Časopis Q prohrál svůj boj s koronavirem. Po 34 letech končí

Vydáno 23.07.2020 | autor: Andrea Štipčáková

Pandemie koronaviru ztížila život již několika časopisům. Některé se stále drží nad vodou, jiné svůj boj již prohrály. Do druhé skupiny se nově řadí také britský magazín Q, který přestane vycházet po čtyřiatřiceti letech.

Časopis Q prohrál svůj boj s koronavirem. Po 34 letech končí Časopis Q prohrál svůj boj s koronavirem. Po 34 letech končí

Ukončení činnosti hudebního časopisu Q oznámil na svých sociálních sítích jeho editor Ted Kessler. "Mám špatné zprávy. Číslo, které vyjde 28. července, bude poslední. Pandemie zatloukla poslední hřebík do naší rakve," napsal Brit a ke zprávě přiložil vizuál coveru, se kterým se bude redakce magazínu loučit.

Muse jsou podle časopisu Q aktuálně nejlepší kapelou

Časopis bojoval s nízkou prodejností dlouhodobě. Nebylo tomu však vždy. Svou největší slávu zažil na počátku 21. století, kdy se jeho čísla vyšplhala až k 200 tisícům prodaných kusů. Dnes je číslo skoro desetkrát nižší.

Magazín Q, který v roce 1986 založili novináři Mark Ellen a David Hepworth, se zabýval širokou škálou hudebních žánrů, od popu a rocku přes R&B až po rap a taneční muziku. Jeho poslední číslo ponese název Adventures with Legends, v překladu Dobrodružství s legendami, a bude obsahovat průřez těmi nejlepšími články, které byly v časopise uveřejněny.

 

Neustálé snižování čtenosti je trendem, který světem hýbe již několik let, a nedaří se jej zastavit. V minulosti na něj doplatil například britský hudební časopis NME, který přestal vycházet v roce 2018. Dnes existuje pouze v online verzi. Podobný osud zasáhl také Rock Report, na jehož internetovém portále se právě nacházíte.

Z českých hudebních časopisů pak můžeme dále zmínit také Ultramix, jehož poslední číslo vyšlo v roce 2005, nebo Filter, který mapoval českou scénu od punku a ska přes hiphop. V roce 2015 pak byla kvůli nízké čtenosti ukončena i činnost magazínu Bravo, jenž na tuzemském trhu existoval čtyřiadvacet let a patřil k nejprodávanějším titulům pro děti a mládež.

Text: Andrea Štipčáková

Témata: Q, NME, Ultramix, Filter, Bravo, Rock Report, Ted Kessler

zavřít