Příběh českého hitu: Václav Neckář - Půlnoční

Vydáno 24.12.2020 | autor: Alena Kaňová

Za několik let své existence se píseň Půlnoční stala modernější verzí skladeb Narodil se Kristus Pán nebo Nesem vám noviny. V předvánočním čase zní skoro nepřetržitě ze všech rádií, ve svém repertoáru ji mají i desítky dětských sborů. Jak tento hit vznikl a kdo za ním stojí?

Příběh českého hitu: Václav Neckář - Půlnoční Příběh českého hitu: Václav Neckář - Půlnoční

V roce 2011, kdy měl premiéru film Alois Nebel, málokdo tušil, že se jeho ústřední melodie stane hitem. Režisér Tomáš Luňák jej natočil podle stejnojmenné komiksové románové trilogie Alois Nebel. Kreslený formát zanechal i ve filmu, který je proto označován za rotoskopický.

Václav Neckář hrál v Brně Mezi svými: Došlo na Půlnoční i další hity

Ponurá atmosféra na sklonku socialismu v neutěšeném prostředí Jeseníků má na první pohled málo společného s vánoční baladou, přesto v ní najdeme spoustu odkazů na fyzicky i psychicky zdevastované pohraničí. „Stojím v prázdném kostele, hvězdy nade mnou. Z kříže zbyl jenom stín, ale přesto už slyším…“  

Advent je jakýmsi čekáním na nové světlo, tedy naději, která se promítla i do Půlnoční. "Beránku náš, na nebesích, stůj při nás, až přijde tma. Ježíš na kříži ztrápený, občas se usměje, na ty, co v zázrak uvěří, na ty co zpívají."

A jak se tedy ve filmu vůbec píseň objevila? „Psali jsem s Jarou Rudišem scénář k Aloisu Nebelovi a najednou se tam našlo takové místečko pro nějakou písníčku, v tomhle případě vánoční.“ Základní melodii následně rozšířili Jaromír Švejdík, Jan P. Muchow a Dušan Neuwerth, představitelé hudební generace spojené s kapelami Priessnitz, The Ecstasy Of Saint Theresa a Tata Bojs. Tuto trojici doplnili klávesista Jiří Hradil, jinak také člen skupiny Tata Bojs, a bubeník Tomáš Neuwerth z kopřivnické skupiny Nierika.

Nabídku nazpívat tuto skladbu pak obdržel Václav Neckář. Právě Půlnoční se stala jeho zlomovou písní, znamenala pro něj velký návrat na scénu po mozkové mrtvici, kterou prodělal v roce 2002 a musel se znovu začít učit mluvit i chodit. "Ta píseň je bezvadná a přišla v pravý čas. Je to zásluha autorů, ale také úspěch celé produkce filmu Alois Nebel a autorů klipu, a pak si myslím, že úspěch podpořil internet. To je něco, na co jsme nebyli zvyklí a s čím jsme nepočítali," řekl Jan Neckář, bratr Václava, v jednom z rozhovorů. Václav Neckář prožil s písní spoustu emotivních okamžiků. „Jednou mě pozvali do mateřské školy na Smíchově. Připravovali vánoční besídku pro rodiče. A když ty čtyřleté děti zpívaly Půlnoční, byla to nádhera. Šly mi z toho slzy do očí.“

LIVE: Na Okoři se sešly legendy Václav Neckář či Miro Žbirka, zahráli i Eddie Stoilow nebo No Name

Pro autory byl Václav Neckář první volbou. „To je jednoduché. V původním komiksu má prostě Květa ráda Neckáře, takže bylo jasné, že se tam prostě objevit musí. Vlastně si ho vybrala Květa sama. Takže jeho zpěv v Půlnoční byl jasnou záležitostí. Je to shoda náhod, že se všechno tak nějak sešlo dohromady a písničku mají rádi lidé všech generací. Mně se hrozně líbí jeho barva hlasu, je v ní zároveň mládí i stáří. On je taková spojnice,“ zavzpomínal v rozhovoru pro E15 Jaromír Švejdík.

Černobílý klip k písní tvoří částečně scény z filmu, zbytek byl natočen na pražském hlavním nádraží, čímž režisér odkazuje právě k ústřední postavě filmu – železničáři Aloisi Nebelovi. Jednoduše řečeno, píseň i klip si sedly a patří a budou patřit ke klenotům české pop music. "Pokládám za zázrak, že ta písnička přišla, že se povedla, že si ji vzali lidé za svou," uvedl jednou Jan Neckář. A zázraky přece k Vánocům patří...

Text: Alena Kaňová, foto: Supraphon
Témata: Václav Neckář, Půlnoční, Alois Nebel

zavřít