Nominační tipy Žebříku (III.): O skladbu roku bojují Miro Žbirka i Marek Ztracený, o videoklip Ewa Farna, David Stypka nebo Chinaski

Vydáno 12.02.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Kategorie Skladba a Videoklip jsou na Žebříku letos opět našlapané! V první jmenované jsou nominované písně Ako Boh od Mira Žbirky, Plamen od Kateřiny Marie Tiché, Slzy od Sofiana Medjmedj a Bena Cristovao, Stále věřím od Marka Ztraceného a Nebreč Davida Stypky a Šimona Biliny. Song zesnulého zpěváka zabojuje taky ve videoklipech, kde mají své želízka v ohni i Ewa Farna, Jamaron, Chinaski a Dymytry.

Nominační tipy Žebříku (III.): O skladbu roku bojují Miro Žbirka i Marek Ztracený, o videoklip Ewa Farna, David Stypka nebo Chinaski Nominační tipy Žebříku (III.): O skladbu roku bojují Miro Žbirka i Marek Ztracený, o videoklip Ewa Farna, David Stypka nebo Chinaski


SKLADBA


Ako Boh – Miro Žbirka

Z alba Posledné veci Mira Žbirky vyšla v roce 2023 další singlová věc, a to skladba Ako Boh. „Byla to jedna z mých oblíbených demonahrávek, co mi táta dal,“ uvedl zpěvákův syn David. Jak dodal, původně byla hraná na kytaru a měla anglický text. Muzikantova manželka Katka ho následně opatřila videoklipem, který se natáčel v ikonické pražské Lucerně pod vedením Karolíny Beranové. Jak Žbirková ostatně uvedla, ráda by vydala klipy ke všem písním svého manžela z poslední nahrávky.

RECENZE: Miro Žbirka si schoval na své Posledné veci hudební lahůdky

Nebreč - David Stypka ft. Šimon Bilina

Tvorba Davida Stypky žije dál. Jeho rodina a přátelé i po jeho smrti postupně dokončují písně, které muzikant nestihl vydat. Jednou z nich je Nebreč, na níž se podílel herec Šimon Bilina. Ten se podílel na vokálech písně a dozpíval i druhou sloku. Zcela neplánovaně tak vznikl ze songu duet. Původně měla zaznít v pohádce Největší dar, kde se nakonec ale objevila pouze skladba Zázraky s Ewou Farnou.

ROZHOVOR | Bandjeez: David Stypka byl perfekcionista. Písně si zasloužily dokončit

Plamen - Kateřina Marie Tichá

Kateřina Marie Tichá minulý rok na podzim pustila do světa první singl ze svého druhého alba, které vyšlo letos v únoru. Stala se jím píseň Plamen, do které zpěvačka promítla svou divokou a ženskou stránku. „Skladba je o tom, že je někdy dobré žít okamžikem. Neřešit, co přijde zítra. Je o tom, že každý člověk má v sobě klidnou a jemnou stránku. Zároveň i tu divokou a neřízenou. Je dobré si je obě dovolit,“ uvedla interpretka.

RECENZE: Kateřina Marie Tichá a Bandjeez si na albu Plamen padli do noty

Slzy - Sofian Medjmedj x Ben Cristovao

Písní Slzy Sofian Medjmedj a Ben Cristovao doslova zbořili internet. Pro oba jde o jeden z nejúspěšnějších tracků, na Youtube má videoklip aktuálně přes pět milionů přehrání. V písni dvojice zpívá o nešťastné lásce. „Tak mi řekni, kde teď spíš / s kým svoji hlavu ztrácíš / jestli o mně ještě víš / jestli se někdy vrátíš,“ zní část textu. O produkci se postaral Reginald.

Stále věřím - Marek Ztracený

Stále věřím vydal Marek Ztracený jen krátce před vyprodanými koncerty v Edenu. Je o snech a o životě. „V písni zpívám, že se sny skutečně plní, ale občas trochu jinak, než si člověk představuje, ale i tak je to hezký,“ uvedl zpěvák, který skladbu vydal na albu Originál. Pod zvukem se podepsal Dalibor Cidlinský Jr.

