Hudební obec bojovala za živou hudbu. Ministr kultury konstruktivní řešení nenabídl

Vydáno 2020-07-28 06:58:20

Aktivity produkčních společností běží v současné době přibližně jen na patnáct procent, nekonají se větší festivaly ani koncerty, hudebníci mají zrušená vystoupení a firmy, zajištující technické zázemí koncertů, přišly o práci úplně. A v podobném duchu bychom mohli pokračovat dále.

Světová pandemie nového koronaviru zasáhla všechny oblasti lidského života, na kulturní sektor dopadla omezení vládních institucí přímo. Situaci navíc komplikuje nepředvídatelnost a nečitelnost vládních kroků. Nikdo neví, od kdy bude možné pořádat větší hudební akce a za jakých podmínek. Vláda neúprosně omezila hercům, muzikantům a dalším profesionálům v kulturním průmyslu možnost vykonávat svou práci.

ROCK BLOG | Petr Blažek bojuje s Music Managers Forum za živou hudbu

Pomyslnou poslední kapkou bylo zrušení ostravského NeFestivalu, komorní verze festivalu Colours of Ostrava, která měla alespoň symbolicky nahradit 19. ročník. Ten musel být přesunut na 14. až 17. července 2021. NeFestival byl nečekaným nařízením Krajské hygienické stanice organizační zrušen z hodiny na hodinu a organizační tým se tak dostal do několikamilionové ztráty.

Kritická situace na hudební scéně v posledních dnech eskaluje a bez jasných podmínek hrozí kolapsem. Právě na to se snažila upozornit Demonstrace Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát!, která se uskutečnila v pondělí 27. července 2020 na Staroměstském náměstí.

Do Prahy se toho odpoledne sjeli hudební profesionálové z celé země, na pódiu krátce promluvili mnozí z těch, kteří se zabývají pořádáním a technickým zajištěním koncertů po celé České republice - od klubových akcí, přes malé a velké festivaly, po největší halové koncerty i muzikály. Za hudebníky pak vystoupil například David Koller, Ondřej Ruml, Pavel Šporcl, Pokáč nebo Thom Artway.

LIVE: Nefestival bohužel naplnil své jméno. Komorní verze Colours of Ostrava skončila předčasně. Přinášíme reportáž z místa

Ministr kultury Lubomír Zaorálek přiznal, že v některých situacích nejednala vláda vůči pořadatelům akcí zcela korektně, zároveň nicméně uvedl, že se s omezeními budeme muset naučit žít. Minimálně do konce roku se dle jeho slov s koncerty nad pět tisíc osob musíme rozloučit.

Foto: Radim Hromádko
Témata: Za živou hudbu, Petr Blažek, Music Managers Forum, demonstrace, David Koller, Ondřej Ruml, Pavel Šporcl, Pokáč, Rudolf Brančovský z Poletíme?, Thom Artway, The Silver Spoons

 

Hudební obec bojovala za živou hudbu. Ministr kultury konstruktivní řešení nenabídl Hudební obec bojovala za živou hudbu. Ministr kultury konstruktivní řešení nenabídl

Zobrazit fotogalerii (46)

zavřít