Debbi interview: Nahrávání desky je jako stavba domu

Vydáno 24.04.2017 | autor: Josef Martínek

Nová deska Break, která vychází 5. května, by pro Debbi mohla být přelomová. Poprvé na ní spolupracovala s producentem Dušanem Neuwerthem a výsledný zvuk je o dost současnější než v případě jejích minulých alb. "Dušan je velký perfekcionista, snažil se ze mě vymáčknout to nejlepší," říká charismatická zpěvačka v rozhovoru.

Debbi interview: Nahrávání desky je jako stavba domu "Na skládání písniček nemám nervy," přiznává Debbi. Foto: Alexandra Laňková

Debbi, v čem je systém práce s Dušanem Neuwerthem jiný než s Martinem Ledvinou?
Martin Ledvina je nesmírně kreativní člověk, ale jeho tvořivost se projevuje i jistou chaotičností, tvůrčí proces s ním byl hodně pocitový. Naopak Dušan má rád řád, všechno s ním probíhá plánovaně. Je také velký perfekcionista, snažil se ze mě vymáčknout to nejlepší. I tam, kde už jsem byla na stropu svých možností, ode mě chtěl ještě víc. Nahrávání s ním pro mě byla velká výzva, předchozí dvě desky si byly dost podobné a tentokrát jsem chtěla přijít s něčím novým, překvapit jiným zvukem.

TOP 10 nejočekávanějších českých desek roku 2017: Chinaski, Mandrage, Debbi nebo Vypsaná Fixa

Byla právě změna producenta důvodem, proč deska vychází až čtyři roky po té předchozí?
Původně jsme na albu začali pracovat s Martinem Ledvinou, ale zjistili jsme, že se nikam neposouváme. Spolupracovali jsme spolu šest let a už to chtělo nějakou změnu. Takže jsem chvíli hledala, až jsme se s Dušanem našli. Intenzivně jsme desku připravovali skoro dva roky, protože čím větší je člověk perfekcionista, tím déle tvůrčí proces trvá. A rozhodně není dobré ho uspěchat.


Obal nového alba Break, které Debbi vydá 5. května. 

Ptali se během těch čtyř let lidé, "kam se ztratila Debbi"?
Často se lidé ptali, jestli se bude zase něco dít. A já odpovídala, že ano, akorát nevím kdy. (smích). Myslím si, že nemá smysl říkat: "Vydáme desku na podzim". Většinou se to totiž stejně nedodrží. Je to jako stavba domu - když si člověk stanoví nějaký deadline, měl by si k němu připočítat ještě rok, a bude rád, že se to stihne. Jsem ráda, že jsem v mezidobí měla aspoň duet Štěstí s Lipem, který snad lidem čekání trochu zkrátil.

VIDEO: Lipo, Debbi a Štěstí tak, jak se o něm nemluví: prožívají ho gayové, důchodci i handicapovaní

V ŽIVOTĚ JSOU DŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI NEŽ SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Zdá se, že oproti svým vrstevníkům trávíš mnohem méně času na sociálních sítích a nenecháváš se pohltit dnešní digitální dobou. Je to tak?
Miluji hudbu, koncerty a všechno okolo toho. Ale jediné, s čím se neztotožňuji, jsou právě aktivity na sociálních sítích. V rámci propagace svojí hudby bych na ně asi měla víc přispívat, jenže když si promítám, jak trávím svůj čas, jsem buď na koncertech a ve studiu, nebo někde v přírodě, u koní. Když chci zrovna něco dát na Facebook, udělám to, ale nemám v sobě nutkání to dělat za každou cenu, abych držela krok s dobou. Instagram zatím vůbec nemám. Hodně lidí internetem žije, neodsuzuji je za to, ale pro mě je takto strávený čas ztracený. V životě jsou důležitější věci než sociální sítě.


Foto: Alexandra Laňková

Na žádné ze zařazených písniček ses ani tentokrát nepodílela autorsky. Proč?
Pokusů bylo dost, ale zatím se jako autorka necítím. Asi mi chybí nějaká kreativní cévka, nemám na skládání nervy. Člověk, který píše písničky, v sobě nejspíš musí mít vnitřní klid, aby si dokázal srovnat v hlavě, co chce vlastně napsat.

vložte odkaz, text nemažte

Ani čas strávený v přírodě a u koní ti nepomáhá ten klid najít?
Ono to může vypadat, že s koňmi člověk relaxuje, ale ve skutečnosti to je fyzicky docela namáhavá činnost. Musím být neustále v pozoru, jestli někde nečíhá nějaké nebezpečí, které by nám bránilo v cestě, tělesně jsem pak úplně vyřízená - ale příjemně. Vždycky říkám, že můj kůň nepotřebuje smartphone, aby hledal Pokémony (smích). Pořád hledá něco v keři, vidí ptáčka a hned za ním běží. K tomu je spousta práce s kydáním hnoje, čištěním stáje, krmením. Je to práce, kterou mám moc ráda, mnohem radši než stresy dnešní doby. Ale písničky se při tom vymýšlet opravdu nedají (smích).

Tři písně napsal Marcell ze skupiny No Distance Paradise, které loňskou desku Pieces také produkoval Dušan Neuwerth. Hudebním uvažováním k sobě asi máte blízko, že?
Ano, s Marcellem mě seznámil právě Dušan, když jsme desku připravovali. Napsal písničky Hard To Believe, kterou jsme loni vydali jako singl, Happy Ending a Home Weather. A navíc má skvělé výšky, takže vyzpíval na albu ty nejvyšší tóny a přispěl i pískáním. Zapojil se také do produkce. Marcell je tedy opravdu nedílnou součástí alba.

JANA KIRSCHNER MI POSÍLÁ PÍSNIČKY Z VLASTNÍ INICIATIVY

Také na třetí desku ti dvě písně složila Jana Kirschner. Jak je to vůbec možné, že ti tak výjimečná zpěvačka a skladatelka přispěla zatím na každou studiovku?
Sama to nechápu, Jana posílá písničky z vlastní iniciativy a zatím všechno, co mi napsala, jsme opravdu vydali. Takže už dnes mohu říct, že mi píše songy na míru. Moc si vážím toho, že tak osobitá zpěvačka, jakou Jana je, napíše něco zrovna mně.

RECENZE: Akustika Debbi sluší. Vyzrála a hudebně vyrostla

Dokážeš si představit, že by ti někdy Jana napsala celou desku?
Určitě! Do toho bych moc ráda šla.


Foto: Lukáš Dvořák

Zajímavá je i spolupráce s Jakubem Ondrou, který je autorem singlu Pull Me Out...
Jakub má kouzlo pouličního muzikanta, umí svoje písničky skvěle podat i prodat a baví mě ta jeho přirozenost. Pull Me Out vznikla dost vtipně, protože Kuba seděl u nás ve studiu, kde si něco šmudlal na papír, pak to zahrál na kytaru a mně se to hned líbilo. Výsledkem je tahle šílenost. (smích) Ale šílenost v dobrém slova smyslu, ta písnička mě moc baví. Teď k ní dokončujeme klip, respektive je to spíš vypracovanější lyric video. Pokud půjde všechno hladce, vyjde ještě před deskou.

Finální desítku písní jste prý vybírali z třiceti osmi skladeb. Bylo těžké se s některými loučit?
Když má člověk takhle velký výběr, je to snad ještě horší, než kdy má písniček jen pár. I na minulé desky se nám sešlo kolem dvaceti skladeb, ale 38 je opravdu extrémně hodně. Žádná nebyla vůbec špatná, poslouchali jsme po nocích znovu všechna dema a lámali si hlavu, co vybrat, aby dramaturgicky deska dávala smysl. U některých písní se mi stávalo, že jsem byla nadšená, když jsem je poprvé slyšela předzpívané někým jiným, ale jakmile jsem je začala zpívat já, nebylo to ono. Takhle jsem se musela rozloučit s jednou z mých velice oblíbených, kterou napsali Marcell s Jirkou Koubou. Marcell ji zpíval skvěle, ale já jsem na ni asi bohužel neměla ten správný drive.

Vracíš se někdy k nepoužitým písním z minulosti?
Vracím, například Break od Jany Kirschner, po které jsme nakonec desku pojmenovali, je sedm let stará. Napsala mi ji už na první desku, ale tehdy ještě přiliš nezapadala do mého repertoáru. Teď jsme ji po letech vytáhli a zjistili, že je to skvělá písnička.

Debbi interview: U první desky jsem nevěděla, co je to mikrofon

UDĚLAT DOBRÝ COVER JE TĚŽŠÍ NEŽ NAHRÁT ÚPLNOU NOVINKU

V mezidobí mezi deskami jsi plánovala vydat album coverů, k tomu ale nakonec nedošlo. Proč?
Protože se začaly rodit nápady na nové písničky, takže jsme upřednostnili přípravu řadové desky. Navíc jsme ještě neměli vybrané covery, do kterých by stálo za to se pustit - udělat dobrý cover je totiž možná ještě těžší než nahrát úplnou novinku. Přepracovat písně, které mám ráda, aby měly stále hlavu a patu, je pro mě ale pořád výzva. Nechávám si tedy pootevřená vrátka a věřím, že se k té myšlence ještě někdy vrátím.


Foto: Lukáš Dvořák

Na první desce byly dvě písně v češtině, ale od té doby už máš výhradně anglické texty. Zpívání v češtině už jsi tedy definitivně opustila?
Nejsem dobrá zpěvačka v češtině. Když mluvím, německý přízvuk není tolik slyšet, ale když zpívám, je patrný až příliš. V těch dvou písničkách na první desce to možné není tolik poznat, ale jen kvůli tomu, že jsme se s nimi ve studiu opravdu dlouho trápili. Na koncertech české písně ani nezpívám, protože ta urputná snaha zpívat je co nejsprávněji česky jim bere přirozenost. Českou hudbu mám ráda, obdivuji ty, kteří dokážou zpívat skvělé české texty, ale pro mě to bohužel není.

Vyrazíš k nové desce na turné?
V nejbližší době ne, pokud bude turné, pak spíš až příští rok na jaře. Máme teď hodně práce s nazkoušením nového repertoáru, začínám řešit, kdy bychom mohli udělat křest. Kromě toho mě fanoušci můžou vidět 18. června na Střeleckém ostrově s Jelenem, vystoupím také na Mattoni festivalu v Praze, v létě mě čeká třeba Rock for People, Benátská!, Sázavafest a řada dalších akcí.

text: Josef Martínek, foto: Alexandra Laňková (rozhovor), Lukáš Dvořák (promo)

Témata: Debbi, Break, Dušan Neuwerth, Martin Ledvina, Marcell, No Distance Paradise, Jakub Ondra, Jana Kirschner

zavřít