ROZHOVOR | Tomáš Klus: Nastal čas na politickou desku. Pro Zemana s Babišem jsem napsal více písniček než pro svoji ženu (1. část)

Vydáno 29.04.2021 | autor: Aleš Materna

Už několik let upozorňuje Tomáš Klus na "Zlo", které vládne naší zemi v podobě dvojice „Zembiš“. Nedávno se spojil s uznávaným novinářem Jaroslavem Kmentou a Jiřím Burianem alias Kapitánem Demo, aby nahráli „politické“ album ČAUČESKU. Proč v něm dostali prostor Andrej Babiš s Milošem Zemanem a ne ostatní politici? Co říká zpěvák na kauzu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a bude podle něj lépe? Přečtěte si první část rozhovoru, který se uskutečnil v pražském klubu Radost FX

ROZHOVOR | Tomáš Klus: Nastal čas na politickou desku. Pro Zemana s Babišem jsem napsal více písniček než pro svoji ženu (1. část) ROZHOVOR | Tomáš Klus: Nastal čas na politickou desku. Pro Zemana s Babišem jsem napsal více písniček než pro svoji ženu (1. část)

Tomáši, vydáváš desku ČAUČESKU. Můžeš více rozvést její téma?
No já věřím, že se rozvádět nebudu. (smích) I když to tak chvíli vypadalo, kvůli té desce.

Jak jsem se dočetl, spolupracoval jsi na ní s Jaroslavem Kmentou. Trochu nezvyklá kombinace - písničkář a zpěvák se spojí s uznávaným investigativním novinářem (mj. autorem knih Kmotr Mrázek, Padrino Krejčíř, Boss Babiš, Rudý Zeman, pozn. red.) -  kde se vzal ten nápad?
Já jsem se nechal inspirovat hlavně panem premiérem, deset let upozorňuju na jeho kauzy. Já jako písničkář jsem především emotivní člověk, a písnička vzniká na základě nějaké emoce. U mě písnička někdy vzniká, když se rozčílím, a já se s tím vyrovnávám formou skladby. Emoce pak vyvolá další emoci. Uvědomil jsem si, že když se pouštím na tak tenký led jako je politická píseň, bylo by dobře, abych měl oporu v někom erudovaném, kdo je schopen podat střízlivá fakta.

Tomáš Klus hrál v Táboře nové písně, jsou určeny Zemanovi a Babišovi

Je mi jasné, že když umělec zaujme nějaký konkrétní politický postoj, tak přilije oheň do vody ve veřejné diskuzi. Já už toho však mám dost, mám pocit, že už jsme za nějakou hranicí snášenlivosti. Zareagoval jsem proto jasně a přímočaře. A vzal jsem si jako posilu člověka, kterého si nesmírně vážím za jeho odvahu vyšetřovat a poukazovat na velice citlivé kauzy.

Jak taková spolupráce mezi hudebníkem a novinářem probíhá?
Jaroslav Kmenta mě fascinuje svou dlouhodobou kontinuální prací. Já na Babišovy kauzy upozorňuju také dlouhodobě. Původně jsem uvažoval, že by Jarda Kmenta mohl na téma jeho kauz napsat něco jako pohádku. Asi takto: ‚Byl jednou jeden Andrej Babiš a společně s kumpánem Zemanem se rozhodli dělat neplechu...´ Z toho pak sešlo.
Když jsem pak začal skládat politické písničky, jakési protest songy, tak jsem přemýšlel, že je doplním jen suchými daty ve smyslu ‚ztratilo se tolik a tolik peněz z těch a těch dotací, stalo se to a to´. Nakonec jsem usoudil, že by bylo nejlepší, kdyby tam napsal některé své texty právě Jarda Kmenta – já jsem nadšeným čtenářem jeho textů a knih. Tak jsem mu zavolal s dotazem na spolupráci v momentě, kdy jsem měl hotových osm písniček. A Jarda mi odvětil, že to nemůže být náhoda, že zrovna na tohle téma dokončuje svou novou knihu, a že to milerád udělá a ty texty mi napíše.

