TOP 8 videoklipů týdne: Chinaski ve vícevrstvém dialogu, Pam Rabbit žije s duchem a Vesna reflektuje nesvobodu

Vydáno 31.01.2023 | autor: Andrea Štipčáková

Videoklip ke své aktuálně nejhranější písni Měl bych si boty zout z alba Frihet se rozhodli natočit Chinaski. Postavili ho na vícevrstvém dialogu mezi ryze mužskou kapelou a dvojicí kamarád. Pam Rabbit zpívá o soužití člověka s duchem, Rodan o party klubu introvertů a Vesna reflektuje nesvobodu. Deaf Heart inspirovalo město Adelaide a Robin Mood se singlem Hotel vrací k písničkářství. Ze zahraničí se hlásí P!nk a Taylor Swift

TOP 8 videoklipů týdne: Chinaski ve vícevrstvém dialogu, Pam Rabbit žije s duchem a Vesna reflektuje nesvobodu TOP 8 videoklipů týdne: Chinaski ve vícevrstvém dialogu, Pam Rabbit žije s duchem a Vesna reflektuje nesvobodu

Chinaski natočili klip k nejhranější skladbě

Když se Chinaski rozhodovali, pro jakou skladbu natočí nový videoklip, volba byla poměrně jasná. Singl Měl bych si boty zout vládl po vydání desky Frihet éterovým žebříčkům a zakrátko se stal hitem. O video se postaral režisér Pavel Nosek, který zkombinoval záběry aktů dvou dívek s pohledy na hrající sestavu. Hlavní linkou je vícevrstvý dialog.

ROZHOVOR | Michal Malátný (Chinaski): Ztratili jsme jeden před druhým ostych

„Od první chvíle mi bylo jasný, že nechci točit příběhový klip, a tak jsem začal hledat nějakou metaforu, která by vystihla náladu té skladby,“ popsal režisér. Nakonec oslovil herečku Hanu Kusnjerovou. O ní věděl, že se svojí kamarádkou nafotila sérii aktů s nádhernou atmosférou. „A já hledal přesně takovou akci pro naše natáčení. Pro mě je celý klip o dialogu. Dialogu mezi ryze mužskou kapelou a dvojicí kamarádek. Mezi zpěvákem a herečkou. A nakonec i mezi mnou jako režisérem a herečkou, kterou se snažím zachytit nikoliv jako objekt touhy, ale jako autonomní a svobodnou bytost. Tou je totiž ve skutečnosti,“ říká Nosek.

Pam Rabbit vypráví o soužití člověka s duchem

Pam Rabbit patří mezi nadějné české zpěvačky. V letošním roce se dostala mezi pětici finalistů tuzemského kola Eurovize, z nichž se jeden zúčastní nadnárodní soutěže v Liverpoolu. Novinka, s níž bude soutěžit, se jmenuje ghosting a zpěvačka v ní vypráví o soužití člověka a ducha v jednom bytě. „V překladu je ghosting slang pro ignorování někoho na sociálních sítích, ale vychází to ze slova ghost, což znamená duch,“ vysvětlila muzikantka, která si sama režírovala videoklip.

„Scénář klipu jsem pojala trochu jinak. Klip je opět o klukovi, který usnul, a já plus dva ‚agenti snů‘, kteří vypadají jako Muži v černém, ho provázíme jeho snem. Taháme ho ze situace do situace a on netuší co se děje. Klip je vtipný s nadsázkou a zahrnuje i vtipnou choreografii,“ říká Pam Rabbit.

Vesna reflektuje v nové skladbě nesvobodu

O Eurovizi bude bojovat také Vesna, a to s písní My Sister’s Crown. Členky kapely tentokrát zabrousily do vážnějšího tématu. Reagují na aktuální dějí ve společnosti, které reflektuje nesvobodu a vyzývají k vzájemnému porozumění a empatii.

ROZHOVOR | Patricie Fuxová (Vesna): Asi poprvé si v životě přijdu dospělá. Mám chuť experimentovat

„Je to píseň, která vytváří neviditelné pouto se všemi, co zažívají nějakou nesvobodu. Ať už se na ně valí trendy, se kterými vnitřně nesouzní, ať už se k nim někdo zachová neuctivě a pošlape jejich důstojnost, ať už je to kultura či režim, který diktuje, co člověk může a nemůže. Je to soucit se všemi, co zažívají určitý typ nesvobody a podpora pro to, aby se z něj mohli vymanit,“ říká zpěvačka Patricie Fuxová.

