Nominační tipy Žebříku (II.): Skupinou roku mohou být Monkey Business i Vypsaná Fixa, nejlepší alba nahráli Mydy nebo Dymytry

Vydáno 13.02.2020 | autor: Andrea Štipčáková

Po zpěvácích a zpěvačkách usilujících o vítězství v letošním Žebříku představujeme nominované v kategoriích Skupina a Album roku. Zvítězit mohou Dymytry, Mňága a Žďorp, Monkey Business nebo Vypsaná fiXa a šanci mají také Marpo & Troublegang, Prago Union, Mydy a Gaia Mesiah.

Nominační tipy Žebříku (II.): Skupinou roku mohou být Monkey Business i Vypsaná Fixa, nejlepší alba nahráli Mydy nebo Dymytry Nominační tipy Žebříku (II.): Skupinou roku mohou být Monkey Business i Vypsaná Fixa, nejlepší alba nahráli Mydy nebo Dymytry


SKUPINA


Dymytry

Rok Dymytry byl ve znamení nového alba Revolter. K němu skupina vyrazila na podzimní turné, které odstartovala 26. října v Českých Budějovicích a ukončila krátce před Vánocemi. Mimo to fanoušky potěšila hned několika videoklipy, z nichž si velké ohlasy odnesl především ten k písni Chernobyl. Klip připomíná tragickou havárii jaderné elektrárny z roku 1986.

KOMPLETNÍ NOMINACE ŽEBŘÍKU

 


Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp v minulém roce překvapila především pestrostí nového alba. Třecí plochy totiž kapelu představují v novém světle. Příznivci kapely na ní najdou písně jak s jazzovým, tak swingovým nádechem a skladby nezklamou ani po textové stránce. Z pohledu kritiků jde o jedno z nejlepších alb skupiny.

Nominační tipy Žebříku (I.): Marek Ztracený a Barbora Poláková obhajují prvenství, vyhrát mohou i Tomáš Klus nebo Ewa Farna

 


Monkey Business

Monkey Business měli taktéž perný rok. Předloni vydali album s názvem Bad Time For Gentlemen a na jaře 2019 s ním vyrazili na turné. Kromě toho si připsali na konto řadu festivalových vystoupení a na podzim vyjeli na další část své šňůry. V anketě Žebřík letos budou Monkey Business obhajovat prvenství mezi kapelami, o vítězství se pak budou ucházet také v kategorii Videoklip roku.

VIDEOROZHOVOR: Monkey Business - Letos chystáme novou desku, oslavy dvacetin i koncerty s J.A.R.

 


Prago Union

Ani Prago Union se loni nezastavili. Vydali novou desku Perpetuum Promile, která obsahuje 23 songů, v nichž hostují Rest, DJ Wich nebo Chaozz. Album, které skupina údajně nahrávala v maringotce, bylo pokřtěno 6. listopadu 2019 v Lucerna Music Baru.

 


Vypsaná fiXa

Vypsaná fiXa zaperlila minulý rok především klipem k písni Krabička, který je nominovaný také na nejlepší video roku. Skladba se nachází na nové desce Kvalita. Tou skupina mimo jiné oslavila 25 let na scéně. Ke svému výročí pak vyrazila na podzim na turné, které zakončila v prosinci ve Foru Karlín.

Největší koncert v dějinách fixího lidu. Vypsaná Fixa se ve Foru Karlín pořádně rozepsala

 


ALBUM


DVA - Marpo & Trouble Gang

Desku DVA vydali Marpo & Trouble Gang loni v listopadu. Nachází se na ní celkem 12 songů. Jako plánovaná první ochutnávka vyšla už v květnu píseň Nejlepší, ta se ale nakonec na nahrávce neobjevila. Singlem se pak stal song Generace velkejch snů, jehož videoklip dává nahlédnout do zákulisí koncertů a zachycuje také společné cesty v dodávce.

VIDEOROZHOVOR: Marpo - Necháme s TroubleGangem lidi trochu vyhladovět

 


Excellent Mistake – Gaia Mesiah

Gaia Mesiah vypustila minulý rok do světa svou třetí studiovou desku Excellent Mistake. Jak se můžete dočíst také v naší recenzi, skupina na ní rozhodně nevyměkla. Comebackové album se jí vydařilo, fanoušky navíc potěšila také dvěma písněmi s českými texty. Celkově si pak pro své příznivce připravila dvanáct písní.

 


Numbers – Mydy

Jak už před vydáním desky Numbers členové Mydy avizovali, byla pro ně průlomová. Nové album jde totiž jiným směrem než ta předchozí. Je znát, že hudebně kapela rozhodně dospěla, zvuk je na něm navíc jaksi rockovější. S novinkou se formace rozhodla zkrátit svůj název z Mydy Rabycad pouze na MYDY. A předvedla ji i ve Foru Karlín.

 


Revolter – Dymytry

Čtyři roky Dymytry trvalo, než svým příznivcům nabídli nové album. To pojmenovali Revolter a rovnou k němu vyrazili na turné. "Tahle deska představuje to nejlepší, co v nás je. Věřím, že s ní ukojíme nejen naše metaluchtivé fanoušky, ale také ty, kteří si oblíbili naší modernější a elektronickou tvář Dymytry," představil nahrávku ještě před jejím vydáním kapelník Jiří Urban.

Dymytry rozezpívali vyprodané DEPO2015 v Plzni

 


Třecí plochy – Mňága a Žďorp

Své fanoušky loni potěšila také Mňága a Žďorp. Po více než třiceti letech se na nové desce skupina rozhodla vystoupit ze svého stereotypu, a tak střídá jeden styl za druhým. Vedle depresivních textů se posluchači dočkají také písní veselých a plných barev, zkrátka ode všeho něčeho. Velký prostor pak na albu dostala zpěvačka Jitka Andrášková, kterou kapela vozí i na své koncerty.

Text: Andrea Štipčáková

Témata: Dymytry, Mňága a Žďorp, Monkey Business, Prago Union, Vypsaná fiXa, Marpo & Trouble Gang, Gaia Mesiah, MYDY

zavřít