JazzFestBrno nabídne jedinečný adventní zážitek. Gregory Porter zazpívá v kostele sv. Jakuba

Vydáno 04.10.2021 | autor: redakce

JazzFestBrno letos slaví dvacet let. Do už tak nabitého programu se pořadatelům podařilo vtěsnat ještě jeden koncert, a to Gregoryho Portera. Charismatický "muž s ušankou" svým hebkým barytonovým hlasem dokáže vyplnit jazzové kluby i největší koncertní sály světa. Do Brna přijede v období adventu, aby se vrátil ke svým kořenům – do dob, kdy jako neznámý mladík zpíval v amerických svatostáncích. 4. prosince zazpívá v kostele svatého Jakuba, chybět nebude ani Porterův dvorní hammondkář Ondřej Pivec.

JazzFestBrno nabídne jedinečný adventní zážitek. Gregory Porter zazpívá v kostele sv. Jakuba JazzFestBrno nabídne jedinečný adventní zážitek. Gregory Porter zazpívá v kostele sv. Jakuba

„Doba covidová přináší pořadatelům kulturních akcí i fanouškům mnohá zklamání, ale i příležitosti. Dřív bylo nemyslitelné, že bychom se s hvězdou globálního formátu dohodli na vystoupení pouhé dva měsíce před jeho konáním. Když se však příležitost přivézt do Brna Gregoryho Portera naskytla, neváhali jsme ani vteřinu. V prostoru kostela sv. Jakuba navíc půjde o intenzivní zážitek s adventním nádechem,“ těší se umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Kostel na Rašínově ulici nedaleko náměstí Svobody nabízí přibližně 800 míst, takže na poměry Gregoryho Portera, který je zvyklý vyprodávat tisícové koncertní sály, půjde o skutečně exkluzivní intimní prostor. Vstupenky jsou k dispozici na webu jazzfestbrno.cz.

V hlavní roli klavír. Na JazzFestBrno se vrátí Gerald Clayton a Shai Maestro, představí se i zázračný mladík Joey Alexander

Gregory Porter nabízí přesně to, co byste od jazzového zpěváka, skladatele, herce a básníka očekávali, navrch se vám přitom dostane ještě příznačného a těžko definovatelného „čehosi navíc“. Sečtělý Porter dokáže v textech přesně zacílit na sociální nálady, zabrousit do vzpomínek na dětství, vracet se ke krušné historii amerických černochů nebo si radostně pohrávat s myšlenkou na společné jamování s legendárními jazzmany a bluesmany, od nichž si vypůjčuje skladby, které následně ojediněle jiskřivým způsobem přezpívává. Vlastní mu jsou ale také milostná témata a písně o lásce věnované ponejvíc jeho manželce. Patří proto k vrcholným okamžikům jeho úchvatných koncertů.

Už řadu let má v Gregoryho kapele nezastupitelné místo český hammondkář Ondřej Pivec. V roce 2010 se na festivalu JazzFestBrno představil poprvé v sólovém projektu, v roce 2013 dostal příležitost zahrát si s Porterem díky pražskému festivalu Struny podzimu a nyní přijíždí na svou rodnou hroudu jako rovnocenný spoluhráč jedné z největších světových jazzových hvězd.

JazzFestBrno zároveň přesunuje z důvodu rozhodnutí umělce koncert basisty Marcuse Millera z 11. listopadu na zatím neupřesněný termín roku 2022. Posouvá se i koncert britského tria GoGo Penguin, které do Brna nezavítá v původně avizovaném prosinci, ale až 16. ledna příštího roku. Festival rovněž oznámil vyprodání koncertu jedné z hlavních hvězd ročníku 2022. „Jedná se o koncert Jacoba Colliera, který vyprodal Sono Centrum během pár měsíců. Není vyloučeno, že se několik vstupenek z případných nevyzvednutých rezervací vrátí do prodeje pár dní před koncertem. Pokud k tomu dojde, budeme o tom přednostně informovat členy našeho fanclubu. V případě, že i poté zůstanou nějaké vstupenky k dispozici, dozví se to zájemci i na festivalovém webu, v e-mailovém newsletteru a na našich sociálních sítích,“ dodává výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo.

PROGRAM

18/10/2021 Chris Potter Trio (Sono Centrum)
24/10/2021 amille Bertault (Divadlo Husa na provázku)
01/11/2021 Tension, Mathias Eick Quintet, Daniel Brandt & Eternal Something (Divadlo Husa na provázku)
07/11/2021 Rohlasový Big Band Gustava Broma feat. Dan Bárta: 100 let Gustava Broma (Sono Centrum)
15/11/2021 Karel Růžička Quartet (Cabaret des Péchés)
16/11/2021 Joey Alexander Trio (Cabaret des Péchés)
17/11/2021 Dave Weckl / Tom Kennedy Project (Sono Centrum)
21/11/2021 Bernhard Wiesinger Quartet feat. David Kikoski, Lukáš Oravec Orchestra (Cabaret des Péchés)
24/11/2021 Nikol Bóková Trio, Libor Šmoldas NYC Trio (Cabaret des Péchés)
28/11/2021 Nubya Garcia (Sono Centrum)
04/12/2021 Gregory Porter (kostel sv. Jakuba)
16/12/2021 Lizz Wright (Janáčkovo divadlo)

TZ, foto: Ami Sioux
Témata: JazzFestBrno, Gregory Porter, Ondřej Pivec

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít