Struny podzimu přinesly výjimečné zážitky. Od recitálu až po hiphopovou party v podání De La Soul

Vydáno 22.11.2019 | autor: redakce

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu 2019 je minulostí. Zakončil jej koncert hiphopových legend De La Soul. Dramaturgie letošního ročníku doslova naplnila neoficiální podtitul "od Bacha po hip hop". Bachovy suity totiž zazněly v podání violoncellisty Jiřího Bárty jen pár dní před hiphopovou party v režii De La Soul.

Struny podzimu přinesly výjimečné zážitky. Od recitálu až po hiphopovou party v podání De La Soul Struny podzimu přinesly výjimečné zážitky. Od recitálu až po hiphopovou party v podání De La Soul

Jak široké spektrum se mezi těmito póly rozprostírá, dokumentovalo dalších osm hudebních večerů, během nichž se publiku představili jazzmani Charles Lloyd, Fred Hersch, Lionel Loueke a Luboš Soukoup, soulová zpěvačka Laura Mvula, soudobou hudbu reprezentující JACK Quartet, Michael Gordon společně s Mantra Percussion a osobnost domácí scény, písničkář Jiří Suchý.

"Společným jmenovatelem a klíčem k výběru festivalových umělců je, že se brání jednoduché definici. Jejich tvorba spojuje staré a nové, minulost a současnost, přičemž vytváří novou kvalitu. Totéž lze říct i o samotných Strunách podzimu: respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Stejně jako dobrá hudba," říká prezident Strun podzimu Marek Vrabec.

Laura Mvula doprovázená Brněnskou filharmonií přivezla do pražského Fora Karlín unikátní zážitek

Toho letos kromě pozitivních ohlasů od široké i odborné veřejnosti mimořádně těší, že se podařilo zrealizovat jeho nápad, který už dlouhé roky nosil v hlavě - poctu Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi v podobě živé reminiscence na legendární televizní pořad Recital 64. Atmosféru barrandovských ateliéru se v tomto scénickém koncertu navíc podařilo vytvořit v Rudolfinu, v němž si přál Jiří Šlitr s Jiřím Suchým zahrát, jak alespoň vždy říkával v mezihře písně Tři tety.

Piano bylo skutečně "dobře naladěný" a přišli i "fajnoví lidi", jak Šlitr kdysi předpokládal. Jiří Suchý rozdával energii a radost a na konci večera mu celé Rudolfinum aplaudovalo vestoje. "Pomyslnou třešničkou na dortu je, že celý koncert zaznamenala Česká televize a odvysílá jej 26. prosince v den 50. výročí úmrtí Jiřího Šlitra," těší autora koncertního konceptu Marka Vrabce.

Festival Struny podzimu 2019 zahájila 15. října britská zpěvačka Laura Mvula, která bývá nazývána "Ninou Simone moderní doby". Ve Foru Karlín ji doprovodila Filharmonie Brno. Charismatická umělkyně přítomným dokázala, že se v symfonických projektech cítí jako doma a svým hudebním projevem potěšila nejen návštěvníky Strun podzimu, ale také posluchače Českého rozhlasu Vltava, který koncert přenášel živě a v nejbližších týdnech zveřejní i jeho sestřih.

De La Soul v pražské Lucerně oslavili 30 let od vydání svého přelomového alba

Druhý festivalový večer potvrdil, že česká jazzová scéna má světu co nabídnout. V Divadle X10 to ukázal Luboš Soukup. Saxofonista, který si během své dosavadní kariéry získal uznání po celé Evropě, představil svůj projekt Země, v němž je mu vzácným hostem beninský kytarista a mimo jiné člen kapely Herbieho Hancocka, Lionel Loueke.

O pár dní později už Struny podzimu patřily soudobé hudbě. Americký New York Times kdysi označil uskupení JACK Quartet jako "nejzásadnější americké kvarteto". Někteří čeští novináři zase nazvali jeho pražskou premiéru "hudební událostí roku".

Jazzový saxofonista Charles Lloyd je po právu nazýván hudební legendou. Návštěvníci jeho koncertu v Rudolfinu mohli na vlastní uši slyšet, že opravdové legendy nežijí z minulosti. S prvním listopadovým týdnem se festival přehoupl do své závěrečné části. Tu zahájil večer věnovaný newyorskému skladateli a spoluzakladateli Bang on a Can Michaelu Gordonovi. Po třiadvaceti letech se na Struny podzimu vrátil violoncellista Jiří Bárta se svou interpretací prubířského kamene instrumentálního mistrovství - šesti suit pro sólové violoncello J. S. Bacha. 

Závěrečný koncert zasadil poslední dílek do pestré hudební mozaiky, kterou letošní Struny podzimu vytvořily. Hiphopová trojice De La Soul psala a stále píše historii tohoto žánru. Pražskou Lucernu si zcela podmanila a svým koncertem dokázala, že je stále ve skvělé formě. A to nejen pražskému publiku, ale i fanouškům ze zahraničí. Jednalo se totiž o jediný koncert, který kapela na podzim odehrála, a zároveň o poslední vystoupení v rámci jubilejního roku, kdy De La Soul slaví 30 let od vydání své debutové desky.

Text: TZ

Témata: Struny podzimu, De La Soul, Laura Mvula

zavřít