Koronavirus zasahuje: Aktualizovaný přehled zrušených a přeložených koncertů

Vydáno 25.03.2020 | autor: Andrea Štipčáková

Hudebníci jsou bez práce a podle všeho ještě chvíli budou. Hudební průmysl prostoupila nejistota a výhled do budoucnosti není nijak veselý. I v takové době je ale na co se těšit. Přinášíme aktualizovaný přehled přeložených a zrušených koncertů.

 

Koronavirus zasahuje: Aktualizovaný přehled zrušených a přeložených koncertů Britští Easy Life měli vystoupit 30. března, zahrají ale až 18. listopadu v Meet Factory

 

• Letošní ročník festivalu Slunovrat, který se měl konat 5. a 6. června v řevnickém amfiteátru, se přesouvá na rok 2021. „V době, kdy nevíme, co bude zítra, natož za dva měsíce, si nemůžeme dovolit chystat akci, u které je vysoká pravděpodobnost, že se nakonec vůbec neuskuteční,“ vysvětluje hlavní organizátor Adam Langr a zároveň děkuje všem, kteří se festival rozhodnout podpořit tím, že nebudou vracet vstupenky. Ty budou platit i na příští rořník.
 
• Světové proslulá značka elektronické hudby Liquicity má pro své české fanoušky konečně i dobré zprávy. Jejich plánované vystoupení s Beatworx se přesouvá na 5. září a to do větších prostorá pražské Malé Sportovní Haly.
 
 
 
 

• Slavný saxofonista Maceo Parker odkládá svůj koncert. Ikona soulu a funky zahraje 25. října tohoto roku v pražském Divadle Archa. Všechny vstupenky zůstávají v platnosti, předprodej pokračuje.

• Letošní turné přesouvá na příští rok také Harry Styles. V pražské O2 Areně měl zahrát 11. května 2020, vystoupí ale až 23. února 2020.

• Na základě doporučení světových zdravotnických institucí byl Eric Clapton nucen přesunout své plánované turné na květen příštího roku. Jeho pražský koncert se tak nově uskuteční 23. května 2021. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na nový termín koncertu.

LIVE: Eric Clapton v O2 Areně staré ponožky nepral

Whitesnake ruší celé nadcházející evropské turné včetně koncertu, který měl proběhnou 19. května 2020 v brněnské DRFG Areně. Důvodem jsou zdravotní problémy zpěváka Davida Coverdala. Vstupenky lze vracet od 1. dubna do 30. června 2020 v místě zakoupení.  

• Ani napodruhé nevyšel návrat Lucy Dacus, její vystoupení naplánované na 23. dubna do Chapeau Rouge se ruší. Management hledá náhradní termín, vstupné za obě zrušené akce bude vráceno v plné výši v místě nákupu.

• Britští Easy Life měli vystoupit 30. března, zahrají ale až 18. listopadu, nově v prostorách smíchovského klubu MeetFactory. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, předprodej pokračuje.

Chris Corner odložil jarní akustické turné svého tajuplného projektu IAMX. V pražském Kině Lucerna vystoupí britský hudebník až 5. října 2020.

• Oblíbená německá "dechovka" Meute nezahraje 20. dubna jak bylo původně plánováno, nýbrž 8. listopadu. Místo konání zůstává stejné - pražská ROXY.

Colours of Ostrava spojili dva koncerty v jeden. The Dead South měli zahrát 4. dubna v pražském Paláci Akropolis, tento termín se ruší, lístky ale zůstávají v platnosti na 28. listopad 2020, na který The Dead South už dríve oznámili koncert v pražském  Foru Karlín.

• Kollerfest i Ústecký Majáles se ruší, respektive přesouvají do roku 2021.

Obscure & Brutal Assault zveřejnil nová data březnových a dubnových koncertů: Cult of FireMalokarpatan zahrají 9. května 2020, Frog Leap vystoupí 11. listopadu 2020 a Taake, KampfarNecrowretch přijedou až 8. ledna 2021. Podrobnější informace na webu agentury.

• Nick Cave spolu s the Bad Seeds odládá evropské a britské turné na podzim. V Praze měli vystoupit 30. května.  Managment kapely v současnosti pracuje na zajištění nových termínů. Podle prohlášení kapely zůstávají lístky v platnosti.

• Agentura 10:15 Entertainment oznámila odložení koncertů Einstürzende Neubauten, kteří měli vystoupit 22. května ve Forum Karlín, i Nicka Masona. Legendární bubeník Pink Floyd měl se svou kapelou Saucerful of Secrects zahrát 27. května ve Foru Karlín. Zmínění umělci se rozhodli přesunout celá turné, nové termíny jsou v řešení.

• Poprvé za čtyřiašedesát let se neuskuteční ani mezinárodní Eurovision Song Contest, který v televizi ročně sleduje téměř 200 milionů diváků. V Rotterdamu se tak uskuteční až příští rok.

