Struny podzimu začínají příští týden a oznamují dva minifestivaly: Struny ve filmu a Týden americké hudby

Vydáno 12.10.2019 | autor: redakce

Struny ve filmu a Týden americké hudby se uskuteční v rámci doprovodného programu Offstrings. Týden americké hudby zahrnuje hudební maraton, křest unikátní sbírky dopisů konceptualisty Johna Cage a moderovanou diskusi se skladatelem Michaelem Gordonem. Struny ve filmu uvedou formou dokumentů Miles Davis, Zdeněk Liška, Jiří Bárta a další. 

Struny podzimu začínají příští týden a oznamují dva minifestivaly: Struny ve filmu a Týden americké hudby Struny podzimu začínají příští týden a oznamují dva minifestivaly: Struny ve filmu a Týden americké hudby

Mezinárodní festival Struny podzimu už tradičně rozezní Prahu hudbou od Bacha po hip hop. Program 23. ročníku zahájí 15. října ve Foru Karlín Laura Mvula - britská zpěvačka a pianistka označovaná jako "Nina Simone moderní doby". Při její pražské premiéře ji doprovodí Filharmonie Brno a česko-slovenské jazzové trio Levíček-Uhrík-Novák, které vzniklo výhradně pro účely tohoto koncertu. O zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hiphopové scény De La Soul a progresivní jazzový bubeník Chris Dave.

Další přírůstek v programu Struny podzimu: bubeník Chris Dave, který pracoval s Beyoncé nebo Adele

Struny podzimu přinesou také návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda. Jazzman, který pronikl i na rocková pódia společně s The Doors nebo Beach Boys, se do Prahy vrací po osmi letech. Další program nabídne pražskou premiéru avantgardního uskupení JACK Quartet, které deník New York Times označil jako "nejzásadnější americké kvarteto", či unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi, během něhož scénograf Michal Caban promění Rudolfinum na barrandovské studio šedesátých let.

Struny podzimu představují doprovodný program. Bude hudební maraton nebo křest knihy skladatele Johna Cage

Pořadatelé připravili také atraktivní doprovodný program Offstrings čítající dva minifestivaly: Týden americké hudby vzdává hold průkopníkům americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla. Minifestival Struny ve filmu, který hostí nově otevřené pražské kino Edison Filmhub, oslavuje vztah mezi hudbou, filmem a televizí.

Program letošních Strun podzimu čítá deset výjimečných koncertů v hlavním programu a dva samostatné minifestivaly v rámci bohatého doprovodného programu zvaného Offstrings. Festival se inspiruje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem a hip hopem. Vstupenky a podrobný program jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz.

Text: TZ

Témata: Struny podzimu, Laura Mvula, De La Soul, Charles Lloyd

zavřít