Struny podzimu, které rozezní Herbie Hancock nebo Ralph Towner, navyšují kapacitu koncertů. Jeden dokonce přidávají

Vydáno 15.08.2017 | autor: redakce

Léto eskaluje, ale fanoušci festivalu Struny podzimu jsou napřed. Přestože tradiční festival začne až 20. října, čtyři z devíti koncertů už v polovině srpna hlásí téměř vyprodáno. Pořadatelé se rozhodli vyjít velkému zájmu fanoušků vstříc, kapacitu koncertů navýšit a jeden dokonce přidat. 

Struny podzimu, které rozezní Herbie Hancock nebo Ralph Towner, navyšují kapacitu koncertů. Jeden dokonce přidávají Ralph Towner

"Navyšujeme kapacitu hlediště v Divadle Archa, a to u koncertů Shabazz Palaces, Lambchop a Jasona Morana. Fanoušci také prakticky vyprodali vystoupení Ralpha Townera v Anežském klášteře. Podařilo se nám však s managementem dohodnout přidání ještě jednoho koncertu tohoto kytarového virtuosa. Přidaný koncert bude na programu 5. listopadu v 17:30," říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo. Zároveň upozorňuje, že velmi rychle z předprodeje mizí také vstupenky na koncerty Herbieho Hancocka a Julie Wolfe, jejíž projekt Anthracite Fields představí kultovní uskupení Bang on a Can All-Stars. Vstupenky na koncerty jsou v prodeji na webu strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.

Struny podzimu vstupují do své třetí dekády. Vystoupí Herbie Hancock, Richard Galliano nebo Bang On A Can

Festival Struny podzimu zavítá do Prahy od 20. října do 9. listopadu. Po roční odmlce nabídne program 21. ročníku stejně jako v předchozích letech vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu. K osvědčenému základu však pořadatelé přidávají esence country, hip hopu, irského folku i moravského folklóru.

Jméno Ralpha Townera, který "má na svědomí" první vyprodaný koncert letošních Strun podzimu, se stalo synonymem pro dvanáctistrunnou kytaru. Zakládající člen kapely Oregon již desítky let dokazuje, že sólový kytarový recitál je jeho parádní disciplínou a v prostředí Anežského kláštera navíc nabere výrazný duchovní rozměr. Úplně jiný hudební zážitek naservírují hiphopoví rebelové Shabazz Palaces. Jejich tvorba nepřináší jen nakažlivé beaty a roztodivné zvuky z celého světa, ale i syrové, upřímné a radikální texty. Jejich nové dvojalbum, jehož hlavním hrdinou je hudební průzkumník Quazarz, nabízí přehršel zvukového experimentování a angažovaných textů odkazujících na současnou společnost.


Shabazz Palaces budou servírovat syrové beaty a radikální texty. 

Americkému uskupení Lambchop se podařilo svým nenápadně radikálním způsobem proměnit chápání toho, co dokáže country hudba a s ní tradičně spjaté nástroje. V průběhu let zvuk kapely obohatily prvky soulu, jazzu a elektroniky - vždy opodstatněně, vkusně a zcela autenticky. Frontman kapely Kurt Wagner je navíc mimořádně sdělný písničkář. Návštěvníkům festivalu dobře známý pianista a skladatel Jason Moran vzdá hold odkazu Thelonia Monka. "Moran tak učiní prostřednictvím fascinujícího spektáklu kombinujícího originální hudbu napsanou pro jazzové okteto s audiovizuálním zážitkem z Monkova legendárního vystoupení z roku 1959," přibližuje umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Zara McFarlane rozezněla Struny podzimu svým osobitým jazzem

Kultovní ansámbl Bang on a Can All-Stars spojí síly s Martinů Voices a společně představí dílo Anthracite Fields uznávané americké skladatelky Julie Wolfe. Oratorium pro sbor a instrumentální sexteto, doprovozené audiovizuální projekcí, připomíná pohnutou historii uhelného kraje v severovýchodní Pensylvánii na přelomu 20. století. Česká premiéra tohoto projektu bude událostí sezony v "nové hudbě". O završení 21. ročníku Strun podzimu se postará legendární klavírista a skladatel Herbie Hancock, čtrnáctinásobný laureát Grammy a držitel Oscara za hudbu k filmu Round Midnight. "S trochou nadsázky se dá říci, že nebýt Hancocka, některé kapely z letošních Strun podzimu by vůbec nevznikly. Jeho zcela čerstvý tvůrčí počin, o který se s námi podělí, je zatím zahalen jemnou rouškou tajemství. O to víc se na něj můžeme těšit," láká Spilka.


Herbie Hancock patří mezi legendy. 

Na festivalu Struny podzimu se kromě již zmíněných umělců dále představí virtuos akordeonu a bandoneonu Richard Galliano či multižánrová irsko-americká kapela The Gloaming. Festival představí také zhudebněné Shakespearovy sonety v podání Gavina Bryarse či držitele letošní ceny Anděl v kategorii world music Jiřího Slavíka s autorským projektem Mateřština.

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2017:
Začátky koncertů hlavního programu ve 20:00

20. října, Forum Karlín
The Gloaming

22. října, Divadlo Archa
Shabazz Palaces

25. října, Divadlo Archa
Lambchop

27. října, Divadlo Archa
Gavin Bryars: Nothing Like The Sun

29. října, Divadlo Archa
Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959
Encore (22:00): Jazzový jamsession

31. října, Rudolfinum
Richard Galliano & Baborák Ensemble

3. listopadu, La Fabrika
Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština
Encore (22:00): Folklórní jam

5. listopadu, Anežský klášter
Ralph Towner (17:00)
Ralph Towner (20:00)

7. listopadu, Forum Karlín
Julia Wolfe: Anthracite Fields
Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek
Encore (22:00): Q&A with Julia Wolfe

9. listopadu, Forum Karlín
Herbie Hancock
Encore (22:00): Ondřej Pivec & Kennedy Administration

tz, jm

Témata: Struny podzimu, Herbie Hancock, Ondřej Pivec, Shabazz Palaces, jazz

zavřít