• Obscure Promotion, která stojí za festivaly Brutal Assault a Basinfire, ruší jednorázové koncerty v Česku a na Slovensku. Konkrétně se jedná o Vader, Defiled, Chronosphere, Fallcie v Košicích (původně 22. března 2020), Decapitated, Beyond Creation, Ingested, Lorna Shore, Viscera v Praze (původně 26. března 2020), Full Of Hell, Primitive Man, Eye Flys, Jad v Praze (původně 31. března 2020), Hatebreed, Stick To Your Guns v Praze (původně 8. dubna 2020) a konečně The Acacia Strain, Left Behind, Mental Cruelty taktéž v Praze (původně 25. dubna 2020). Všechny koncerty se ruší bez náhradních termínů.

• Slavný festival Glastonbury se svého jubilejního padesátého ročníku letos nedočká. „Všichni doufáme, že se situace ve Velké Británii do konce června rapidně zlepší. Ale i pokud se tak stane, není v našich silách následující měsíce strávit na farmě s tisíci lidmi, kteří námpomáhají stavět infrastrukturu, pódia, atrakce a dočasné budovy pro víc než 200 000 lidí,“ sdělila Emily Eavis. Glastonbury se tak přesouvá na léto 2021, kdy měla rodinná farma Eavisových odpočívat.

• Koncert Jamese Blakea, který měl zahrát 17. března v pražském Divadlu Archa, se ruší. „Bylo to příšerné rozhodování," píše umělec Blake ve vyjádření, které avizuje zrušení celého evropské turné. Nový termín zatím určen nebyl, pořadatelé ale slíbili, že melancholického písničkáře pozvou, jakmile to bude možné. 

• První velká hudební přehlídka v Česku mění termín. Festival Metronome Prague se přesouvá na víkend 17. až 19.  září, místo konání zůstává v pražských Holešovicích.

• Pořadatelé festivalu Votvírák počítají s původním termínem akce. „S vidinou lepších zítřků jsme se upnuli na přípravy té největší letní party roku, která se bude konat tradičně na letišti Boží Dar v Milovicích ve dnech 12. až 14. června 2020,“ napsali tiskové zprávě.

• V německém Frankfurtu nad Mohanem měl od 1. do 4. dubna proběhnout největší evropský hudební veletrh Musikmesse. Jubilejní 40. ročník se musí obejít bez oslav, akce se bez náhradního termínu ruší. 

• Nový termín už oznámily Hudební ceny Žebřík. Místo 13. března se slavnostní vyhlášení této ankety uskuteční 9. října na tradičním místě, tedy v areálu DEPO2015 v Plzni. Na akci by měli vystoupit původně ohlášení koncertní hosté, tedy Marpo a Troublegang, Mňága a Žďorp, Michal Prokop, John Wolfhooker a další.

Vyhlášení Žebříku se kvůli dočasnému zákazu pořádání akcí odkládá, organizátoři hledají náhradní termín

 

• V řádném termínu nebudou předány ani Ceny Anděl. Původně se měl slavnostní ceremoniál konat 31. března v pražském O2 universu. Pořadatelé přislíbili, že vyhlášení se dočkáme v náhradním termínu.

• Kapela Kryštof se chystala vyrazit na druhou část svého Jenom písničky Tour. Rozhodla se, že šňůru nebude rušit, ale vystoupení přeloží na jiná data. Zároveň slíbila, že v mezičase fanouškům nabídne několik facebookových koncertů, z nichž jeden už má za sebou.

Kryštof v brněnském Sonu hrál, zpíval i odpovídal na zvídavé dotazy. Ty nejlepší odměnil

• Na pandemii doplatil i Record Store Day, který se nově bude konat 20. června. V České republice zasáhne například obchody Musictown, Happyfeet, Vinyl Store či Vinyl Empire v Praze.

• Část svého turné odkládá také skupina Mirai. Ta měla před sebou ještě osm koncertů, ten poslední byl naplánovaný na 3. dubna. Některé z nich přesunula na květen, u jiných jsou ještě nová data v jednání.

 

• Nařízení vlády zasáhlo také Ewu Farnou. I ona musí minimálně několik vystoupení přesunout. Aby fanouškům odložené koncerty alespoň trochu vynahradila, rozhodla se jim v sobotu 14. března zahrát přímo ze zkušebny. Live stream poběží na zpěvaččině Facebooku od 17 hodin.

 

 

• Do České republiky nedorazí kvůli koronaviru ani kanadská zpěvačka Avril Lavigne. Ta se měla svým tuzemským příznivcům představit po dlouhých dvanácti letech. Podle vyjádření pořadatelské agentury Live Nation se koncert uskuteční v náhradním termínu, ten ale zatím nebyl stanoven. 

Avril Lavigne se vrátí do Prahy. Po dvanácti letech a poprvé po překonání nemoci

 

• V pražské Lucerně se měl 28. března konat šestý ročník Československého beat-festivalu s vystupujícími, jako jsou Laura a její tygři, Michal Prokop či Precedens. Akci pořadatelé zrušili bez náhrady. 

 

•  Už podruhé musel být přesunut také koncert Tomáše Kluse s Janáčkovou filharmonií, který se měl konat na zimním stadionu v Pardubicích. Pořadatelé vystoupení přesouvají na podzim, termín bude ještě upřesněn.