VIDEOKLIP


Jizvy – Jamaron

Problematika sebepoškozování a boj s depresí – takové téma nese píseň Jizvy od Jamaron, kteří v září tragicky přišli o Filipa Karlíka. Na jejím natočení se ještě baskytarista a producent kapely podílel, videoklip však už natočit nestihl. Vznikl čtyři dny po jeho úmrtí. „Ten obrovský zármutek a emoce, které jsme prožívali při natáčení, bych nikomu nepřál. Ale víc než kdy dřív, jsme se z úcty k Filipovi do toho snažili dát všechnu energii, která nám se skupinou po jeho úmrtí zbyla. Vždyť on sám vždy pracoval až do vyčerpání,“ uvedl v Rock blogu pro iREPORT Ondřej Dostál.

ROCK BLOG | Jamaron: Poslední turné Filipa Karlíka

Měl bych si boty zout – Chinaski

Píseň Měl bych si boty zout Michal Malátný napsal, když kvůli propadlému pasu nemohl odjet na dovolenou do Egypta. Ještě to ráno si sedl s tužkou a papírem ke stolu a začal tvořit. V poledne měl hotovo. Slova nové skladby okamžitě poslal Františku Táborskému. „Hned vycítil, co ten text potřebuje. Takže někdy i blbé náhody můžou přispět ke vzniku písničky,“ uvedl pro iREPORT Malátný. Videoklip vznikal pod dohledem režiséra Pavla Nosky. Jeho hlavní linkou je vícevrstvý dialog. „Od první chvíle mi bylo jasný, že nechci tvořit příběhový klip, a tak jsem začal hledat nějakou metaforu, která by vystihla náladu skladby,“ vysvětlil.

Příběh českého hitu: Chinaski - Měl bych si boty zout

My ještě nechcem jít – Dymytry

Koncem minulého roku se k Dymytry připojil zpěvák Václav Noid Bárta, který za mikrofonem vystřídal Protha. První společná skladba My ještě nechcem jít se u fanoušků dočkala pozitivních ohlasů, a stejně tak i videoklip. Ten celou obměnu v sestavě dokresluje vystrojeným pohřbem a v úvodu otázkou: „Konec?“ Svou masku Bárta sundává až v samotném závěru a je jasné, že Dymytry ještě v žádném případě nehodlají dát hudbě „sbohem“.

Nebreč - David Stypka ft. Šimon Bilina

Vedle Skladby roku si píseň Nebreč Davida Stypky a Šimona Biliny vysloužila také nominaci mezi videoklipy. V něm si vedle hvězdy seriálu Zoo zahráli také Sabina Rojková, Radek Melša či Terezie Kovalová. Natáčel se v interiérech kostela svaté Kateřiny v Chotči u Prahy. „Davida jsem potkala až při natáčení pohádky Největší dar,“ uvedla Rojková. Právě v pohádce se Nebreč mělo původně objevit. „Bylo to pro mě setkání s jedním z nejtalentovanějších lidí. Moc jsme si rozuměli a jeho hudba je stále součástí mého každodenního života,“ poznamenala herečka.

No a co - Ewa Farna

Ewa Farna se minulý rok zapsala do historie. Jako první na světě totiž natočila interaktivní videoklip, jehož součástí se mohli stát její fanoušci. Jeho autoři Michal Orsava a Michaela Lovecká pro jeho vytvoření využili speciální technologii firmy WEBout pod vedením Karla Juřičky. Díky ní mohou příznivci do klipu nejenže nahrát svoji fotku a vepsat jméno, ale také rozhodovat o vývoji scén. Protože kanál YouTube neumí technologii zprostředkovat, odzkoušet si ji mohou zájemci na adrese https://klip.ewafarna.com. Bez možnosti ovlivnění děje se pak můžete podívat na video níže.

Jak hlasovat?

Více informací o hlasování najdete na stránkách Ankety Žebřík. Své favority můžete podpořit do 29. února. Slavnostní vyhlášení proběhne v plzeňském DEPO2015 v pátek 5. dubna 2024. Vstupenky na akci zakoupíte tady.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Jaroslav Noska (Miro Žbirka), Petr Dudek (Kateřina Marie Tichá), Lucas Kozel (Jamaron), Roman Černý (Chinaski), Youtube
Témata: Miro Žbirka, David Stypka, Šimon Bilina, Kateřina Marie Tichá, Sofian Medjmedj, Ben Cristovao, Marek Ztracený, Ewa Farna, Jamaron, Chinaski, Dymytry

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít