Otec minimalismu Terry Riley nebo soulová zpěvačka Lizz Wright. Struny podzimu nabídnou premiéry napříč žánry

Vydáno 05.06.2018 | autor: redakce

Objevný, odvážný, multižánrový. Tak definují pořadatelé festival Struny podzimu. Ani 22. ročník, který se uskuteční od 9. října do 10. listopadu, nezůstane této charakteristice nic dlužen. Do Prahy přijede průkopník minimalismu Terry Riley, vokální ansámbl Ars Nova Copenhagen s dirigentem Paulem Hillierem, duo virtuosů Michel Camilo a Tomatito, soulová zpěvačka Lizz Wright nebo vůdčí osobnost elektronické scény Venetian Snares ve společném projektu s uznávaným producentem a hudebníkem Danielem Lanoisem. Festival nabídne celkem jedenáct koncertních večerů.

Otec minimalismu Terry Riley nebo soulová zpěvačka Lizz Wright. Struny podzimu nabídnou premiéry napříč žánry Otec minimalismu Terry Riley nebo soulová zpěvačka Lizz Wright. Struny podzimu nabídnou premiéry napříč žánry

"Téměř všechny koncerty budou zároveň českou premiérou. Řada umělců přijíždí do Česka vůbec poprvé a ti, kteří už u nás někdy dříve vystoupili, se představí tak, jak je české publikum doposud nemělo příležitost spatřit," říká prezident festivalu Marek Vrabec.

Zara McFarlane rozezněla Struny podzimu svým osobitým jazzem

Program stejně jako v předchozích ročnících přinese vybraný mix jazzu, klasiky, tradice i experimentu, zároveň naváže na loňský ročník, kdy se žánrové zaměření rozšířilo o country, hip hop či tradiční irskou hudbu.

"Bluegrass pro 21. století představí živelná kapela Punch Brothers s frontmanem Chrisem Thilem, fanoušky irského folku potěší koncert Andyho Irvinea a Paula Bradyho, dvojice, která zásadně ovlivnila zvuk a styl této scény, hiphopovou linku letos reprezentuje art-rapový Open Mike Eagle," říká programový ředitel festivalu Vilém Spilka.

Dalšími hudebníky, kteří ozdobí 22. ročník Strun podzimu, jsou brazilský kytarista a klavírista Egberto Gismonti, srbský houslový virtuos Nemanja Radulović a písničkářka Dagmar Voňková.

Vstupenky jsou k dispozici na webu strunypodzimu.cz a v běžných předprodejích.

Struny podzimu zahájila okouzlující Buika

ZAHÁJENÍ S ARS NOVA COPENHAGEN

Struny podzimu zahájí 9. října v Národním památníku na Vítkově vokální soubor Ars Nova Copenhagen, který pod taktovkou Paula Hilliera uvede mimo jiné skladbu In C od Terryho Rileyho. Tuto přelomovou skladbu napsal Terry Riley už v roce 1964 a vlastně tím ještě před Stevem Reichem a Philipem Glassem stál u zrodu amerického minimalismu. Terry Riley přijíždí do Česka vůbec poprvé, a to nejen jako host zahajovacího koncertu. O den později se představí jako pianista v intimním duu se synem Gyanem, jehož tradiční indickou hudbou, flamencem a západoafrickými rytmy inspirovaná hra na kytaru skvěle souzní s otcovými melodickými nápady.

Na popud Strun podzimu vyjíždí vůbec poprvé mimo domovský ostrov čtyřčlenná irská kapela Andyho Irvinea a Paula Bradyho, aby fanouškům z kontinentu představila irský folk v té nejryzejší podobě. Loni v Anežském klášteře vyprodal oba své sólové recitály kytarista Ralph Towner. Letos má podobné ambice Egberto Gismonti, který si do Prahy přichystal rovněž dva sólové recitály, avšak s různými nástroji - kytarou a klavírem. Různorodost a obtížnou zařaditelnost Gismontiho tvorby sympaticky potvrzují odborné reakce na jeho desáté album Dancadas Cabecas. "V Anglii bylo oceněno v kategorii popu, v USA v kategorii lidové hudby a v Německu jako klasické album," zmiňuje Spilka.