Deaf Heart představují skladbu Adelaide

Deaf Heart se aktuálně snaží posluchačům zarýt pod kůži s novinkou Adelaide, ve kterém frontman Thomas vzpomíná na stejnojmenné město, v němž strávil měsíc svého života. "Vše se tam prostě divně zamotalo v okamžiku, kdy jsem si dal nějakou houbu a utopil jsem jedný divadelní herečce skútr v řece, ta mě pak málem podřízla. Poznal jsem, že nastal čas vypadnout. A o tomhle je i novej song - dostat se pryč z chaosu,“ vysvětluje.

Za videoklipem stojí opět režisér Richard Stiebler. „Natáčeli jsme v Praze a stejně jako u předchozího videoklipu k Be Gone, jsme vychytali pekelnou zimu. Klip je takovou mozaikou z noční Prahy a jejích temných zákoutích,“ dodal kytarista Michael Vácha.

Rodan zpívá o party klubu introvertů

Spolu s Vesnou a Pam Rabbit by se Eurovize rád zúčastnil také Rodan. Do soutěže vstupuje s písní Introvert Party Club, kterou složil minulý rok na Songwriting campu CZ. „Introvert Party Club rozhodně považuju za jednu z nejlepších věcí, který jsem kdy udělal. To je samozřejmě způsobeno tím, že jsem ji nepsal sám. Se spoluautory Jendou Vávrou, Britem Joem Dolmanem a Dánem Jeppem Engelbrecht Appelem jsme měli ambici spojit ‚šťastný' zvuk se smutným a hlubokým textem. Chtěli jsme zkrátka dosáhnout kontrastu, který pro nás všechny v hudbě strašně funguje. A to se nám, myslím, povedlo."

Videoklip natáčel v kulisách lednové Prahy. „I když jsem introvert, nemám vůbec problém s tím, když si o mně někdo myslí, že jsem divnej. Lidi si to kvůli mé uzavřené povaze myslí většinou i tak, takže dělat po městě ‚blbosti' s cedulema bylo to nejmenší. A stejně jako celý tým jsem si to skvěle užil.“

Robin Mood se vrací k písničkářství

Skladbou Hotel se zpěvák Robin Mood vrací k písničkářství. Novinka se nese v poetické atmosféře a nabízí příjemnou melodickou linku. „Do svých písniček prolínám výhradně příběhy z mého osobního života a ani tady tomu není jinak. Rozhodl jsem se však změnit přístup k psaní i aranžím a od elektro soundu mířím opět k písničkářství, kde se cítím více doma,“ vysvětluje Robin Mood.

Videoklip vznikl v malém týmu pod vedením Štěpána Bárty. Hlavní role se zhostili herečka Marie Rezlerová a herec Josef Hlobil, kteří tvoří milostný pár a jejich masky odráží přetvářku ve vztahu. „Příběh koresponduje s myšlenkou ‚kdybychom se potkali za jiných okolností, mohlo to dopadnout jinak, ale i tak to bylo fajn‘,“ prozrazuje zpěvák.

P!nk o tom, že je třeba opustit strach

Ze zahraničí se hlásí P!nk, která představuje novinku Trustfall, jež bude součástí jejího připravovaného stejnojmenného alba, které vyjde už 17. února. Prohlašuje jím, že je třeba opustit strach a věřit v neznámo. Videoklip sleduje hlavní hrdinku a P!nk, jak se během jedné noci sblíží a každá se nakonec rozhodne padnout svým vlastním způsobem.

Taylor Swift si do videoklipu přizvala transgender modela

Taylor Swift se pochlubila očekávanou novinkou Lavender Haze, videoklip k níž si sama vymyslela a zrežírovala. Popsala ho jako „smyslný sen o horečce sedmdesátých let“. Do hlavní role obsadila Laith Ashley, modela, který dříve býval ženou. Za tuto volbu se dočkala pochvalných komentářů od fanoušků.

Text: Andrea Štipčáková, TZ, foto: Roman Černý, Kamil Klekar, Naty The Ninja, Aloha Burn
Témata: Chinaski, Vesna, Pam Rabbit, Deaf Heart, Rodan, Robin Mood, Taylor Swift, P!nk

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít