Zahraniční nominační tipy Žebříku (II.): Zvítězit mezi skupinami mohou Depeche Mode, Foo Fighters či Mäneskin, bodovat můžou i jejich alba

Vydáno 25.02.2024 | autor: Andrea Štipčáková

Nominacím mezi zahraničními skupinami a alby vládnou Depeche Mode, Foo Fighters, Mäneskin a Metallica. Všichni zmínění mohou triumfovat v obou kategoriích. Mezi kapelami jim budou konkurovat ještě Rammstein, Rolling Stones a jejich Hackney Diamonds se pak ucházejí o nejlepší desku roku 2023. Hlasovat pro své favority můžete do 29. února tady.

Zahraniční nominační tipy Žebříku (II.): Zvítězit mezi skupinami mohou Depeche Mode, Foo Fighters či Mäneskin, bodovat můžou i jejich alba Zahraniční nominační tipy Žebříku (II.): Zvítězit mezi skupinami mohou Depeche Mode, Foo Fighters či Mäneskin, bodovat můžou i jejich alba


ZAHRANIČNÍ SKUPINA


Depeche Mode

Depeche Mode za sebou mají nabitý rok. V březnu vydali album Memento Mori, první bez Andyho Fletchera. Ačkoliv nebyl hybnou tvůrčí silou kapely, jeho smrt otřásla depešáckým světem a znát to bylo také na desce. Následně anglická sestava vyrazila na turné, na kterém se zastavila také v pražských Letňanech. Poměrně minimalistická show byla zároveň velmi silnou a emotivní. Setlist byl kompaktní, ani na chviličku nenudil a obešel se bez zbytečných řečí a omáčky kolem. Určitě jeden z nejlepších koncertů minulého roku!

LIVE: Depeche Mode vyprodali Letňany. Odehráli emotivní show, vzpomínali i na Andyho Fletchera

Foo Fighters

Také Foo Fighters na loňské novince But Here We Are vzpomínali. Po smrti Taylora Hawkinsona si dali několikaměsíční pauzu, během níž přemýšleli, jak to bude s kapelou dál. V utišení zármutku jim pomohla právě tvorba, proto není divu, že je zmíněná nahrávka plná emocí. Po náhlém odchodu Hawkinsona musela sestava kolem Davea Grohla hledat nového bubeníka. V polovině roku oznámili příchod Joshe Freesea, s nímž od léta koncertovali. Letos spolu dorazí v rámci turné i do Evropy.

Mäneskin

Od své účasti v Eurovizi v roce 2021 se Mäneskin těší obrovské oblibě po celém světě. A není divu! Energie ze sebe na koncertech vydávají maximum a nebojí se zamířit ani mezi fanoušky, jak to ostatně několikrát dokázali i během loňského pražského koncertu. A bodovali také s albem Rush! (Are You Coming?). Hned v patnácti zemích se vyhouplo na první místo v žebříčcích poslechovosti, v dalších dvaceti pak bylo v nejlepší pětce.

LIVE: Italská rocková jízda! Måneskin v Praze vyvolali totální šílenství

Metallica

Album 72 Seasons patřilo mezi nejočekávanější loňského roku. Metallica ho představila netradičně, a to v kinosálech po celém světě. Ve filmovém dokumentu nejdříve zazněla daná skladba, přičemž ji následně rozebrali členové kapely. Ačkoliv desku hudební kritici nepovažují za nejlepší metalové skupiny, rozhodně ani nezapadne. Náš fotograf Martin Hanáček doporučuje k poslechu například píseň Shadows Follow, která dostala zajímavý animovaný videoklip.

Rammstein

O Rammstein se minulý rok mluvilo především v souvislosti s kauzami kolem frontmana Tilla Lindemanna, kterého několik dívek obvinilo ze sexuálního násilí. Muzikant však zůstal nad věcí a záležitost řešil v soukromí. Naopak na pódiích mu to šlapalo jako vždycky. Ať už na sólových koncertech, tak na vystoupeních s Rammstein během evropského turné. Na další šňůru kapela vyrazí už letos, a to ke třiceti letům na scéně. Chystá dle svých slov gigantickou show, kterou si budou moci užít také fanoušci v Praze, a to hned dvakrát – 11. a 12. května.

