Nominační tipy Žebříku (II.): Kapelou roku se mohou stát J.A.R., Chinaski nebo Jelen, nejlepší alba nahráli Marek Ztracený či David Koller

Vydáno 10.02.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Mezi skupinami jsou na Žebříku nominovaní Chinaski, J.A.R., Jelen, Lucie a Mňága a Žďorp. Nejlepší alba pak podle hlasování fanoušků v prvním kole v roce 2023 nahráli David Koller, November 2nd, Marek Ztracený a Gaia Mesiah. Podpořit svého favorita můžete do 29. února, veškeré informace najdete tady.

Nominační tipy Žebříku (II.): Kapelou roku se mohou stát J.A.R., Chinaski nebo Jelen, nejlepší alba nahráli Marek Ztracený či David Koller Nominační tipy Žebříku (II.): Kapelou roku se mohou stát J.A.R., Chinaski nebo Jelen, nejlepší alba nahráli Marek Ztracený či David Koller


SKUPINA

Chinaski

Chinaski za sebou mají úspěšný rok. Po vydání Frihetu vyrazili na letní turné a nečekaně vystoupili také na Colours of Ostrava, aby s úspěchem nahradili omluvenou Ellie Goulding. Ačkoliv nad volbou pořadatelů mnozí kroutili hlavou, nakonec se ukázala jako správná. Na Chinaski bylo totálně narváno a celé Vítkovice si zpívaly jejich songy. V listopadu pak sestava kolem Michala Malátného a Františka Táborského oznámila narozeninový koncert v O2 areně. Jak prozradila, pozvání na něj přijali i bývalí členové Štěpán Škoch a Petr Kužvart.

VIDEOROZHOVOR | Chinaski: Každá kapela má vlastní chemii a podle ní to má dělat

J.A.R.

Nominaci si vysloužili také J.A.R. O jejich albu Jezus Kristus Neexistus?, které vyšlo v červnu 2023, se kritikové vyjadřují jako o jednom z nejlepších, které se loni objevily na trhu. A není divu. Sestava čítající Dana Bártu, Romana Holého, Ota Klempíře, Michaela Viktoříka a další skvělé hudebníky nemůže vydat nic, co by zůstalo bez povšimnutí. Svědčí o tom i fakt, že za předposlední desku Eskalace dobra získali J.A.R. tři Ceny Anděl.

Jelen

Sestava kolem Jindry Poláka oslavila v roce 2023 deset let na scéně. Na kontě má šest studiových alb, z nichž poslední – Všechno bude dobrý – vyšlo právě loni. Na něm Jelen povolil uzdě svým hudebním přáním a alespoň část z nich si splnil. Důkazem budiž spolupráce s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem na krásné skladbě Miluju tě. V prosinci si pak kapela vyzkoušela, jaké to je, když s ní zpívá přes patnáct tisíc lidí. Vystoupila totiž ve vyprodané pražské O2 areně. Mezi hosty nechyběly Tereza Balonová, která se ujala role předskokanky, a Kateřina Marie Tichá.

ROZHOVOR | Jindra Polák (Jelen): Manželka o novém albu mluví jako o tour de hroby. Nahrávání s Hradišťanem bylo obrovským zážitkem

Lucie

Slavila také Lucie, a to třicet let od vydání alba Černý kočky mokrý žáby. Celé ho včetně svých dalších hitů přehrála na třech exkluzivních koncertech v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Na pódiu se k ní připojila Lenka Dusilová a muzikanti vzdali mimo jiné poctu Ivanu Královi. Publikum se pak dočkalo speciální scénografie, vytvořené pro zmiňovanou desku. Tento měsíc oznámil překvapivý odchod z Lucie zpěvák David Koller i jeho syn, koncertní bubeník kapely Adam Koller.

Mňága a Žďorp

Kapela Mňága a Žďorp byla v roce 2023 činná především koncertně. Vystoupila mimo jiné na festivalech Metronome Prague a Benátská! a samostatnou show, kterou označila za magickou, odehrála v Ledárnách Braník. Vydala mimo jiné nový videoklip ke dvacet let staré písni Nic složitýho. "V záplavě druhých písniček jsme tuto opomíjeli, což jsme teď napravili, a navíc tímhle fajn způsobem," uvedl Petr Fiala.

ALBUM

Jezus Kristus Neexistus? – J.A.R.