Dee Dee Bridgewater zachránila jazzový festival Struny podzimu

POKRAČUJE ZKOUMÁNÍ HIP HOPU

Po nezapomenutelných koncertech Young Fathers a Shabazz Palaces v minulých ročnících pokračuji Struny podzimu ve zkoumání současného hip hopu. Tentokrát tento žánr zastupuje Kaliforňan Open Mike Eagle, který patří k nejzásadnějším představitelům art rapu. Eaglovo poslední album Brick Body Kids Still Daydream zařadil kultovní magazín Rolling Stone mezi 50 nejlepších desek roku 2017. Česká premiéra čeká také zpěvačku Lizz Wright. Charismatická Američanka oplývá nenapodobitelnou schopností namíchat originální barvu z hudební palety, na níž je místo pro gospel, folk, jazz, pop i blues.

Struny podzimu byly dějištěm řady velkých houslových debutů, za všechny jmenujme koncerty Gila Shahama nebo Daniela Hopea. Letos festival v Praze poprvé představí třiatřicetiletého srbského houslistu Nemanju Raduloviće. Vítěz prestižní ceny Victoires de la musique classique za rok 2014 a exkluzivní umělec Deutsche Grammophon si pro svůj festivalový debut zvolil virtuózní romantický program z děl Saint-Saense, Debussyho, Chaussona a Ravela. Elektronický virtuos a hudební provokatér Venetian Snares vydal před pár týdny společné album s multiinstrumentalistou a producentem komerčně úspěšných nahrávek Danielem Lanoisem. Zdánlivě nepředstavitelné spojení umělců z rozdílných hudebních světů dalo vzniknout nahrávce, která si hned po vydání vysloužila řadu pozitivních recenzí. Na Strunách podzimu vezme tato dvojice návštěvníky koncertu na společnou cestu znepokojivou krajinou plnou neprobádaných hudebních zákoutí.

Festival ani letos neopomene českou hudební scénu. Do Divadla Archa pozval skladatelku, osobitou kytaristku a zpěvačku Dagmar Voňkovou. Přestože koncertuje převážně sólově, s radostí přivítala nabídku Strun podzimu předvést to nejlepší ze své tvorby výjimečně za doprovodu kapely v aranžích vytvořených přímo pro tuto příležitost.

Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstarají 10. listopadu v Rudolfinu pianista Michel Camilo a kytarista Tomatito. Jejich tvorba unikátně kombinuje jazz, karibskou hudbu a flamenco. Za poslední desku Spain Forever si duo vysloužilo Latin Grammy v kategorii instrumentální album. "Letošní program jen potvrzuje, že Struny podzimu každoročně prokopávají cestu k rozšiřování hudebních obzorů. Festival uvádí hudbu, kterou jinde neuslyšíte a každý festivalový koncert je událostí svého druhu a žánru," uzavírá Vrabec.

Program Struny podzimu 2018:
9. října, Národní památník na Vítkově - Terry Riley’s In C: Ars Nova Copenhagen & Paul Hillier
10. října, Koncertní sál Pražské konzervatoře - Gyan & Terry Riley
17. října, Divadlo Archa - Andy Irvine & Paul Brady
18. října, Anežský klášter, 18:00 a 20:30 - Egberto Gismonti – kytarový recitál
23. října, Lucerna Music Bar - Open Mike Eagle
25. října, Dvořákova síň Rudolfina - Lizz Wright
31. října, Betlémská kaple - Nemanja Radulović
1. listopadu, Divadlo Archa - Daniel Lanois & Venetian Snares
4. listopadu, Divadlo Archa - Dagmar Voňková
6. listopadu, Lucerna - Punch Brothers
10. listopadu, Dvořákova síň Rudolfina - Michel Camilo & Tomatito

tz, mk

Témata: Struny podzimu, Dagmar Voňková, Michel Camilo, Terry Riley

zavřít