Placebo

Vydáno 07.01.2012 | autor: Dominik Pavliš

Placebo Placebo

Alternativně rocková kapela Placebo byla založena roku 1994 v Londýně. Současné uskupení tvoří dvojice Brian Molko, Stefan Olsdal a bubeník Steve Forest. Skupina vznikla tak, když se oba členové náhodou potkali v Londýně a poté založili kapelu Ashtray Heart. Zajímavostí je, že oba výše uvedení spolu chodili do stejné školy, tam ovšem spolu nejspíše nikdy nepromluvili. Na post bubeníka obsadili Stevena Hewitta, který s nimi nahrál první dema, ale právoplatným členem kapely se stal až o dost později.

Jejich první singl Bruise Pristine vyšel na nezávislém vydavatelství Fierca Panda v limitovaném nákladu 1000 kusů, což z něho dělá sběratelskou raritu. Skupina hned začala na své vlastní náklady koncertovat v londýnských klubech, s tím rozdílem, že za bicí usedl Olsdala spolužák Robert Schultzberg, protože Hewitt byl v té době na turné se svou kapelou.

První eponymní album s prostým názvem „Placebo“ vyšlo 17. července 1996 a díky pestrobarevnému zvuku celé desky se jednalo o velmi vydařený debut. V září téhož roku vychází singl Teenage Angst, který svými hitovými ambicemi začíná naplňovat předzvěst vycházející hvězdy. Již v této době mají Placebo za sebou několik zajímavých vystoupení. Rok předtím totiž absolvovali několik koncertů s kapelami Ash, Whale a Bush. Mezi největší úspěchy je však považováno koncertování s Davidem Bowiem na jeho cestách po Evropě. Ten se stal jejich velkým fanouškem a pozval je i na hostování jeho posledního turné. Ještě v září roku 1996 opouští pro přetrvávající neshody skupinu bubeník Robert a na jeho místo téměř okamžitě nastupuje již zmiňovaný Steve Hewitt a kapela vyráží na čtyřměsíční turné po třinácti státech.

Skupina má na kontě celkem 7 studiových alb, 1 kompilaci, 2 DVD a pyšnit se může také hudbou k různým filmům, seriálům či k tv hrám.

 

Diskografie:

Placebo (1996)
Without You I’m Nothing (1998)
Black Market Music (2000)
Sleeping with Ghosts (2003)
Meds (2006)
Battle For The Sun (2009)
Loud Like Love (2013)

Další články interpreta

NEJČTENĚJŠÍ

zavřít