O albu Jezus Kristus Neexistus? hudební kritikové mluvili už krátce po jeho vydání v první polovině roku jako o nejlepší letošní nahrávce. Na devátou studiovku J.A.R. čekali fanoušci dlouhých šest let. A stálo to zato! Jejich texty opět rozesmávají i rozčilují, sem tam se v nich objeví nějaký ten vulgarismus i slovní hříčky. Triu Klempíř, Viktořík a Bárta to pak stále šlape i po hudební stránce. Ačkoliv J.A.R. na nahrávce ničím zásadním nepřekvapí, pořád si drží svou laťku.

LP XXIII – David Koller

David Koller vydával od roku 2020 postupně singly, přičemž každý doplnil videoklipem. Nyní se sešly na albu LP XXIII, které zpěvák vydal loni v březnu. Vedle něj se na desce podíleli také Michal Pelant, Matěj Belko, Jan Vávra, Karel Štulo, Marek Rakovický, Oliver Fillner, Patrik Hartl, Márdi z Vypsané fiXy nebo zesnulý Michal Ambrož. Pod více než polovinou textů se podepsal básník Jáchym Topol. O tvorbě nahrávky jsme si s Kollerem povídali zde.

November 2ndNovember 2nd

November 2nd se vrátili na scénu ve velkém stylu. Jejich nejnovější počin pojmenovaný po sestavě sklízí nadšené ovace všude, kde může. Do tvorby alba sestava zapojila špičkové studiové inženýry v čele s Tchadem Blakem, který má kontě spolupráci například s Peterem Gabrielem. „Na nové nahrávce jsme zúročili naše dosavadní zkušenosti a myslím, že na ní naše hudba dosáhla zatím nejautentičtějšího vyznění,“ uvedla zpěvačka a kytaristka Alexandra Langošová, kterou v November 2nd doplňují kytarista Roman Helcl, baskytarista Jakub Vejnar a bubeník Petr Ptáček.

Originál – Marek Ztracený

Předtím, než se rozhodl dát si zaslouženou pauzu, odehrál Marek Ztracený tři koncerty v pražském Edenu a vydal album Originál čítající jedenáct skladeb. Vznikalo ve studiu hudebního producenta Dalibora Cidlinského jr. DC Sound na Frýdštejně a výhradním autorem hudby i textů je Marek Ztracený. Deska obsahuje hity Originál, Moje milá nebo Stále věřím a také duet  s Hanou Zagorovou – Vánoce jako dřív.

LIVE: Marek Ztracený předvedl v Edenu jedinečnou show, na bicí si zahrál i jeho syn

Vlnobytí - Gaia Mesiah

Vlnobytí. Tak se jmenuje dvanáctipísňové album, které Gaia Mesiah vyslala do světa v březnu 2023. Od předchozích nahrávek se liší především tím, že ho sestava sama produkovala. "Chtěli jsme z této desky něco svěžího, ale pohodlného. Syrové a šťavnaté, ale také silné a živé," okomentoval v rozhovoru pro iREPORT Josh Stewart. „Hlavní věc je, že jsme k tomuto procesu přistoupili spíše jako k tomu, jak jsme chtěli, aby se lidé cítili, když slyšeli konkrétní píseň, a chtěli jsme vytvořit album písní, které mají různé barvy a emoce a které by se dobře přenesly do živého hraní,“ dodal.

ROZHOVOR | Josh Stewart (Gaia Mesiah): Při produkování alba jsem měl filozofii založenou na staré anglické svatební pověře

Jak hlasovat?

Více informací o hlasování najdete na stránkách Ankety Žebřík. Své favority můžete podpořit do 29. února. Slavnostní vyhlášení proběhne v plzeňském DEPO2015 v pátek 5. dubna 2024. Vstupenky na akci zakoupíte tady.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Roman Černý (Chinaski), Jan Urbánek (J.A.R.), Lukáš Kozel (Jelen), Ondřej Pýcha (Lucie), Martin Hanáček (Mňága a Žďorp), David Koller (Michal Benák), archiv November 2nd, Lukáš Zima (Marek Ztracený), archiv Gaia Mesiah
Témata: Chinaski, J.A.R., Jelen, Lucie, Mňága a Žďorp, David Koller, November 2nd, Marek Ztracený, Gaia Mesiah

zavřít