HITPARÁDY (27.): Adele a Justin Bieber válcují žebříčky jako buldozer i v novém roce

Vydáno 06.01.2016 | autor: Josef Martínek

Už pěkných pár týdnů se jména na čele žebříčků stále opakují: Adele a Justin Bieber. Zatímco deska 25 britské divy stále vede albové hitparády, kanadský miláček (už nejen) teenagerů boduje hlavně se singly. V Británii i USA má v první pětici hned po třech kouscích, a to už několikátý týden po sobě. 

HITPARÁDY (27.): Adele a Justin Bieber válcují žebříčky jako buldozer i v novém roce Justin Bieber je v žebříčcích důstojným soupeřem Adele

ADELE STÁLE PRODÁVÁ NEJVÍC, STOUPÁ ZÁJEM O BARBORU POLÁKOVOU

Ani poslední týden roku nic nezměnil na dominanci Adele v českých hitparádách. Hello budeme slýchat z rádií asi ještě dlouho a těžko odhadovat, jestli ho znovu druhá Supergirl, za níž stojí Anna Naklab & Alle Farben & Younotus, přeskočí. Také bronz se nemění a znovu se z něj radují Xindl X a Mirka Miškechová s duetem Cudzinka v tvojej zemi. Pomalu ale stoupá Slza s písní Katarze, po níž dostalo název i debutové album z loňského listoapadu. Novým maximem je číslo čtyři. V Top 10 jsou ale dva ještě výraznější skokani, Team vyletěl s písničkou Viem, čo cítíš ze čtvrté desítky až na sedmičku a devátí jsou Coldplay. Adventure Of A Lifetime si polepšilo z 20. místa. 

HITPARÁDY (26.): Adele prodala ve vánočním týdnu znovu přes milion kopií desky 25

Ani v albech si nikdo nevyšplápl na Adele, a tak 25 pokračuje v krasojízdě. Nutno říct, že 6 kol na první pozici se u zahraničního interpreta v české IFPI skutečně vidí málokdy, neb je známo, že domácí fanoušci kupují spíš tuzemské tituly. V první desítce jich je sedm oproti třem zahraničním (kromě Adele ještě 5. Coldplay a 10. Iron Maiden). Dvojka je už tradičně v držení skupiny Kryštof, Srdcebeat ani po více než sedmi měsících od vydání neztrácí na síle. A třetí tentokrát není Slza, ale Barbora Poláková, která se stejnojmenným debutem poskočila ze sedmé pozice. Zajímavou novinkou je na 22. místě "debut" Emmy Drobné, aktuální SuperStar. Přestože deska obsahuje pouze záznam jejích vystoupení během soutěže, fanoušci si ji pořídili. 

SuperStar Emma Drobná se klidu na první desku nedočká. Debut vyjde už příští týden

V BRITÁNII ZNAJÍ VÍTĚZE ZA CELÝ ROK

Kromě klasických žebříčků zveřejnili tvůrci britských hitparád i ty výroční, které sledují výsledky za celý rok. V něm si mezi singly nejlépe vedli Mark Ronson a Bruno Mars s Uptown Funk. Celkově získali 1,76 milionu bodů. V součtu s těmi z konce roku 2014 už se samozřejmě dávno dostali před dva miliony. Druhý skončil OMI s Cheerleader a třetí Hozier díky Take Me To Church. A jak to vypadá v prvním kole roku 2016? První po týdenní absenci znovu Justin Bieber s Love Yourself, druhý tentýž zpěvák se Sorry a třetí Adele. Hello se, mimochodem, v souhrnu roku 2015 stihlo za pár týdnů od vydání prodrat na šestku. 

Dominance Adele je tak neotřesitelná, že už to možná i zpěvaččiným fanouškům začíná lézt na nervy. Album 25 i na šestý pokus vítězí v britském žebříčku a zároveň se stalo na ostrovech nejprodávanější deskou roku 2015. Od druhé poloviny listopadu si ji pořídilo 2,5 milionu Britů, zatímco druhý Ed Sheeran se teď směje z poliček/digitálních přijímačů necelého milionu kupujích z loňského roku. Když se ale vrátíme do současného žebříčku, v něm je i tentokrát druhý Elvis Presley s If I Can Dream a třetí Justin Bieber s Purpose. Obě tyto desky se v konečném žebříčku roku 2015 vešly do Top 10, přestože vyšly až před koncem roku. 

Rok 2015 v hudbě ovládla nejen Adele, ale posmrtně i Amy Winehouse nebo Kurt Cobain

JUBILEJNÍCH 10 TÝDNŮ V ČELE PRO ADELE V USA

Vůbec nejlépe si hit Hello vede v Americe, kde s ním Adele vévodí už fantastických deset týdnů. To se jiné zpěvačce naposledy povedlo před čtyřmi lety, kdy Rihanna bodovala s We Found Love. Také tentokrát jí ovšem Justin Bieber šlape na paty a také tentokrát má kanadský fenomén hned 3 songy v první pětce (2. Sorry, 3. Love Yourself, 5. What Do You Mean?). V té se totiž oproti minulému týdnu vůbec nic nezměnilo. 

A ještě zbývá žebříček alb. I ten je pod pevnou a neotřesitelnou nadvládou Adele a Justina Biebera. Lépe v něm sice znovu obstála Adele, jenže zatímco její 25 si oproti minulému týdnu pohoršila z milionu bodů na 363 tisíc, Bieber v podstatě zůstal na svém a má jich 217 tisíc. Na bronz poskočil objev posledních týdnů, skupina twenty one pilots, která se v únoru chystá do Prahy. Třeba se poté desce Blurryface začne dařit i u nás. 

Josef Martínek

 

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít