LIVE: Lollapalooza Berlín - Kapely v čele s Foo Fighters nebo Mumford And Sons na výbornou, zato organizace slabá

Vydáno 11.09.2017 | autor: Matěj Chalupa

O festivalu Lollapalooza někdy nepochybně slyšela většina hudebních fanoušků, tento putovní (původně americký) festival má totiž na celém světě hned několik zástupců. K těm největším a nejznámějším se řadí Chicago a Chile, v Evropě jsou to Paříž a Berlín. A právě do německé metropole jsme o víkendu vyrazili. 

LIVE: Lollapalooza Berlín - Kapely v čele s Foo Fighters nebo Mumford And Sons  na výbornou, zato organizace slabá LIVE: Lollapalooza Berlín - Kapely v čele s Foo Fighters nebo Mumford And Sons na výbornou, zato organizace slabá

 

LOLLAPALOOZA BERLÍN
9. - 10. 9. 2017

Pokud byste očekávali, že se v případě Berlína jedná o městský festival, už při cestě do festivalového areálu byste byli vyvedeni z omylu. Bezmála hodina cesty vlakem vám sice na jednu stranu zprostředkuje okružní cestu napříč městem, na tu druhou vám však zejména ve večerních hodinách takřka zamezí dostat se z festivalu (prakticky kamkoli).

FOTOREPORT: Lollapalooza Berlín viděla v první den Mumford And Sons nebo George Ezru

První festivalový večer totiž už v areálu organizátoři zastavili odcházející (přičemž na festivalu ještě dohrávalo několik posledních interpretů) a až na dvě hodiny zamezili opuštění festivalového areálu. Davy čekající na cestu domů, i přes ostatní možnosti dopravy vlaky upozorňující na přetížení, nefungující svozové autobusy (někteří návštěvníci se ani nedozvěděli, kam je autobus vlastně doveze) a taxikáři čekající na svou příležitost. To byl večerní obrázek berlínské Lollapaloozy. Dle dostupných reakcí se však organizátoři chytili za hlavu a druhý večer se pokusili situaci co nejlépe vyřešit.A ačkoli se od prvních chvil na organizaci festivalu snášela hlavně kritika, vyvažovaly ji neméně časté pochvaly směrem ke kapelám a letošnímu line-upu. Ten nabízel jak hvězdná jména, zástupce současné alternativní scény, neopomněl ani aktuální elektroniku a pro nejpočetnější německé publikum také lokální interprety.

FOTOREPORT: Druhý den festivalu Lollapalooza Berlín patřil Foo Fighters, bavili i Rudimental nebo The XX

POVÍDAVÝ GEORGE EZRA, UHRANČIVÝ MICHAEL KIWANUKA


Mírně pochmurné počasí prvního dne přivítalo vystoupení britských Bear's Den a německých Wanda, první zmínění posluchače v pochmurnosti spíše drželi, zatímco Wanda už v plné festivalové síle připravovali fanoušky na další nabitý program. Interpreti se na celkem čtyřech pódiích střídali s téměř minutovou pravidelností, a tak na sebe ani přivítání George Ezry nenechalo dlouho čekat. Vystoupení mladého písničkáře je letošní festivalovou stálicí a Ezra zkrátka ví, jak zaujmout fanoušky kdekoli na světě. Kromě známých písní pohotově vtáhne do děje svým povídáním, a ani nové songy za těmi nejznámějšími nezaostávají.

Domácí Beatsteaks se ani nemuseli snažit tolik, berlínští rezidenti jsou totiž jejich stálými fanoušky a show v režii frontmana Arnima Teutoburg-Weiße jim tak byla již dobře známá. Očekávání naplnil britský soulový kytarista a zpěvák Michael Kiwanuka, který se letos představil i našemu publiku na festivalu Colours of Ostrava. Díky jeho hudbě se festival přemístil pár desítek let zpět a atmosféra se dala doslova krájet. Program prvního dne uzavíralo uskupení kolem ústřední postavy Marcuse Mumforda, britší folk-rockoví Mumford And Sons. Ti během dvouhodinového koncertu odehráli průřez svým repertoárem, na několik písní si jako hosta pozvali afrického zpěváka Baabu Maala a na setlistu se objevila i píseň s Michaelem Kiwanukou, tu kapela však nakonec bohužel nezahrála.

Druhý, již plně slunečný festivalový den odstartovali Django Django a poté britská popová zpěvačka Anne-Marie, která je známá častým spolupracováním s dalšími hudebními umělci. I přes doprovod živé kapely si však zpěvačka znatelně dopomáhala nahranými podkresy, což zejména v refrénech písní tak zbytečně ubíralo na autenticitě, když si posluchač mohl odmyslet mikrofon ve zpěvaččiných rukou a i tak mohl poslouchat refrén prakticky v plné síle.

HLAVNÍ HVĚZDA FOO FIGHTERS


Zatímco London Grammar na Alternative Stage hráli hlavně pro ty, kteří se nechystali na Foo Fighters hledat lukrativní místa, směrem k toaletám proudil mezi posluchači dav právě za tímto účelem. Celý festival se totiž v průběhu odpoledne připravoval na samotné finále, kterým nepochybně bylo vystoupení Foo Fighters. Postupný přesun před hlavní stage byl až do poslední chvíle nenápadný, ačkoli už několik desítek minut předem se před ní dalo pohybovat jen ztěžka. S prvními tóny I'll Stick Around dav automaticky přepnul do hltání každého Grohlova slova a pohybu všech členů Foo Fighters.

Nejočekávanější desky podzimu: U2, Foo Fighters, Taylor Swift, Pink, Robert Plant a další

Kapela bavila svými typickými vtipy, při představování již tradičně zakončeném pohledem na bubeníka Taylora Hawkinse zpívajícího píseň Cold Day In The Sun a představením frontmana slovy: "And this is Dave Grohl, the greatest rocker alive!" začali hrát primitivní riff Blitzkrieg Bop od Ramones s tím, že to je všechno, co umí.A během jednadvaceti odehraných písní včetně novinek Run a The Sky Is A Neighbourhood dostál Dave Grohl do posledního slova svého častého koncertního výroku, který pro větší autentičnost necháváme bez překladu: "We have a looooooot of songs. We’re gonna play you some sh*t from the first record, then from the second record. Then from the third record and then from the fourth record. We’re gonna play some sh*t from the fifth record and the sixth record, then the seventh and the eigth record. And we’re gonna play some sh*t from the ninth record too, it comes out in a few weeks, motherf*ckers!"

Ať už jste navštívili koncert Foo Fighters několikrát, festivalové vystoupení vám je velmi snadno ukáže tak, jak jste je hrát ještě neviděli, a probudí ve vás pocit, že kapelu vidíte hrát naživo zase poprvé.

text: Matěj Chalupa, foto: Lucie Nohlová

Témata: Lollapalooza, Berlín, Foo Fighters, Mumford And Sons, George Ezra

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít