Lipo pokřtil v pražské Akropoli desku Lyrika, fanoušky bavila také Poetika

Vydáno 03.12.2018 | autor: redakce

Do druhé poloviny vstoupilo podzimní turné skupiny Poetika a rappera Lipa. Koncert v pražském Paláci Akropolis potvrdil, že oba talentovaní zástupci vydavatelství SinglTon jsou na vzestupu. Lipo zde dokonce s mnoha hosty a svou nově sestavenou kapelou pokřtil na jaře vydanou desku Lyrika. Umělci, jejichž tvorba vychází z hip hopu i popu, mají před sebou ještě zastávky v Brně, Ostravě a Plzni.

Lipo pokřtil v pražské Akropoli desku Lyrika, fanoušky bavila také Poetika Lipo pokřtil v pražské Akropoli desku Lyrika, fanoušky bavila také Poetika

Příjemně zaplněný sál přivítal jako první formaci Poetika. Pětice muzikantů připomněla během hodinového setu především písně z loňského úspěšného debutového alba Trinity. Zazněly songy jako Za oponou, Pod hladinou nebo průlomový hit Zkouším žít, jehož sledovanost atakuje na YouTube pět milionů přehrání.

RECENZE: Poetika debutovou deskou Trinity potvrdila, že není žádná rychlokvaška

Zpěvák Ondřej Brejška i rapper Eduard Rovenský výborně komunikovali s publikem, kapela hrála tak živočišně a energicky, že koncert měl místy rockových nádech. Například v momentě, kdy se frontman, bubeník David Hofferik a kytarista Tomáš Kozina nečekaně objevili v uzavřené výseči uprostřed sálu. Hofferik v ten okamžik za bicí soupravou nenechal nikoho na pochybách, že je mistrem svého nástroje, zatímco zpěvák zapojil publikum podmanivými koncertními pokřiky.

Formace pocházející z Vysočiny, která se v létě předvedla i na mnoha festivalech, se dočkala bouřlivé odezvy. V závěru už si s ní jeden z jejích největších hitů Každou vteřinou hlasitě pobrukoval celý sál. Roztančené, rozeskákané a rozezpívané publikum si poté vyžádalo ještě jednou píseň Zkouším žít, tentokrát však v akustické verzi, při níž hrál prim klávesista Daniel Hrdlička. Takto vypadá klubová energie v plné kráse.

Neméně velký úspěch sklidil Lipo. Liberecký rapper v Akropoli pokřtil svou desku Lyrika, která byla vedle vřelého přijetí publika kladně ohodnocena i hudebními kritiky. Vzešlo z ní hned několik populárních singlů, přičemž ten stále ještě aktuální Svoboda, který se před několika týdny stal nejhranější domácí skladbou v českých rádiích, set otevřel.

RECENZE: Lipo je na novém albu Lyrika upřímný sympaťák, se kterým byste zašli na pivo

Lipo měl po boku svou hlavní vokalistku Yannu, premiérově s ním vystupovala i živá kapela v nástrojovém obsazení bicí a baskytara. Písně, které už ve studiové podobě umně kombinují rap s živými nástroji, dostaly v této podobě nový, ještě podmanivější rozměr. Nejlepším důkazem toho byla euforická nálada sálající z publika, které si s interpretem zpívalo všechny jeho hity a vnímalo i melancholické tóny doprovázející jeho niterné výpovědi.

Křtu se ujal producent nahrávky ODD, který se na koncertě představil v roli baskytaristy. Při písní Vidíš, co jiní nevidí se navíc předvedl i s akustickou kytarou a především si v loňském singlu zazpíval. Lipa přišli podpořit také další hosté jeho skladeb - liberecká hudebnice Nela, operní pěvkyně Ester Pavlů i písničkářka Kateřina Marie Tichá. Těsně před koncem se k němu připojila Debbi, která s ním za sborového zpěvu diváků připomněla duety Ležím v tvé blízkosti a Štěstí. Obrovský aplaus sklidil závěrečný hit Kruhy, po němž následoval ještě přídavek.

Vydařené zastávky v Pardubicích, Liberci, Velkém Meziříčí a Praze ukázaly, že Poetika a Lipo jsou ve své dosud nejlepší koncertní formě. Jejich unikátní spojení mohou vidět ještě diváci ve třech městech - 7. prosince v Brně, o den později v Ostravě a 15. prosince v Plzni.

tz, mk

Témata: Lipo, Poetika, Debbi

zavřít