HITPARÁDY (23.): Královna Adele překonala s deskou 25 historické rekordy v prodeji

Vydáno 02.12.2015 | autor: Josef Martínek

3,38 milionu prodaných jednotek za týden v USA, 800 tisíc v Británii. A další úspěchy sbírá album 25 prakticky ve všech koutech planety, včetně České republiky. Adele je zkrátka fenoménem, jaký tu už dlouho nebyl, a v současnosti pomyslnou královnou popu. 

HITPARÁDY (23.): Královna Adele překonala s deskou 25 historické rekordy v prodeji Adele přepsala historické rekordy v prodejích

Je známo, že čeští kupující chodí do obchodů spíše pro tuzemské tituly, málokdy se na čele hitparády ocitne deska zahraničního umělce. Kolem návratu Adele po mateřské pauze je ale takový hype, že mu ani Češi neunikli a poctivě si 25 pořídili. Na dvojku tak odsunuli Slzu, která si s debutem Katarze pohoršila na dvojku. Vzhledem k tomu, že v sobotu získali hned dvě ceny na udílení Českého slavíka, to ale určitě chlapce zase tak moc nemrzí.

HITPARÁDY (22.): Prodejnost nové desky Adele se zapíše do hudebních dějin

Na třetí místo se probojoval Kryštof zásluhou Srdcebeatu. Čtvrtý je Karel Gott s výběrem Duety 1962 – 2015. Možná se ale příští týden posune výš, protože po zisku a osobním převzetí zlatého slavíka navzdory těžké nemoci si jistě budou chtít posluchači připomenout jeho hity. Z novinek se do Top 10 dostali 8. Mandrage s Potmě jsou všechny kočky černý, 11. je Barbora Poláková se stejnojmennou sólovkou.

V rádiích je situace statická, i tentokrát vedou Xindl X a Mirka Miškechová s duetem Cudzinka v tvojej zemi. Na dalších místech se tančí, druhý je Lost Frequencies s Reality a bronzový Robin Schulz se Sugar. Už ve třetím kole v žebříčku vletěla do Top 5 Adele s Hello. Těžko říci, jestli se takový rychlý vzestup někdy v minulosti někomu povedl, protože netřeba dodávat, že česká rádia s protáčením novinek moc nespěchají.

HITPARÁDY (21.): Xindl X pořád kraluje v Česku, ve světě je nesesaditelná Adele

V Evropě nejsme na prodejní čísla blížící se milionu zvyklí, u Adele ale zažité zvyky neplatí. Jejího alba 25 se jen v prním týdnu v Británii prodalo 800 tisíc kopií. O víc než 100 tisíc tak padl historický rekord Oasis z roku 1997, kteří tehdy zlákali 696 000 fanoušků. Jisté navíc je, že zájem o desku neuvadá ani ve druhém týdnu, už nyní víme, že čelkový počet prodaných kusů na ostrovech už přesáhl milion. Minulé řadovky 21 se v UK prodalo kolem 5 milionů, pokud 25 udrží takové tempo, třeba se tomuto číslu brzy dorovná. Za druhým Elvisem Presleyem s If I Can Dream a bronzovým Purpose Justina Biebera startuje čtvrtá Enya s Dark Sky Island. Až na pětku klesli minule vítězní One Direction.

RECENZE 25: U hudby Adele nehraje faktor času žádnou roli

V singlech se ale Adele propadá, minule kleslo Hello po třech triumfech na stříbro, tentokrát je z toho trojka. Britská zpěvačka je přitom v obležení jediného zpěváka – Justin Bieber obsadil první, druhé a čtvrté místo. Kdo by to byl řekl, že bude po předchozích přešlapech Kanaďan znovu na vrcholu kariéry. První místo uhájil se Sorry, druhé má za Love Yourself a čtvrté s What Do You Mean? Na 29. pozici startuje další píseň AdeleWhen We Were Young přitom zatím není oficiální singl, k popularitě mu stačilo pár živých vystoupení.

Nejimpozantnější zprávy ohledně Adele přicházejí z USA – 3,38 milionu prodaných jednotek za 7 dní je totiž něco, s čím nikdo nepočítal. Ještě nedávno byl odhadován zhruba milion a půl, v době, kdy šla deska do prodeje, se mluvilo o sumě 2,5 milionu. Adele svým prodejem překonala předchozí, 15 let starý rekord 'N Sync o skoro milion kopií. Neuvěřitelné. Také Američané přitom prvním týdnem s Adele neskončili a již nyní překročil celkový prodej 4 miliony. Jen pár dní stačilo Britce k tomu, aby prodala víc než kdokoliv za celý rok. Deska Purpose Justina Biebera klesla ze zlata na dvojku, One Direction jsou 3. A aby té "Adély" nebylo málo, zpět v první desítce je i předchozí studiovka 21. Skoro 5 let stará nahrávka bere 9. místo.

VIDEO: Hit internetu: Imitátorky si hrály na Adele, zpěvačka ale byla přímo mezi nimi

A singly? I tady je to souboj Adele vs. Justin Bieber. A znovu vyzněl ve prospěch 27leté Britky. Hello slaví páté zlato po sobě, Sorry se musí spokojit se stříbrem. Bronzový Drake se s Hotline Bling na stupních vítězů taky drží už pěknou řádku týdnů.

Josef Martínek

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít