Simple Plan interview: Na turné blbneme, jako bychom pořád byli na střední!

Vydáno 10.02.2016 | autor: redakce

Kanadští Simple Plan míří již potřetí do Prahy. Ještě než po pětileté pauze 5. března opět dostanou do varu Malou sportovní halu, vydají svoji novinku Taking One For The Team, která bude k mání od 19. února. O tom, jaké bude nové album, co čeká Simple Plan na turné i na co se nejvíc těší v Praze, se rozpovídal kytarista Jeff Stinco.

Simple Plan interview: Na turné blbneme, jako bychom pořád byli na střední! Simple Plan představí v Praze novou desku

Za pár dní vám začne turné. Těšíte se, nebo jste spíš nervózní?
Určitě se hlavně těšíme. Strávili jsme teď spoustu času zavření ve studiu, takže už se nemůžeme dočkat, až vyrazíme na cesty, setkáme se s fanoušky a rozjedeme pořádnou show. Ale nervózní jsme samozřejmě taky (smích).

Co je na turné nejlepší?
Pro mě jsou rozhodně nejlepší koncerty. Být na podiu, dělat, co mě baví, vidět pod sebou fanoušky a cítit, že oceňují, jakou hudbu tvoříme, to je vždycky největší pocta.

VIDEO: Simple Plan si do klipu přizvali All Time Low a další kapely

A co naopak nejotravnější?
Asi to, že jsi dlouhou dobu pryč z domova, od rodin, od přátel. Na druhou stranu všichni v kapele spolu fungujeme už spoustu let a jsme všichni skvělí kamarádi, takže nikdo nevydrží být dlouho smutný. Musím říct, že moc soukromí pro intimnosti tam teda ale fakt nemáš (smích). Ale pořád si užíváme legraci.Jako kapela spolu fungujete skoro sedmnáct let. Stalo se někdy, že jste chtěli skončit?
Být v kapele není vždycky takové, jak to může vypadat. Někdy je to prostě až moc věcí, které musíš ustát. Je tu spousta vzestupů a pádu, hodně chvil, kdy se cítíš na dně. Samozřejmě občas to mezi námi zaskřípalo a nemůžu říct, že to vždycky byly lehké časy, na druhou stranu všechno v kapele i kolem funguje tak skvěle, že i když občas na nějaké nepříjemné momenty došlo, nikdy mě ani na vteřinu nenapadlo, že bych chtěl skončit. Muzika je můj život, Simple Plan jsou můj život a neumím si představit, že bych to neměl.

Simple Plan: Být v kapele tě udržuje mladým

Jak se dá být ve stejné kapele tak dlouho, být tak slavný a zároveň se z toho nezbláznit?
Myslím, že recept je velmi snadný. Musíš si zkrátka uvědomit, PROČ tohle všechno děláš. Musíš si uvědomit, že to děláš pro hudbu, ne pro slávu, nebo z nějakého špatného důvodu. Také fakt, že jsi na turné s kamarády ze střední školy, ti pomáhá udržet rovnováhu. Mí kamarádi v kapele se mnou mluví naprosto stejně, jako to dělali, když jsme byli děti, to se nezměnilo, blbneme, jako bychom pořád byli na střední. To tě tak nějak pořád drží nohama na zemi.
Další věc je, že hudbu dělám z dobrých důvodů. Neustále cvičím, každý den, nespoléhám na to, že jsem slavný. Dělám všechno z lásky k hudbě a to mě také drží při zemi.

Vaše nová deska Taking One For The Team vyjde jen pár dní před koncertem v Praze. Jaká bude?
Snažili jsme se najít nějakou cestu, jak nabídnout fanouškům jakýsi průřez tím, co umíme, a také něco nového. Lidé už mohli slyšet naše singly Boom a Opinion Overload, které jsou velmi energické a kytarové. Na druhou stranu další singl I Don't Wanna Go To Bed nebo Singing In The Rain je pro nás naprosto odlišný. Chtěli jsme prostě nabídnout kousek od všeho, je to takový mix.Vaším producentem byl Howard Benson, který v minulosti spolupracoval s My Chemical Romance nebo The All-American Reject. Tlačil vás více do kytarových riffů, nebo se smířil s tím, že na albu zazní i pop a funk?
S Howardem Bensonem byla skvělá spolupráce, vyloženě nás netlačil do ničeho. Navíc když jsme přišli do studia, měli jsme vlastně songy už téměř hotové. Přece jen spolu fungujeme přes šestnáct let, takže většina nápadů přišla od kapely. Tím nechci říct, že by Howard na desce nic neudělal, naopak, udělal toho spoustu a je to skvělý producent. Prostě jsme chtěli udělat desku, kde bude spousta kytar, ale zároveň i prostor pro experimenty.

LIVE: Simple Plan si podruhé podmanili české publikum

Je to téměř pět let, co jste naposledy byli v Praze. Pamatuješ si ještě dva předchozí koncerty, nebo se to v tom množství prostě nedá udržet v hlavě?
No jasně, že si to pamatuju! Pokaždé jsme v Praze měli skvělé publikum a i na Instagramu máme spoustu fanoušků z Prahy. Na Praze je něco nepopsatelného. Nevím, jestli je tam nějaká velká rocková scéna, ale během našich koncertů to vždycky vypadalo, že ano. Vzpomínám si na velmi energickou a velmi zpocenou show (smích). Bylo to úžasný!

V ČR už jste byli dvakrát. Co se ti líbilo nejvíc?
V Praze je neuvěřitelná spousta historie! Při předešlých návštěvách jsme neměli možnost toho zas tak moc vidět, ale tentokrát to chci změnit. Je to překrásné město, naprosto jiné než u nás doma.Je tu něco speciálního, co bys tentokrát v Praze rád viděl nebo zkusil?
Běžně v novém městě vždy brzy ráno vstanu a jdu si zaběhat a projít si město. To mám v plánu i tentokrát v Praze. Protože toho o Praze stále ještě moc nevím, bude to opravdu o tom poznávání, procházkách, historii a samozřejmě o focení všech zákoutí (smích)

Viděla jsem oba vaše pražské koncerty a pamatuju si, že jste ovládali docela dost českých slov. Budete se je muset učit znovu?
Nejsem si například schopný zapamatovat jméno místa, kde v Praze hrajeme, i když tam budeme už potřetí, protože je to pro nás těžké vyslovit. Ale určitě se zase setkáme před koncertem s fanoušky a česká slova si osvěžíme. Ale budeme potřebovat vaši pomoc, abychom se naučili nějaká nová!Řekni mi hlavní důvod, proč by lidé měli přijít na váš koncert!
Turné bude oslavou nového alba, takže se budeme snažit vydat ze sebe všechnu energii a ukázat, co v nás je. Strašně se na to těšíme. Na tomto turné nebudeme hrát v nějakých obřích halách, je to spíš o tom, setkat se po dlouhé době s fanoušky, pozdravit se s nimi a užít si s nimi zábavu. Dlouho jsme se neviděli a teď si s vámi chceme užít skvělé časy! Pokud stále máte rádi Simple Plan a naši energii, nesmíte chybět!

Marta Pušová

zavřít