VIDEO: Tomáš Klus má kontroverzní videoklip. Hraje tam sexuálního predátora  

• Své turné, které mělo začít 3. dubna, musel odložit také Michal Hrůza. Na koncertech v Praze, Brně, Ostravě či v Karlových Varech chtěl představit své nové album Světlo do tmy, které vychází už v březnu.

• Vývoj událostí posledních dnů donutil pořadatele Svoboda Music Festu v Brně, na kterém se měli představit Divokej Bill, Voxel, Slza či Perutě, přesunout akci na dosud neoznámený náhradní termín. Ke změně pravděpodobně dojde také ve složení původního line-upu.

 

• Klára Vytisková měla ve Studiu Hrdinů v Praze pokřtít 16. dubna své nové album Love Is Gold. Její vydavatelství Suprahon oznámilo, že i tato událost se odehraje v novém termínu, konkrétně 2. června na Letní scéně na pražském Vyšehradě.

 

• Odložen byl i desátý ročník festivalu Žižkovská noc. Organizátoři nový termín zatím stále hledají, s největší pravděpodobností se akce uskuteční na podzim. Publiku se měli představit Mňága a Žďorp, Jáchym Topol, Hentai Corporation nebo Zrní.

 

• Přesouvat na pozdější datum se bude také koncert skupiny Metronomy. Britská kapela měla do České republiky zavítat 29. března, turné se však odkládá. 

• K úplnému zrušení svého turné se rozhodla japonská deathmetalová smečka Defiled, která měla zahrát na jednom pódiu s Fleshless. Naplánováno u nás bylo celkem pět koncertů.

• Přerušeno bylo i konání festivalu Jeden svět. Aby diváci o filmy o lidských právech nepřišli, rozhodli se pořadatelé zpřístupnit je za poplatek 59 Kč na internetových stránkách. Ve světové premiéře se tak kdokoliv může podívat například na film Psí láska od Lindy Kallistové.

• Nařízení vlády zasáhla i soutěže Československo má talent. Televize Prima se ve spolupráci s TV JOJ rozhodla zrušit castingy, které se měly konat koncem března. Náhradní data zatím nebyla oznámena. 

• Odložit koncert přinutily okolnosti také nizozemskou formaci Kensington. Skupina své vystoupení přesouvá na říjen. Všechny zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, případně je možné je do 29. května vrátit.

Kensington rozzářili brněnskou Flédu

 

• Termín křtu alba přesouvají slovenští Kontrafakt, a to až na druhou polovinu roku, kdy by už situace kolem koronaviru měla být vyřešená a pod kontrolou. Se svými fanoušky se setkají 4. září v pražském Foru Karlín. Těšit se mohou například na speciální audiovizuální show.

Kontrafakt interview: V hip hopu stále udáváme tempo (II.)

• V nejtěžší situaci za dobu své existence se ocitá festival Rachot. Organizátoři ruší bez náhradního termínu koncert Ephemerals, hledají náhradní termín pro koncert Erik Truffaz Quartet a s omezenou kapacitou plánují uspořádat vystoupení Itamara Borochova. O dalších akcích rozhodnou dle situace.

• Odložené bude muset být i turné Monster Meeting kapel Traktor a Dymytry. Skupiny však naplno pokračují v přípravách, aby dostály slibům fanoušků a předvedly jim něco exkluzivního.

• Dalším, kdo mění nuceně své plány, je norský saxofonista Jan Garbarek. Jeho koncert se přesouvá z 20. března na 1. října, kdy zahraje ve Foru Karlín. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, případně je mohou jejich držitelé vrátit.

• Světová agentura Live Nation pozastavila všechna probíhající turné, pro Českou republiku to znamená odložení koncertů Avril Lavigne Kvelertak, nové termíny zatím nebyly zveřejněny.

• Do odvolání ruší všechny naplánované koncerty také • . Odložen byl křest alb 7krát3 a DJ Wiche v Komiks klubu, konat se nebude ani vystoupení Vladimira 518 s DJ Mikem Trafikem.

• Festivaly a koncerty se neruší jen v České republice, ale také v zahraničí. BBC Radio 1, které vysílá ve Velké Británii, zrušilo akci Big Weekend, která se měla konat v polovině května. Vystoupit na ní měli například Harry Styles, Dua Lipa či Biffy Clyro.

• Van der Graaf Generator přesouvá svůj dubnový koncert na podzim. Pevné datum zatím není stanoveno, koncert by se však měl odehrát, jak bylo v původním plánu, v divadle Archa. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Text: Andrea Štipčáková, red

Témata: Svoboda Music Fest, Žebřík, Kryštof, Mirai, Ewa Farna, Avril Lavigne, Československý beat-festival, Tomáš Klus, Michal Hrůza, Klára Vytisková, Žižkovská noc, Metronomy, Defiled, Fleshless, Festival Jeden svět, Československo má talent, Kensington, Kontrafakt, Rachor, Traktor, Dymytry, Jan Garbarek, Live Nation, Biggboss, Record Store Day, Big Weekend, Van der Graaf Generator 

zavřít