Lipo klade na novém albu důraz na obsah slov. Svou Lyriku představí ve VnitroBlocku

Vydáno 23.04.2018 | autor: redakce

Na nové desce Lyrika nabízí rapper Lipo odlesky současného r'n'b, citlivě zaranžované melodie i osobitou, mnohdy až překvapivě realistickou poetiku. Vyjde v pátek 27. dubna po čtyřech letech od minulé řadovky O duši, ovšem již nyní je exkluzivně k poslechu na Spotify a Apple Music. 

Lipo klade na novém albu důraz na obsah slov. Svou Lyriku představí ve VnitroBlocku Lipo klade na novém albu důraz na obsah slov. Svou Lyriku představí ve VnitroBlocku

Ve středu 25. dubna od 17 hodin zve Lipo své posluchače do pražského VnitroBlocku na party k jejímu vydání. Spolu s hosty, kteří na albu spolupracovali, představí několik skladeb naživo. Hit Štěstí si s Lipem přijde zazpívat Sólová interpretka roku Cen Anděl Debbi.

VIDEO: Lipo propojil rap a country, v singlu "Ve vzpomínkách" mu hostuje Nela

"Čtyři roky jsou v žánru, ze kterého jsem vzešel, dost dlouhá doba. Dnes ale cítím, že určitý odstup, který jsem od písniček v průběhu tvorby desky získal, jim jedině pomohl. Všechny příběhy, o kterých píšu, jsou totiž odžité," říká Lipo.

Novinku Lyrika produkoval multitalentovaný Ondřej Turták alias ODD, který se orientuje v současném hip hopu a r'n'b a k tomu hraje na několik živých nástrojů. Lipo si navíc pochvaluje, že přátelství, které oba liberecké umělce pojí již dlouhá léta, jim umožnilo na albu intenzivně pracovat jako sevřený tým.

HOSTÉ Z ŘAD SKVĚLÝCH MUZIKANTŮ

Ústředním motivem jedenácti nových písní je hledání osobní svobody, které úzce souvisí s mezilidskými vztahy. "Někteří lidé tvrdí, že psát o lásce je klišé, já si naopak myslím, že to je téma, které ještě zdaleka nebylo vyčerpáno a těžko někdy bude. Dotýká se totiž každého z nás a v nějaké podobě nás doprovází po celý život," objasňuje rapper.

Citová náklonnost má v jeho podání mnoho podob, dokáže být sžíravá a syrově realistická, ale i euforická a bezbřehá, stejně jako otupělá a poháněná instinkty. Lipo v textech čerpá ze svého vřelého vztahu k poezii, ale zároveň se nebojí dávat jednotlivým stavům pravá jména a jít v jejich zkoumání až na dřeň. To vše vytváří jeho originální rukopis - jeho Lyriku.

Na album si pozval mnoho hostů z řad nadaných muzikantů. V hitovém singlu Svoboda zní charismatický chraplák zpěváka Marcella z indie rockové skupiny No Distance Paradise, ve Štěstí úspěšně oprášil spolupráci s aktuální držitelkou Anděla Debbi a energii songu Vidíš, co jiní nevidí vystihl sytý hlas ODDho. K nejpřekvapivějším momentům patří píseň Skleněný království, kde se zpěvu v refrénu ujal sám Lipo. Na klavír v závěrečném songu Solitér hraje Jiří Vidasov (Dan Bárta nebo Top Dream Company), kytarovou linku v rapově rozohněné skladbě Mimikry obstarala vycházející hvězda - zpěvák Robin Mood.

"Na scéně se pohybuji už přes deset let. Čím jsem starší, tím větší zodpovědnost cítím za každou skladbu, kterou vypustím. Člověk si totiž musí všechno obhájit hlavně sám před sebou. Kdo chce vědět, co se poslední čtyři roky v mém životě dělo, na albu Lyrika to všechno najde," shrnuje Lipo.

tz, mk

Témata: Lipo, Lyrika, Debbi, ODD, Marcell, No Distance Paradise

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít