Hiphopová legenda se vrací do Prahy. Grandmaster Flash zavítá do Roxy

Vydáno 19.03.2020 | autor: redakce

O jeho prvním pražském koncertu se povídá dodnes. Kdo to neprožil, mohl jen těžce litovat. Kdo to je? Pionýr hip hopu, otec mixování a scratchingu - to vše se skrývá pod pseudonymem Grandmaster Flash. V pražském klubu Roxy vystoupí 10. září.

Hiphopová legenda se vrací do Prahy. Grandmaster Flash zavítá do Roxy Hiphopová legenda se vrací do Prahy. Grandmaster Flash zavítá do Roxy

Stál za proměnou skromných možností gramofonu v dispozice právoplatného hudebního nástroje. Je prvním DJem, který vydal rapovou desku, a v Adventures on the Wheels of Steel vytvořil zvukovou šablonu, jež dovolila nahlédnout světu do zákoutí života newyorských ghett. Zformoval tak z hip hopu, který byl do té doby jen "novotou ze sídliště", světový fenomén.

LIVE: Hrdý buran a architekt country rapu Yelawolf zboural Roxy

I po čtyřiceti letech kariéry je jeho persona stále aktuální. Například Netflix ho zařadil do jednoho ze svých dokumentů o hudbě a jeho postava se objevila i jako důležitý prvek seriálu Get Down. Druhá lekce historie hip hopu ve formě audiovizuální live show People, Places and Things proběhne v září opět v Roxy.

Jako dítě byl fascinován otcovou sbírkou desek. V jednom z rozhovorů dokonce uvedl, že se svému otci počtem vinylů nikdy nevyrovná. Cesta k hudbě byla díky tomu velmi přímočará. Z počátečních experimentů s gramofony vzniklo několik dodnes používaných technik hraní, včetně slavného scratchingu.

Vedle mnoha singlů a mixtapů dal vzniknout desítce alb a nejen ikonická skladba The Message se hraje dodnes. Počítat, kolikrát byl uveden do Síně slávy, by bylo zbytečné. V kostce: do Roxy se vrací legenda celosvětového formátu a každý fanoušek hip hopu by měl být u toho. Flash je rychlý. Flash je cool. Flash je zpět!

Předprodej začíná 20. března od 11:00 přes Ticketmaster a GoOut.

tz, jm

Témata: Grandmaster Flash, Roxy

zavřít