Příběh českého hitu: Tomáš Klus - Nina

Zkoušel jsem pak několik herců, aby ty texty namluvili, dokonce jsem to zkoušel i sám, ale nebylo to ono. A nakonec mi to došlo – jelikož u písničkáře je nejdůležitělší autenticita, navrhl jsem, aby to namluvil samotný Jarda Kmenta. A když to pak ve studiu u Jirky Buriana začal číst, tak to znělo jako taková pohádka pro děti. Čili to, nad čím jsem přemýšlel dříve. A ihned jsem věděl, že to je to pravé. Myslím si, že výsledek je, co se týče formy, zcela určitě zajímavý.

Jak se k tomu dostal producent Jiří Burian, známý hlavně jako rapper Kapitán Demo?
Já jsem Jirku oslovil v momentě, kdy jsem napsal písničku Lockdown. Chtěl jsem ji nahrát s co nejmodernějším zvukem. S Jirkou se nějakou dobu znám a v tom, co dělá například jako Kapitán Demo, je řemeslně skutečně velmi dobrý. On je podobná krevní skupina, co se hudebního cítění a nadhledu týče. Nikdy jsem rap nebo hip hop nezkoušel, ale ten styl je tomu mému písničkářství blízký. Takže Jirka a jeho studio, to byla jasná volba. A jelikož jsem byl s písničkou Lockdown moc spokojený, tak ve chvíli, kdy se mi nastřádaly další, které jsem napsal z frustrace z toho, že jsem už rok nezaměstnaný, oslovil jsem přirozeně jej. A on se pak zcela přirozeně ujal role producenta.

ČAUČESKU tedy bude zřejmě zcela něco nového. Odkloníš se od tvého písničkářství?
V podstatě každá moje deska byla krokem vedle. (smích) Alespoň co se týká očekávání fanoušků. Sázka na jistotu, což znamená, že když objevím něco, co na lidi takříkajíc funguje, a pak to dělám stále stejně, protože to tak lidi chtějí, to je pro mně urážka hudby. Přiznávám, ČAUČESKU je velký experiment. Je tam taneční písnička, hip hop, rap, ale i čirý folk s nádechem folklóru. A do toho komentáře Jardy Kmenty po každé písničce. Je to velice smělý materiál, a jsem moc rád, že se do toho Jirka Burian pustil se mnou, má zde velkou a nezastupitelnou roli. Stejně jako já se nebojí hrát si se žánrem, oba jsme toho názoru, že hudba je jen jedna. Proč by folkař třeba nemohl rapovat a raper třeba zpívat operu? 

Nemělo na tvé současné hudební směřování vliv natočení písničky Je doma máma? k oceňovanému filmovému dokumentu V síti? Již tahle píseň byla pro tebe žánrově dost nezvyklá.
Je pravda, že tato písnička mě ovlivnila a nasměrovala k tomu, co dělám teď – alespoň z pohledu toho, že jsem se po jejím natočení zcela přestal cenzurovat. (smích) Proč popírat svou přirozenost, autenticitu, sám sebe, sklony ke své šílenosti. Já rád experimentuju. Hudba pro mně znamená živý organismus, který je progresivní, který se neustále vyvíjí, nasává do sebe další formy a roste. A já rostu s ní.

Album ČAUČESKU jsi nahrál bez kapely?
Ano, kapelu jsem do toho tahal nechtěl. Ne, že by s mými politickými názory nesouhlasili, nicméně písničky jsem složil sám a rozhodl je nahrát sám za sebe. Naopak již plánuju další desku...

Příští deskou se vrátím ke svým začátkům, natočím ji jen s Jirkou Kučerovským

Další?
Ano. Mám písničky na další album, kde tentokrát nebude ani jedna politická písnička. Na té se vrátím ke svým začátkům, k období, kdy vzniklo album Racek, a natočíme ji s Jirkou Burianem jako producentem jen já a Jirka Kučerovský. Na to se moc těším. Oba Jirkové jsou velcí encyklopedisti, dokážou se hodiny bavit o tom, kdo hrál v nějaké dnes již zapomenuté kapele ze sedmdesátých let na saxofon... Já tam budu trochu páté kolo u vozu, ale to mě baví. (smích) Myslím jako poslouchat, když se dva lidi baví o něčem, čemu rozumí a pro co jsou zapálení. Tu desku budeme točit zřejmě koncem září, aby vyšla ke konci roku a mohli jsme na ni doufejme navázat jarním turné. Nechceme dělat desku bez toho, aniž bychom k ní jeli turné. Já bych hrál až bych brečel. A točit ji budeme pravděpodobně u mě doma v Mníšku pod Brdy. Konečně jsme dokončili dům a já si chci dole dobudovat takové malé studio, nahoře pak bude mít Tamara ateliér.

