Příběh českého hitu: Tomáš Klus – A pak

Vydáno 13.05.2021 | autor: Andrea Štipčáková

Píseň A pak se stala hitem až na druhý pokus. Tomáš Klus ji původně napsal pro seriál Na vodě, producentům se však nelíbila. A úspěch jí nepřisuzovali ani hudební kritici, když ji zpěvák vydal v roce 2017 jako duet s manželkou Tamarou. Song o naději, který je plný optimismu a zaujme především použitím foukací harmoniky a elektrické kytary, si však velmi rychle našel srdce hudebníkových fanoušků a dodnes patří k jejich nejoblíbenějším.

Příběh českého hitu: Tomáš Klus – A pak Příběh českého hitu: Tomáš Klus – A pak

„Píseň A pak vznikla v roce 2015, kdy jsem točil seriál Na vodě. Byl jsem produkcí a myslím, že i panem režisérem, požádaný o to, jestli bych se nepokusil napsat titulní skladbu,“ vzpomíná Tomáš Klus. „Pamatuji si, že jsem ji psal ještě v našem nuselském bytě na terase, odkud byl výhled do vnitrobloku. Pil jsem čaj s mlékem, pobafával jsem si a byl jsem šťastný, jak mi to psaní jde. Pak jsem ale zjistil, že už to asi není úplně pravda, protože píseň byla odmítnutá.“

ROZHOVOR | Tomáš Klus: Nastal čas na politickou desku. Pro Zemana s Babišem jsem napsal více písniček než pro svoji ženu (1. část)

Producenti seriálu označili A pak za nezajímavou. Prvními ohlasy na píseň se však zpěvák nenechal zastrašit, a přesto ji nahrál. Ve spolupráci s kytaristou Jirkou Kučerovským a manželkou Tamarou ji natočil ve studiu u Marka Štiftra. „Vznikala podobně jako deska Racek. Hráli jsme na klacky, Michal Budinský si zahrál na foukací harmoniku…,“ pamatuje si zpěvák.

Jak se ale z písně stal hit? To sám Tomáš Klus neví. „Recept na to nemám. Vždycky mám pocit, že by se z nějaké skladby mohl stát hit, ale vůbec se to nestane. O A pak jsme si naopak říkali, že se z ní stát hit nemůže. Ale rádia se ji rozhodla hrát.“

Zpěvák zároveň přiznává, že k úspěchu skladby pravděpodobně přispěl také videoklip. V něm se Klus ocitá například v akváriu mezi rybami nebo si lehá na železniční přejezd. V několika záběrech se objevuje v indiánském oblečení, ve kterém se s Tamarou brali. Vizuál dvojice natočila pod taktovkou režisérů Jordana Haje a Givinara Kříže.

Píseň A pak uspěla také na Hudebních cenách Žebřík, odkud si Tomáš a Tamara Klusovi odnesli v roce 2018 sošku za Skladbu roku, v kategorii Videoklip roku se pak umístili na druhém místě. O ocenění bude na Žebříku zpěvák bojovat i letos. Nominovaný je v kategorii Zpěvák roku, slavnostní vyhlášení proběhne 3. září v DEPO2015 v Plzni.

Text: Andrea Štipčáková, Jarda Hudec, foto: archiv iREPORT, Petr Tibi, Jana BraunováIveta Valentová
Témata: Tomáš Klus, Tamara Klusová, A pak, Jiří Kučerovský, Marek Štifter

zavřít