ZAHRANIČNÍ ALBUM


72 Seasons – Metallica

Album 72 Seasons vydala Metallica sedm let od předešlého Hardwired… to Self-Destruct. Představila ho zcela unikátně. Fanoušky pozvala do kin na dvouhodinový dokument, během kterého byla deska nejen přehrána, ale jednotliví členové sestavy se k nim postupně vyjadřovali a rozebírali je. Ačkoliv není 72 Seasons nejlepší nahrávkou sestavy, přesto je deska povedená a mezi loňskými počiny vyčnívá.

RECENZE: Metallica v kině – nové album 72 Seasons na filmovém plátně zaujalo, ale nenadchlo

But Here We Are – Foo Fighters

But Here We Are patřilo mezi nejočekávanější alba minulého roku. Už jen z toho důvodu, že šlo o první, které Foo Fighters vydali po smrti bubeníka Taylora Hawkinse. Právě jeho otisk se line celou nahrávkou. Smutek z jeho nečekaného odchodu je cítit v mnoha skladbách, ovšem bez jakéhokoliv patosu. Foo Fighters se album povedlo na výbornou a Taylor Hawkins by z něj měl jistě radost.

RECENZE: Foo Fighters na nové desce vzdávají hold zesnulému bubeníkovi. Zvukově navazují na svůj debut

Hackney Diamonds - Rolling Stones

Rolling Stones od roku 2005 nevydali žádné album, proto oznámení nové muziky vyvolalo u fanoušků naprosté šílenství. Navíc byla kapela originální. V londýnských novinách Hackney Gazette nechala otisknout inzerát: „Náš přátelský tým slibuje, že budete spokojení. Když řeknete ‚gimme shellter‘, opravíme vám rozbitá okna.“ Nad písmenem „i“ se místo tečky nacházel znak kapely, přičemž na vyplazeném jazyku byl uveden rok 1962, kdy byla sestava založena. Fanoušci si tak inzerát okamžitě spojili právě s legendárními „Stouny“, kteří následně vydání alba potvrdili. 20. října tak vyšla nahrávka, kterou Mick Jagger, Keith Richards a Ronnie Wood nahrávali po celém světě.

Memento Mori - Depeche Mode

Stejně jako Foo Fighters vzpomínali také Depeche Mode, a to na zesnulého Andyho Fletchera. Ačkoliv jejich Memento Mori neoplývá optimismem, jeho cílem není ani uvrhnout fanoušky do ještě větší deprese. Jeho ústředním tématem je pomíjivost času, o které se zpívá už v úvodním singlu Ghosts Again. Po vydání desky kapela vyrazila na turné, v rámci kterého se zastavila i v Letňanech, kde odehrála emotivní show.

RECENZE: Depeche Mode truchlí, ale nepůsobí sklesle

Rush! – Måneskin

Mix hravosti, moderního zvuku a provokace. Přesně takové je nejnovější album italských Måneskin, kteří si svět podmaňují svou nespoutaností. Chytlavé refrény doplňují zapamatovatelné a mnohdy až naléhavé texty, které vynikají zejména v baladách If Not For You a The Loneliest. Stejně jako rychlé věci je pak zpěvák dokáže na pódiu ztvárnit naživo tak, že máte z jeho projevu až husí kůži. Måneskin baví a mají našlápnuto stát se jednou z největších kapel současnosti.

RECENZE: Måneskin přináší na albu Rush! mix hravosti, moderního zvuku a provokace

Jak hlasovat?

Více informací o hlasování najdete na stránkách Ankety Žebřík. Své favority můžete podpořit do 29. února. Slavnostní vyhlášení proběhne v plzeňském DEPO2015 v pátek 5. dubna 2024. Vstupenky na akci zakoupíte tady.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Anton Corbijn (Depeche Mode), Sony Music (Foo Fighters), Ilaria Ieie (Måneskin), Mark Seliger (Rolling Stones)
Témata: Depeche Mode, Foo Fighters, Mäneskin, Metallica, Rammstein, Rolling Stones

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk
zavřít