LIVE: Tomáš Klus starý i nový, český i slovenský. Retro koncert v Praze měl charakter přátelského večírku

Vydáno 23.02.2017 | autor: Josef Martínek

Z velkých sálů, které objíždí v rámci turné Recyklus, se Tomáš Klus na chvíli vrátil do těch menších, do dob, kdy jako mladý začínající písničkář teprve oslovoval svoje první fanoušky. V Praze představil na prvním ze tří koncertů v útulném Clubu Země svou debutovou desku Cesta do záhu(d)by.

LIVE: Tomáš Klus starý i nový, český i slovenský. Retro koncert v Praze měl charakter přátelského večírku Tomáš Klus starý i nový, český i slovenský. Retro koncert v Praze měl charakter přátelského večírku. Foto: Radim Hromádko

 

TOMÁŠ KLUS + JIŘÍ KUČEROVSKÝ
CLUB ZEMĚ, PRAHA
22. 2. 2017

Bylo jaro roku 2008, když z rádia tehdy neznámý písničkář sděloval, že z posledních pocitů poskládá ještě jednu úžasnou chvíli. Jako by to bylo včera – muselo napadnout návštěvníky unikátního pražského koncertu. Do malého, tunelového sálu se dostalo kolem stovky nejvěrnějších fanoušků. Na pódiu viděli pouze Tomáše a Jirku Kučerovského, zavzpomínali si tedy na časy, kdy Klusova vystoupení stála jen na kytarách. Něco však přece bylo jinak než tehdy.

FOTOREPORT: Tomáš Klus v Praze provedl svou první deskou Cesta do záhu(d)by

Tomáš Klus už totiž přirozeně není tím vyjukaným klukem s kytarou z roku 2008. Od té doby jeho popularita prudce rostla, k dvojici Jirka-Tomáš se přidala celá kapela a ani kreativita dnešního otce dvou dětí nezůstala pouze u přímočarých výpovědí. A v jeho osobnosti je to patrné, dnešní Tomáš Klus dává naplno na odiv sám sebe jako umělce, ke kterému kromě písniček patří i trocha toho hereckého exhibicionismu.

vložte odkaz, text nemažte

Se všemi mluvenými vstupy se proto koncert poskládaný z jediné desky protáhl na skoro dvě hodinky. Tomáš kromě zpívání často konverzoval s fanoušky, mezi které v průběhu večera hned dvakrát vyrazil a zapojil je do svých improvizovaných slok, ale často také na pódiu vedl monology. Většinou v češtině, ale probudilo se v něm také jeho slovenská já. To si pak i s chutí zakřičel.

Tomáš Klus interview: Uvědomil jsem si, že už nemusím nic hledat

Od začátku do konce bylo patrné, že víc než jako klasický koncert pojali Tomáš a Jirka, kteří letos slaví deset let společného hraní, tento večer jako přátelské setkání s fanoušky. Písničky z alba Cesta do záhu(d)by zněly v pořadí, v jakém jsou na desce, a když Klusovi někdy vypadl text, vždy si hbitě poradil a slova si dovymyslel. V dnešním playlistu už z těchto skladeb přežilo jen pár, proto se jednalo o jakousi retro party.

TOMÁŠ KLUS MÁ TŘI NOMINACE NA ŽEBŘÍK: HLASUJTE DO DRUHÉHO KOLA

A bylo rozhodně příjemné slyšet znovu pohromadě Dopis, Pocity, Marii, Mimorealitou, Do nebe a další z Klusových prvních písniček. Přesto byl v Tomášově interpretaci znát větší nadhled nad tvorbou tehdejšího mladíčka, což se projevilo například, když došlo na "ujetost" jménem Š.A.M.A.N.

Koncept koncertů Nablízko má v blízké budoucnosti zahrnovat i další vystoupení, prostor by tedy měly dostat také desky Hlavní uzávěr splínu a Racek. Na Cestu do záhu(d)by se Tomáš Klus na stejném místě znovu vydá 24. a 25. února, 10. března pak vystoupením na Žebříku v Plzni zahájí jarní část turné Recyklus.

text: Josef Martínek, foto: Radim Hromádko

Témata: Tomáš Klus, Jiří Kučerovský, Club Země, koncerty, Žebřík

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít