LIVE: Koncert Tool v O2 areně byl hlavně a především o hudbě. Za focení a nahrávání mobilem se vyvádělo

Vydáno 05.06.2019 | autor: Aleš Harazim

Je to dlouhých třináct let, kdy u nás Tool naposledy koncertovali. Je to zároveň dlouhých třináct let, kdy vydali své poslední album. Konečně se ale vrátili, protože dlouhá léta odkládané vydání albové novinky už má svůj termín - 30. srpna. Jak to kapele hraje?

LIVE: Koncert Tool v O2 areně byl hlavně a především o hudbě. Za focení a nahrávání mobilem se vyvádělo LIVE: Koncert Tool v O2 areně byl hlavně a především o hudbě. Za focení a nahrávání mobilem se vyvádělo


TOOL

O2 ARENA, PRAHA
4. 6. 2019

Koncert Tool v pražské O2 areně měl zvláštní atmosféru. Jednak se nesmělo fotit ani natáčet, a pokud jste to nedodrželi, mohli jste mít po koncertu. Někteří to pokoušeli a ochranka byla opravdu striktní. Skutečně se vyvádělo ven. Což znamená, že lidé si koncert mnohem víc užívali, než že by koukali do displejů svých zařízení. Bylo zajímavé vidět zaplněnou O2 arenu, kde každou chvíli něco nesvítilo. A pak se také fanoušci konečně dočkali své milované kapely naživo. Třináct let je dlouhá doba a nebál bych se odhadnout, že spousta diváků viděla Tool živě vůbec poprvé.

Tool po třinácti letech v Praze: O2 arenu si podmanili smrští progresivního metalu

Skupina vyrazila na turné, protože jí 30. srpna konečně vychází nová deska, která je roky odkládaná. Vydání novinky Tool už je skoro takové internetové meme. Už mají ale konkrétní datum, které bylo během koncertu promítáno, a v Praze dokonce zahráli dvě novinky - skladby Invincible a Descending. Pokud jste měli obavy, jaká nová deska bude, tyto dva hity by vás měly uklidnit. Ačkoli už nezní tak tvrdě jako jejich starší tvorba, jsou harmoničtější a mají psychedelické pasáže, fanoušci z nich byli i tak nadšení.

TOP 10 nejlepších skladeb metalových šílenců Tool: Jsou o náboženství, znásilnění i matematice

Je to třináct let od poslední desky, třináct let od minulého pražského koncertu a tentokrát bylo v setlistu přesně třináct písniček. Je to jen důkaz, jak je všechno u Tool matematicky a precizně vypočítané a připravené, což ale neznamená, že by to působilo strojově a stroze. To vůbec ne. Jen je prostě ta matematika a preciznost provází tvorbou i živými vystoupeními. Všichni členové kapely byli bezchybní, každý dostával svůj prostor zazářit a každý také zářil.

Zpěvák Maynard James Keenan v punkovém oblečení a s pankáčem na hlavě se celou dobu schovával ve stínu vedle bubeníka Dannyho Careyho. Viděli jsme spíše jeho siluetu, jak provádí hlasové zázraky do mikrofonu. K divákům pronesl za celou dobu jen dvě slova. "Prague!" na začátku a před poslední písničkou poděkoval za poslušnost a dovolil nám konečně vytáhnout telefony a fotit a natáčet. Světlo reflektorů se tak zaměřilo například právě na Dannyho Careyho, který začínal přídavkovou část na pódiu sám epickým bubenickým sólem, a také na kytaristu Adama Jonese, autora většiny videoklipů Tool, i basáka Justina Chancellora.

Před kapelou měly častokrát přednost vizuály promítané na průhledná plátna, za kterými se členové Tool schovávali. Estetika vycházela z jejich videoklipů, některé písně přímo doprovázaly přestříhané klipy, které už známe. Ale proč by ne, když byly ve své době dost revoluční a vizuálně fungují dodnes.

Čekání to bylo dlouhé, ale vyplatilo se. Tool to pořád hraje. Spousta lidí se bála, zda to ještě Maynardovi Jamesovi Keenanovi zpívá. Přesvědčili jsme se, že ani tady není problém. Všechno bylo trochu sterilní a matematické, ale pokud víte něco o skladbě Lateralus, je vám známo, že matematický princip jejich tvorby je naopak jejich mistrná devíza.

Setlist: Ænema, The Pot, Parabol, Parabola, Descending, Schism, Invincible, Intolerance, Jambi, Forty Six & 2, CCTrip, Vicarious, Stinkfist

Text: Aleš Harazim, Foto: David Webr

Témata: Tool, koncert, Praha, O2 Arena, recenze, live, živě

4,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk
zavřít