TOP 5 skladeb národního kola Eurovize. O postup bojují Maella, Markéta Irglová, Pam Rabbit, Rodan a Vesna

Vydáno 03.02.2023 | autor: Andrea Štipčáková

Už v květnu nás čeká další ročník Eurovize. Kdo do Liverpoolu, kde se letošní finále bude konat, vyrazí z českých interpretů, aktuálně rozhodují v aplikaci soutěže a na jejích webových stránkách fanoušci. Jediným mužským zástupcem je Rodan, kapely pak zastupuje Vesna. O postup zabojují také Maella, Markéta Irglová a Pam Rabbit.

TOP 5 skladeb národního kola Eurovize. O postup bojují Maella, Markéta Irglová, Pam Rabbit, Rodan a Vesna TOP 5 skladeb národního kola Eurovize. O postup bojují Maella, Markéta Irglová, Pam Rabbit, Rodan a Vesna

Maella - Flood

Zpěvačka Maella aktuálně tvoří v Londýně. Posluchače zaujme zejména svým až hypnotizujícím hlasem. Ačkoliv její jméno může být pro mnohé neznámým, vězte, že její píseň jste mohli zaslechnout například ve filmu Bábovky. Na konci roku 2022 vydala EP Slow Burn, na které navázala v lednu právě singlem Flood, se kterým v Eurovizi soutěží. Jak sama říká, jde o velmi osobní a intimní skladbu.

„Flood je o tom, jak často nezvládám emoce, který mě ‚přepadnou jako povodeň’ a slovy mohu ublížit. Napsala jsem ji v období, kdy jsem prožívala hodně temných chvilek a bylo mi líto tyhle těžký okamžiky házet na svého partnera. O negativních emocích, které by se měly krotit, protože ve vzteku můžeme říct něco, co tak nemyslíme a blízkému člověku tím můžeme ublížit. Je také o strachu ztráty blízkého člověka, ale zároveň je v ní naděje, že vlastně chci být lepší člověk pro sebe i pro něho,” prozradila Maella, která se do videoklipu pokusila přenést pocity štěstí a radosti, ale i hádky a temné momenty. Jak se jí to ve spolupráci s režisérem Ruyem Okamurou povedlo, můžete zhodnotit níže.

Markéta Irglová - Happy

Markétu Irglovou si čeští posluchači spojí především s písní Falling Slowly, která zazněla ve filmu Once a získala Oscara. Nyní chce zpěvačka, která je už trojnásobnou maminkou, zaujmout skladbou Happy, s níž by ráda v Eurovizi rodnou zemi reprezentovala. "Písnička mi přišla ve snu, melodie i text. Je o pocitu naplnění, klidu a spokojenosti v určitém okamžiku, který existuje bez potřeby vědět, jak dlouho potrvá. Život, to je mnoho okamžiků jdoucích po sobě. Každý z nich nabízí cestu ke štěstí a svobodě," říká muzikantka o písni.

Pam Rabbit - ghosting

O účast na Eurovizi bojuje také Pam Rabbit. V minulosti se jí už zúčastnila, ovšem pouze jako vokalistka Mikolase Josefa. Ačkoliv je slovo „ghosting“, jak se píseň, s níž soutěží, jmenuje, slangem pro ignorování někoho na sociálních sítích, muzikantka šla po jeho základu a zpívá tak o soužití člověka s duchem.

ROZHOVOR | Pam Rabbit: Až s EP mám pocit, že jsem to fakt já

Videoklip, který je temný i barevný zároveň, interpretka sama režírovala. „Scénář klipu jsem pojala trochu jinak. Klip je opět o klukovi, který usnul, a já plus dva ‚agenti snů‘, kteří vypadají jako Muži v černém, ho provázíme jeho snem. Taháme ho ze situace do situace a on netuší co se děje. Klip je vtipný s nadsázkou a zahrnuje i vtipnou choreografii,“ uvedla Pam Rabbit.

Rodan – Introvert Party Club

Jediným mužským zástupcem v českém kole Eurovize je Rodan. Sotva dvacetiletý mladík do soutěže vstoupil s písní Introvert Party Club a jak sám uvádí, bere účast v ní jako velkou šanci dostat se se svými skladbami do světa. „Introvert Party Club rozhodně považuju za jednu z nejlepších věcí, který jsem kdy udělal. To je samozřejmě způsobeno tím, že jsem ji nepsal sám. Se spoluautory Jendou Vávrou, Britem Joem Dolmanem a Dánem Jeppem Engelbrecht Appelem jsme měli ambici spojit ‚šťastný‘ zvuk se smutným a hlubokým textem. Chtěli jsme zkrátka dosáhnout kontrastu, který pro nás všechny v hudbě strašně funguje. A to se nám, myslím, povedlo.”

Doprovodný videoklip je volně inspirovaný fenoménem dudewithsign. Rodan se v něm vydává do pražských ulic s kartónovými cedulemi a částmi textu písně. Neveselé pocity introverta na rozjetém mejdanu, o nichž v Introvert Party Club svým charismatickým vokálem RODAN zpívá, tak v kulisách lednové Prahy a s přispěním (ne)náhodných kolemjdoucích dostaly další rozměr.

Vesna - My Sister’s Crown

S odvážnou skladbou My Sister’s Crown, v překladu Koruna mojí sestry, by ráda do Liverpoolu vyrazila Vesna. Stejně jako v předchozích písních vsadila i tentokrát na ženskou tematiku, zároveň reaguje na aktuální dění ve společnosti, které dle sestavy reflektuje nesvobodu. „Je to píseň, která vytváří neviditelné pouto se všemi, co zažívají nějakou nesvobodu. Ať už se na ně valí trendy, se kterými vnitřně nesouzní, ať už se k nim někdo zachová neuctivě a pošlape jejich důstojnost, ať už je to kultura či režim, který diktuje, co člověk může a nemůže,“ říká frontmanka Patricie Fuxová.

ROZHOVOR | Patricie Fuxová (Vesna): Asi poprvé si v životě přijdu dospělá. Mám chuť experimentovat

Do videoklipu Vesna obsadila Liliy Khousnoutdinovou, která je známá pro svůj boj za ženská práva. „Za mě má píseň obrovskou sílu, protože je v ní ryzí sesterská opora. Neexistuje závist, ale naopak přejícnost, a to je v dnešní společnosti často ojedinělé. V tom si myslím, že tkví skutečná síla – umět se spojit a podržet jedna druhou jako sestra a udržet si důstojnost a svoji korunu,“ popsala skladbu ze svého pohledu aktivistka.

Text: Andrea Štipčáková, TZ, foto: Beatha Mathe, David Cleary
Témata: Eurovize, Maella, Markéta Irglová, Pam Rabbit, Rodan, Vesna

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít