Příběh českého hitu: Mňága a Žďorp – Nejlíp jim bylo

Vydáno 20.05.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Píseň Nejlíp jim bylo od Mňágy a Žďorp vznikla jen rok po rozdělení Československa. Petr Fiala ji napsal během pobytu v hotelu Moskva ve Zlíně, kde zrovna produkoval jiné album. Se skladbou mu následně pomáhal Ivan Král, který muzikantovi poradil legendární zadržený akord v posledním refrénu. Nahrávku kapela zařadila na desku Ryzí zlato.

Příběh českého hitu: Mňága a Žďorp – Nejlíp jim bylo Příběh českého hitu: Mňága a Žďorp – Nejlíp jim bylo

Mňága a Žďorp se do povědomí veřejnosti dostala v roce 1991 debutovým albem Made in Valmez a především dnes už hitem Hodinový hotel. Další písně, které si rychle našly své posluchače po celé republice, však na sebe nenechaly dlouho čekat. O tři roky později vydala sestava z Valašského Meziříčí svou už pátou studiovou desku Ryzí zlato, na níž se nacházela píseň Nejlíp jim bylo.

Příběh českého hitu: Mňága a Žďorp - Hodinový hotel

Jak nám prozradil Petr Fiala, vznikat začala v roce 1994 ve zlínském hotelu Moskva, kde tehdy zhruba měsíc bydlel. Produkoval tam desku valašsko-meziříčských a rožnovských kapel s názvem Veselý hřbitov, a tak si na pokoji zřídil malé nahrávací studio. „Dotáhl jsem tam i bubny, které jsem naskládal do druhé části postele, aby nebyly tak nahlas. Měl jsem tam kytary, mikrofon a magneťák,“ vzpomíná dnes muzikant.

K nahrávání se většinou dostal až v nočních hodinách, a tak musel být velmi opatrný, aby nerušil další ubytované. „Všechna dema proto byla našeptaná a na bubny jsem jen zlehka ťukal,“ prozradil nám Fiala.

Album kapele produkoval legendární Ivan Král, který měl tehdy za sebou spolupráce s Patti Smith nebo Iggym Popem. „V této písničce nám poradil takový ten zadržený akord v posledním refrénu. Jednoduché, ale skvělé,“ pochvaluje si i dnes frontman Mňágy a Žďorp. A přidává další vzpomínku na nahrávání s Králem.

„Pamatuju si, že v prvním mixu bylo strašně málo basy. Musel jsem si před Ivanem skoro kleknout, aby trochu přidal. S písničkou i s celou deskou nám ovšem velice pomohl a jeho zkušenosti využívám dodnes.“

K singlu Nejlíp jim bylo vznikl pod taktovkou Petra Zelenky také videoklip, což popisuje Petr Fiala jako „docela nákladnou polo-válečnou operaci“. „Točilo se 24 hodin v kuse ve všech možných lokacích. Místo deště přijela hasičská cisterna, která nás řádně vykropila,“ prozradil, že během natáčení ve skutečnosti vůbec nepršelo. „Skončili jsme v šest ráno v jakési zavřené zahrádce, kam nám hodná paní trafikantka přinesla kávu.“

Na albu Ryzí zlato se nachází ještě jedna skladba, kterou Mňága a Žďorp doposud hrává na koncertech. Jmenuje se I cesta může být cíl. Jak vznikala ona? O tom zase někdy příště…

Text: Andrea Štipčáková, foto: archiv Mňágy a Žďorp
Témata: Mňága a Žďorp, Petr Fiala, Ivan Král, Nejlíp jim bylo, Ryzí zlato

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít