Gladiátor interview: Třináctka pro nás byla v ruletě vždy šťastné číslo

Vydáno 14.11.2015 | autor: redakce

Slovenská kapela Gladiátor slavila v poslední době velké úspěchy zásluhou rádiového hitu Sám s ňou. Svou tvorbu by do budoucna rádi více prezentovali i českým fanouškům. "Velmi rádi bychom představili naši muziku v létě na vašich festivalech. Na podzim příštího roku bychom rádi uspořádali turné po Česku s nějakou z vašich kapel," poodhalují své plány.

Gladiátor interview: Třináctka pro nás byla v ruletě vždy šťastné číslo Gladiátor interview: Třináctka pro nás byla v ruletě vždy šťastné číslo

Vaše skladby pro vás prý představují jisté hudební fotoalbum vzpomínek. Co z vašeho života jste vložili do své akuální desky 13?
Na 13 jsme se snažili navázat na předchozí Hlavu maj hore z roku 2009. Určitě jsme si tam zaznamenali mnoho skvělých momentů z našeho života.

Kromě toho, že se deska jmenuje 13, má i 13 skladeb. Proč jste si oblíbili právě třináctku? Nejste pověrčiví?
Je to v pořadí naše 13. album, tak jsme si chtěli s tímto číslem trochu pohrát. Je na něm 13 skladeb a pro mě byla třináctka minimálně v ruletě vždy šťastným číslem. Pověrčivý jsem, ale doufám, že tentokrát to přinese štěstí.

Na Slovensku slavíte velký úspěch s písní Sám s ňou. Věříte, že ve větší míře osloví i české posluchače?
Myslím, že na Slovensku máme rádi i českou hudbu a v Čechách zase tu slovenskou. je super, že si navzájem dobře rozumíme a nemáme řečovou bariéru. Pak už je to jen o písničce. A protože měla úspěch u nás, myslím, že i v Čechách by se mohla líbit.

Proč si myslíte, že se právě tato skladba stala tak oblíbenou? Je to kvůli sdělení v ní?
Má přirozený náboj a pocit. Leze z ní něco pozitivního. Zajímavé je, že lidé si ji vybrali sami, my jsme ani neplánovali ji použít jako singl. Ale fanoušci to chtěli, přímo o ni volali.

Zajímáte se i o společenská témata, jak ta se promítají do vašich textů?
Nejčastěji v písničkách řešíme to, co se náš přímo dotýká, to znamená přátelství, vztahy, ale i lži a zradu. Prostě všechno, co nás trápí nebo těší.

Máte poměrně bojovný název, cítite se jako kapela, která si toho pro úspěch musela hodně vybojovat?
Je pravda, že bojovný název máme. Myslím, že nás to charakterizuje spíš vzhledově, protože jsme v kapele pořádní chlapi. :.) Chtěli jsme něco mezinárodního. Naše kapela prošla přirozeným vývojem, procházeli jsme skvělými úspěchy, stejně jako jsme měli i slabší období. Je to přesně tak, jak to má být, ale myslím si, že bylo mnohem víc těch dobrých momentů.

U nás v Česku stále nejste tak známí jako na Slovensku. Kde vás tedy zdejší posluchači budou moci slyšet, chystáte u nás nějaké koncerty?
Velmi rádi bychom představili naši muziku v létě na vašich festivalech. Na podzim příštího roku bychom rádi uspořádali turné po Česku s nějakou z vašich kapel.

Kdo z českých interpretů je vám blízký a s kým byste třeba rádi nahráli písničku?
Velmi blízká je mi hudba Davida Kollera, ale stejně tak miluju třeba hudbu Vlasty Redla nebo Buty.

VIDEO: Davida Kollera dostihla před turné Recidiva

Jak se u vás rodí nové písničky? Máte nějaké zavedené rituály, nebo zkrátka přijde námět a spontánně ho zpracujete?
Náš proces skládání má už svoji rutinu. Nejčastěji já (Miko) nebo Georgio a poslední dobou i kytarista Livo přinášíme hudební nápady do zkušebny. Tam se poté snažíme o co nejlepší texty. Na nich někdy spolupracujeme i s jinými textaři, naposledy nám písničky otextoval známý slovenský textař Vlado Krausz.

Přemýšlíte už pomalu o dalším albu? Co byste rádi ještě během kariéry dokázali?
Máme už připravený nový materiál. Na začátku příštího roku chceme zveřejnit novou písničku, která naznačí, jak bude novinka znít. Těším se, až ji budeme moci představit i v Česku.

red, foto: archiv kapely

zavřít