Struny podzimu pokračují koncertem Daniela Hopa. Na hladině Vltavy zahraje pro tisíc diváků

Vydáno 16.09.2020 | autor: redakce

Poprvé během své čtyřiadvacetileté historie se hudební festival Struny podzimu koná také pod širým nebem. Minulý týden akce přivítala kontrabasistu Avishaie Cohena a nyní se pozornost upíná k sobotnímu koncertu houslisty Daniela Hopa. Ten vystoupí v sobotu 19. září na plovoucí scéně na Vltavě s programem Vivaldi Recomposed. Sledovat jej bude tisíc diváků.

Struny podzimu pokračují koncertem Daniela Hopa. Na hladině Vltavy zahraje pro tisíc diváků Struny podzimu pokračují koncertem Daniela Hopa. Na hladině Vltavy zahraje pro tisíc diváků

Koncert Daniela Hopa přinese mimo jiné i světovou premiéru skladby Vltava na Vltavě Jiřího Slavíka, kterou si budou moci posluchači užít také z lodiček a šlapadel. „Diváci v plavidlech si můžou najít místo, které jim ke sledování koncertu nejvíce vyhovuje a „zakotvit“ třeba i na úrovni prvních řad plovoucího hlediště. Těšíme se, že tím zájemcům dopřejeme ještě originálnější zážitek a zároveň umocníme atmosféru celého večera desítkami lodiček na Vltavě,“ říká zakladatel a prezident festivalu Marek Vrabec, který je zároveň autorem celého konceptu.

Západ slunce a Avishai Cohen na střeše Lucerny. Tak začal festival Struny podzimu

„Od počátku festivalu máme rádi výzvy a mimořádné počiny. Tento je v celé historii festivalu ale jednoznačně největší. Žádné v minulosti realizované řešení takovéto plovoucí scény neexistuje, všechno se vymýšlí přímo na míru konceptu a ve spolupráci s bratry Cabany. Náš stálý produkční tým jsme speciálně pro tuto akci rozšířili o další zkušené kolegy, se kterými řešíme zajištění pontonů a kompletní technickou realizaci projektu,“ říká zakladatel a prezident festivalu Marek Vrabec. Celá konstrukce váží 200 tun a na její výstavbě a následné demontáži se bude od středy do neděle podílet přibližně 160 pracovníků.

Už samotná logistika nebude nic jednoduchého. Pontony do Prahy zamíří z nejrůznějších míst v republice, protože množství a parametry, jaké pořadatelé potřebují, nejsou v hlavním městě k mání. Část z nich dopraví remorkéry po vodě, ostatní přivezou kamiony. Menší komponenty se pospojují do větších a ty se pak napevno propojí do potřebného celku a „ukotví“ ke dnu Vltavy. Většina materiálu se bude převážet ze vzdálenější náplavky pomocnými pontony.

Mořská nemoc posluchačům nehrozí

Samotná realizace pak bude čítat čtyři dny na instalaci a přípravu a dva dny na demontáž. „Mořská nemoc“ posluchačům rozhodně nehrozí, pontony budou napevno a stabilně spojeny v jeden velký celek, který zároveň může kopírovat hladinu, což je nezbytně nutné, protože voda stále pracuje.

Koncert bude natáčet mezinárodní kulturní televizní kanál TV arte v koprodukci s Českou televizí. TV arte bude vystoupení streamovat online, záznam koncertu pak Česká televize odvysílá na stanici ČT Art 26. září a TV arte 4. října. Vzkaz, že Praha opět zní (Prague Sounds again), tak Struny podzimu vyšlou doslova do celého světa.

Struny podzimu rozezní Prahu. Poprvé budou také na vodě

Dopravu koncert nijak výrazně neomezí. Večer dojde pouze k uzavření jednoho jízdního pruhu na nábřeží kvůli bezpečnosti chodců, nábřeží ale bude i nadále bez problémů průjezdné. Zavřené zůstane v den koncertu parkoviště pro veřejnost na Slovanském ostrově. Veškeré organizační pokyny a doporučení najdou návštěvníci na webu festivalu.

TZ

Témata: Daniel Hope, Struny podzimu, Avishai Cohen, Marek Vrabec, Vltava na Vltavě

zavřít