POST SCRIPTUM (66): Ubývání svobody a cenzura - čeští muzikanti reagují na neodvysílanou Show Jana Krause

Vydáno 27.10.2016 | autor: Simona Knotková

Lady Gaga ranila kritika od syna Davida Bowieho, čeští muzikanti se vyjadřují ke kauze neuvedené Show Jana Krause. Čtěte aktuální Post Scriptum.

POST SCRIPTUM (66): Ubývání svobody a cenzura - čeští muzikanti reagují na neodvysílanou Show Jana Krause Diváci včera marně čekali na nový díl Show Jana Krause

POBLOUZNĚNÁ LADY GAGA

Lady Gaga, která svět hudby momentálně udivuje svou nejnovější reinkarnací Joanne, poskytla velký rozhovor magazínu NME. Mimo jiné se v něm také zmiňuje o vystoupení na posledních Grammy, v němž se stylizovala do zesnulého Davida Bowieho. Třebaže se jí za velkolepou poctu dostalo vesměs nadšených ohlasů, našel se i nějaký ten kritický hlásek. Například rovnou od hudebníkova syna Duncana Jonese.

"'Přehánějící a iracionální, obvykle jako důsledek poblouznění nebo nadměrného nadšení; duševně zmatený.' Sakra! Jaké je to slovo?" napsal ve velmi štiplavém tweetu. Významy z anglického slovníku nenarážel na nic jiného než na slůvko gaga.

Zpěvačka v rozhovoru nyní prozradila, že nabídku k podobnému vystoupení prvně vůbec nechtěla přijmout: "Když mi poprvé zavolali, vůbec jsem to nechtěla vzít. Všechno bylo ještě příliš čerstvé a cítila jsem se z toho nepříjemně. Pak jsem ale dělala všechno pro to, abych dala dohromady tu nejlepší show večera. Chtěla jsem, aby si lidé po Grammy povídali jenom o Davidu Bowiem, a myslím, že to se mi podařilo."

VIDEO: Lady Gaga jako David Bowie na Grammy: Teatrální, muzikální a skvělá

Slova Jonese ji zabolela, ale měla pro ně pochopení. "Bolelo to. Ale co jsem s tím měla dělat? Byl to jeho otec. Ať už v něm moje vystoupení vyvolalo jakékoliv pocity, mám pro něj jen lásku a soucit. Ale ano, samozřejmě že mě to ranilo. Stále musím v sebe jako fanoušek Davida Bowieho věřit. Nejsem jeho rodina a on byl jeho otec."

vložte odkaz, text nemažte

ČEŠTÍ HUDEBNÍCI REAGUJÍ NA KAUZU BRADY VS. PRIMA

Když se už zdálo, že celá kauza o udělení/neudělení státního vyznamenání pro Jiřího Bradyho nemůže být kontroverznější, ve hře jak od Kafky se objevil zcela nový aktér a děj posunul ještě do absurdnějších sfér. Včera měla být na TV Prima uvedena Show Jana Krause, kde měl jako host vystoupit právě Brady. Úvodem mělo také několik známých osobností včetně umělců říct pár vět k nadcházejícímu 28. říjnu.

Díl však odvysílán nebyl a místo něj byla nabídnuta repríza již staré epizody. K dispozici nebyl ani v online archivu. Na místě jsou tedy pochyby, zda v Primě nezaúřadovala ruka cenzora. Kamenem úrazu bylo pravděpodobně zahájení, ve kterém si některé osobnosti nevybíravě pustily pusu na adresu Miloše Zemana.

Televize následně vydala oficiální prohlášení, kde zdůvodňuje, že zahájení show porušovalo zákonnou povinnost objektivity, a proto ho musela stáhnout. Podle vyjádření Jana Krause se o žádné porušení nejedná. Pokud naopak Prima v dnešním náhradním datu neodvysílá nesestříhanou show, jedná se o její porušení smlouvy a hrubý cenzorský zásah.

Událost už stačili komentovat někteří hudebníci přítomní v úvodu pořadu. "TV Prima právě neodvysílala Show Jana Krause. Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho," píše na svých oficiálních facebookových stránkách Anna K.

Dan Bárta se poté nebál i ostřejších slov: "Ve svých předvolebních slibech Miloš Zeman tvrdil, že bude stmelovat společnost, což nesplnil. Možná se mu to nakonec přece podaří, jen ji stmelí proti sobě, neboť se od něj podle všeho začínají odvracet i ti, kteří mu jeho sliby uvěřili. Považte: ze svátku české státnosti dokázal během výkonu své funkce udělat nedůstojnou, směšnou frašku, demonstraci svévole. Odmítá nést společenské, dokonce právní, důsledky svých slov a činů. Plazí se před silnějšími, paktuje se s autoritáři, dehonestuje odborníky, vytahuje se na slabší, lže o mrtvých. To je na prezidenta svobodné země poněkud nízké, nemyslíte? Nemyslíte, víte!! Míním, že nemá smysl dělat z něj velblouda, je to jen komár, ale vyjevit veřejně a slušně své hluboké zklamání nad způsobem, jakým se ujal svého úřadu, úřadu prezidenta České republiky, smysluplné je. Ukazuje se ovšem, že to není snadné. To není dobré. Je to bohužel Prima."

POST SCRIPTUM (41): Nevinný protest Lenky Dusilové na Andělech rozzuřil "slušné Čechy". Bravo, Lenko!

Klasicky se začínají ozývat protihlasy, že osobnosti chtivé protestu a odporu proti hlavě státu zase jen všechno nafukují a hledají senzace tam, kde nejsou. Pravda prý může být úplně jinde a všechno je možná jen manipulací druhé strany s cílem poškodit prezidenta. Ať je to jakkoliv, všichni snad vidíme a slyšíme, co se tu i bez kauzy Prima v posledních dnech děje. A pokud v reakci na to někdo odmítá držet hubu a klopit hlavu jako velká část zpohodlněného národa, které stačí jen levné rohlíky, jen tak dál. Dokud to ještě jde.

text: Simona Knotková

Témata: Lady Gaga, David Bowie, Jiří Brady, Jan Kraus, Anna K., Dan Bárta

zavřít