Vraťme se k ČAUČESKU. Proč zrovna Babiš a Zeman? Těch politiků a jejich kauz je na naší politické scéně přece více? Nemůže to být chápano jako určitá sázka na jistotu, kterou nemáš rád? Zvlášť, když nyní preference premiéra a vlády i reputace prezidenta klesají dolů?
Nastal čas na politickou desku. Pro Zemana s Babišem jsem napsal více písniček než pro svoji ženu. Já na tyto dva politiky a jejich kauzy upozorňuji již dlouho. Ano, máme tady obskurní politiky typu Tomia Okamury a jeho směšnou stranu, komunisty a další, nicméně ti nemají takový vliv ve společnosti. Zembiš, to jsou symboly této doby. Dva špunty, které to tady celé uzavřely, celou společnost zacyklili, a díky jejich kauzám na jedné straně a rozeštváváním společnosti na straně druhé my nemáme šanci se posunout dále, kupředu. Nemáme možnost řešit palčivější problémy.
Zkus se s nimi bavit třeba o klimatických změnách – to prostě nejde. Například současná kauza výbuchu muničního skladu ve Vrběticích to hezky rozkrývá – nyní již víme to, co jsme zatím jen tušili: že tady máme ruské tajné služby a jejich agenty, kteří zcela běžně na našem území operují, a k tomu prezidenta, který jejich činnost bagatelizuje, hájí zcela evidentně proruské zájmy, a naopak zesměšňuje naše tajné služby, které na činnost ruských agentů už delší dobu poukazují.

LIVE: Tomáš Klus a jeho Cílová skupina naplnili natřískaný amfiteátr pod Žižkovskou věží radostí a vášní

Nyní se jasně odhaluje, kdo je na čí straně. Já mám hluboký respekt k ruské kultuře, ale současnou ruskou politickou reprezentací opovrhuji, o agentech ani nemluvě. A nynější období covidu zase ukázalo, že máme zcela neschopnou vládu a premiéra. Nebo naopak spíše všehoschopnou vládu, která místo aby se starala pořádně o lidi a o stát, tak někteří její představitelé se starali hlavně o sebe, narychlo zakládali firmy a kšeftovali se zdravotními pomůckami. Do toho chaotická a často nesmyslná rozhodnutí, špatná komunikace či spíše nekomunikace s lidmi i mezi sebou.  

Bude lépe?
Věřím, že ano. Upřímně se těším, až to po těchto dvou lidech převezme někdo jiný. Doufám, že se celá společnost odcyklí a všem se uleví, nebudeme zde muset denně poslouchat a řešit kauzy premiéra a prezidentovy bonmoty, útoky a urážky všech okolo. Nemohu dát za nikoho ruku do ohně, nicméně věřím, že horší to být nemůže. Že nyní jsme na úplném politickém dně, odkud už je jen cesta vzhůru. Já zastávám názor, že každý, kdo chce působit ve vrcholné politice, by si měl projít politikou na komunální úrovni. Jsem i proto příznivcem hnutí Stan, Starostové a nezávislí. Tím se netajím.

Kdy album ČAUČESKU vyjde a kde si jej fanoušci mohou pořídit?
ČauČesku vyjde na čarodějnice, v pátek 30. dubna. Bude stát 21 korun. Jedná se o speciální akci Supraphonu a nám se ten nápad líbil. Fanoušci mohou zaplatit klidně více, ale méně ne. A akce potrvá do 21. května. Album půjde koupit na Supraphonline.cz. Ještě musíme odsouhlasit podobu obalu, kde vybíráme ze tří návrhů, které udělal známý grafit a fotograf Tomáš Břínek alias TMBK. V tom byste nám mohli poradit. (smích)

Příště: Druhý díl rozhovoru s Tomášem Klusem vyjde 30. dubna. Popovídali jsme si s ním například o natáčení druhého dílu pohádky Tajemství staré bambitky či chystaném muzikálu s Janem Svěrákem.

Zpracoval: Aleš Materna, foto: Iveta Valentová
Témata: Tomáš Klus, ČAUČESKU, Andrej Babiš, Miloš Zeman, Jiří Kučerovský, Kapitán Demo, Jaroslav Kmenta

zavřít