LIVE: Mňága a Ždorp přivítala na statku saxofonisty Tibíka Vypsanou fiXu, byl z toho mini festival

Vydáno 24.05.2021 | autor: Hana Bukáčková

Mňága a Žďorp míří v rámci svých jarních streamů zdárně ke konci. Na každém přivítala jiného hosta, aby ozvláštnila jak svoje hraní, tak i čekání na normální koncerty. V třetím speciálu přivítala spřízněnou partu, pardubickou Vypsanou fiXu, která odehrála regulérní set. 

LIVE: Mňága a Ždorp přivítala na statku saxofonisty Tibíka Vypsanou fiXu, byl z toho mini festival LIVE: Mňága a Ždorp přivítala na statku saxofonisty Tibíka Vypsanou fiXu, byl z toho mini festival

Mňága a Žďorp
Tibíkův statek, Hradec nad Svitavou
22. 5. 2021

Předposlední koncert, zároveň třetí spešl, jak si je sama Mňága a Žďorp familiárně nazvala, byl u Tibíka na statku v Hradci nad Svitavou. Pro mne jako pro pravidelného každotýdenního sledovatele bylo vystoupení výjimečný i tím, že jsem nebyla odkázána na obrazovku, ale zúčastnila se ho osobně. Bydlím relativně po cestě, a tak jsem se svezla s půlkou party ze San Piega. Vyzvedli mě kolem třetí hodiny. Jelo se brzy, aby kapela stihla připravit nástroje, nazvučit a poklábosit s Valmezáky před startem přenosu v osm hodin.

Mňága a Žďorp si zahrála ve stodole. Na svůj Spešl stream pozvala Vypsanou fixu

Na místě panovala komorní přátelská až rodinná atmosféra. Krom účinkujících se přišli podívat rodinní příslušníci a sousedé, kteří to jen podtrhli. Kdo chtěl, mohl si opéct buřty, zapívat a zatancovat si na přilehlém dvorku. Místo pódia se hrálo v útrobách staré stodoly, která byla pomyslně rozdělená na dvě poloviny. Skýtala tak i útočiště pro případný déšť, který se během odpoledne už jednou přehnal.

Určitě je na místě kapele složit poklonu."Mňága jsou frajeři, kteří se neposrali, staraj se o zábavu a dávaj do toho energii," uvedl frontman fiXy. Spolu s jejím hraním trval koncert tři hodiny. Klan kolem frontmana Petra Fialy stíhal komentovat veškeré dění a zvládl v čele s Nekym vyzpovídat i hosty. Prozradili například, kde se propletly jejich cesty. Prý v Táboře, kde hrály formace téměř po sobě. Fiala si tam vyhlídl Márdiho, posléze ho oslovil a produkoval Vypsané fiXe první tři desky. Dle mého by jejich cesta nebýt jeho trvala déle. O fiXe se mluví jako o jejich potenciálních nástupnících. (Nebojte, Mňága má do důchodu díky své vitalitě opravdu ještě daleko.)

LIVE: Mňága a Žďorp zavítala do Brna, odehrála SPEŠL koncert ze střechy

Koncert už proběhl obvykle. Čistá radost z hraní, živelnost a kvalitní dávka melancholična. Petr Fiala přivítal v úvodu posluchače od táboráku, u kterého stála přihlížející FiXa, a ukázal prostory stavení. Hned u první Písničky pro tebe zapomněl nastoupit k další sloce. Stane se… I po letech mistru tesaři při ostřílené vypalovačce. Ale chápu, týden co týden se učit balík písní a hrát stále něco jiného, to je zápřah na hlavu i tělo. Velkým plusem bylo, že měla kapela přímou živou odezvu a nehrála jen jaksi do prázdna.

Večer byl pojatý jako dvojkoncert. Návštěva z Pardubic dostala podobný časoprostor a nehrála jen druhé housle. Vystoupila přesně v polovině setu. První várku písní Mňága zakončila dvěma covery hostů - Štěstím Jimi Dixona a Mažoretkou. Poté FiXa sázela téměř v pomyslných trojblocích z některých desek. Po dlouhé době jsme mohli slyšet méně často hrané Show pana Loba či Diskokaktus. Byl to další křest pro nového basáka Kryštofa Maška, který stihl zatím hrát v posledním měsíci jen na autokoncertech a absolvoval pár streamů. Nový článek zapadl do party výborně.

Nině vyzvedli, že díky nim nezaniklo toto jméno, a že mnozí fanoušci, kteří se poznali na jejich koncertech, dali svému dítku právě toto jméno. Úprava Niny se nesla v rámci improvizace. Na refrény zahostoval Petr Fiala. Závěr patřil na oplátku předělávce kultovního hitu I cesta může být cíl, kterou spontánně vtipně přetextovali na "I cesta může být stream", instrumentálně se přidali členové Mňágy. Obě formace se s osvojenými songy popasovaly dobře, ale originál je originál. FiXu vyprovodila ze scény Goin Blind, která se propojila volně tradičně s Matahari. Zazněla i méně známá Fantazie pro němou lyru, nebo Vteřiny věčnosti, hlavní protagonistka klipu byla mezi přítomnými. V závěru jim to nedalo, aby ukázali FiXe v lehké rivalitě, jak správně má znít I cesta může být cíl.

Povedený večer. Spojení obou formací už funguje několik let a jsou naladění na stejnou notu. Pro mě závěr hezkého půl dne po boku mých milovaných kapel měl trochu pachuť. A to tu, že jsem ztratila mobil a žila jsem v domnění, že mi vypadl v dodávce. Ráno jsem ho ale našla na náměstí, kde mě v noci vysazovali. Zde se potvrdilo, že i cesta může být cíl, jak doslovně, tak i pro překonání nelehké doby neutuchajícím zájmem o živé hraní a táhnutí za jeden provaz.

Setlist Mňágy: Písnička pro tebe, Rajčata a růže, Večerky, Ve 4 ráno, Měsíc, Den kdy v Brně hrála ABBA, Panenky, Rodné lány, Píseň kostelní, Štěstí Jimi Dixona, Mažoretka, Goin Blind, Matahari, Vteřiny věčnosti, Fantazie pro němou lyru, Za teplých letních nocí, Salám banán, Nejlíp jim bylo, Made in Valmez, I cesta může být cíl

Setlist FiXy: Klid a mír a ticho, Show pana Loba, Diskokaktus, Stereoid, 1982, Nina, Ivan Trojan, Měla krátkou ofinu, Babička, Siky Romero, Darling, Cesta může být cíl

Text: Hana Bukáčková, foto: Lukáš Knoll
Témata: Vypsaná fiXa, Mňága a Žďorp

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít