republice opanuje Adele. Deska 25 i skladba Hello zkrátka ovládly konec roku 2015 s nevídanou suverenitou. Uvidíme, jestli si podobně výborně povede i druhý ohlášený singl, kterým bude tklivá balada When We Were Young.

HITPARÁDY (25.): Ani Coldplay nesesadili Adele z čela světových hitparád

V singlech kryjí Adele záda Anna Naklab i Xindl X s Mirkou Miškechovou, na čtyřku už poskočili One Direction s Drag Me Down. Hodně si polepšila i Barbora Poláková, jejíž Nafrněná nově okupuje desítku. Poměrně rychle stoupají i Coldplay, Adventure Of A Lifetime získalo dalších 20 míst k dobru a už uzavírá druhou desítku. A vzhledem k tomu, že čeští dramaturgové často vybírají hlavně podle profláklosti interpreta, nejspíš se po novém roce Chris Martin a spol. vydrápou ještě mnohem výš. Novinek na konci roku moc není, tu nejvyšší má na 60. místě Verona a jmenuje se Endless Day. 

RECENZE: Rozjasnění Coldplay se snaží hlavně neurazit

A alba? 25 první, Kryštof se Srdcebeatem druhý, Slza a Katarze třetí. Nic nového pod sluncem. Coldplay berou s A Head Full Of Dreams číslo čtyři a do první pětky se vešel ještě Miláček žen a vetešníků, tedy Petr Hapka. Tomu vzdávají hold Michal Horáček, Jarek Nohavica a hosté. 

Kryštof sršeli radostí, Barbora Poláková nafrněností. Českou hudbu v roce 2015 ale ovlivnila migrační krize

JUSTIN BIEBER PORAŽEN

V Británii došlo ke změně aspoň v singlovém pořadí. Vánoční číslo jedna tím uniklo Justinu Bieberovi, který vládl v předchozích týdnech. A nepomůže mu ani to, že v Top 5 je znovu hned se třemi songy. Na první místo se totiž vyšplhal Lewisham & Greenwich NHS Choir s charitativním singlem A Bridge Over You. 

450 tisíc. Tolik Britů vyrazilo pro Adele ve vánočním týdnu, celkově už zpěvačka vede 5 týdnů, během nichž si její novinku pořídilo na 2 a půl milionu krajanů. Uvidíme, jak číslo poroste po novém roce, protože předvánoční nákupní horečka pochopitelně opadne. Dvojku si připisuje Elvis Presley s If I Can Dream (173 tisíc jednotek je také pěkné číslo) a trojku Justin Bieber s Purpose. 

Rok 2015 v hudbě ovládla nejen Adele, ale posmrtně i Amy Winehouse nebo Kurt Cobain

DALŠÍ MILION PRO ADELE

V USA už Adele z čela singlů nikdo "neuklidil" dlouhých 9 týdnů. I tam je Justinovi Bieberovi málo platné, že se do první pětky vešly hned 3 jeho písničky, nejvýš na dvojku Sorry. Z prvního místa se totiž pořád ozývá Hello. Pro zpěvačku se samozřejmě jedná o nejdéle vedoucí hit, Rolling In The Deep totiž kraloval "jen" 7krát. Bieber je ale Adele v patách, možná se tedy po novém roce bude jednička měnit. 

Vánoční šílenství pomohlo Adele k dalšímu milionovému týdnu v albové hitparádě. Přes milion Američanů si album 25 pořídilo v prvním a druhém týdnu prodeje a nyní také v pátém. Konkrétně jich bylo 1,16 milionu, což znamená, že celkový prodej desky 25 v roce 2015 už jen v USA činí 7,13 milionu jednotek. To vše jen za 5 týdnů. Vezmeme-li v úvahu, že předchozí 21 si dohromady za téměř 5 let od vydání koupilo kolem 11 milionů Američanů, vypadá to, že 25 bude možná ještě úspěšnější. A to se ještě před pár týdny říkalo, že rekordy 21 už Adele nikdy nemůže zopakovat. 

Že na "bednu" se s deskami tento týden dostali i Justin Bieber (Purpose) a Chris Brown (Royalty), se ve světle jejích úspěchů skoro ztrácí. Posuďte sami řeč čísel: zatímco Adele překonala milion, Bieber získal 229 tisíc bodů (ale z toho jen 153 tisíc je čistý prodej, zbytek obstaraly streamy) a Brown 184 tisíc (162 tisíc čistý prodej).

Josef Martínek

zavřít