Andrew Fletcher – Nikdy se výrazně nepodílel na skládání písní Depeche Mode, měl však klíčovou roli v záležitostech kapely mimo jeviště

Vydáno 31.05.2022 | autor: Roman Jireš

Klávesista a zakládající člen Depeche Mode Andrew Fletcher, který nečekaně zemřel 26. května ve věku šedesáti let, patřil k nenápadným muzikantům, jejichž přínos oceňují hlavně nejbližší spolupracovníci. Vedle hlavního skladatele Martina Gorea a zpěváka Dava Gahana mohl někomu připadat jako snadno nahraditelný článek slavné kapely, ale opak je pravdou. Byl sice jediným členem kapely, který nezpíval ani neskládal hity, ale zato se staral o mnoho z jejích obchodních, právních a finančních záležitostí.

Andrew Fletcher – Nikdy se výrazně nepodílel na skládání písní Depeche Mode, měl však klíčovou roli v záležitostech kapely mimo jeviště Andrew Fletcher – Nikdy se výrazně nepodílel na skládání písní Depeche Mode, měl však klíčovou roli v záležitostech kapely mimo jeviště

V pozdějších letech se Andrew Fletcher stal i jakýmsi mluvčím kapely, byl často tím, kdo oznamoval novinky kolem Depeche Mode, jako například nahrávání nových alb nebo podrobnosti o turné. Zřejmě to byl také on, kdo pomáhal urovnávat spory mezi Gahanem a Gorem. "Jsem ten vysoký chlap v pozadí, bez kterého by tahle  mezinárodní korporace jménem Depeche Mode nikdy nefungovala," prohlásil Fletcher v roce 2013 v rozhovoru pro magazín Electronic Beats.

Nepostradatelný člen Depeche Mode

Fletcherova role v Depeche Mode se měnila. V počátcích kapely hrál na baskytaru, ale jak se situace vyvíjela po odchodu Vince Clarka v roce 1981, ujal se jeho kláves. Nenápadný Fletcher se stal nezbytnou součástí studiového týmu. Například ve skladbě Walking in My Shoes z roku 1993 na Songs of Faith and Devotion se postaral o správný zvuk perkusí. "Kromě zpěváka diváci vlastně nevědí, jakou roli který muzikant ve skupině má. Ale kapely jako Kraftwerk nebo Depeche Mode ve skutečnosti fungují jako kolektivy dělby práce. Příspěvek každého jednotlivce zůstává neviditelný. A protože se netlačím do popředí, mnozí si mě pletou s pátým kolem," uvedl před časem.

Smrt si říká rock'n'roll: Příběhy zesnulých hvězd

Fletcher se narodil v roce 1961 v Nottinghamu a přestěhoval se do Basildonu, kde koncem 70. let založil spolu s Martinem Gorem a Vincem Clarkem skupinu Composition Of Sound. Po přijetí zpěváka Davida Gahana se přejmenovali na Depeche Mode a kvarteto se proslavilo hity jako New Life nebo Just Can't Get Enough. Po odchodu Clarka, který založil Yazoo a poté Erasure, jejich následné album z roku 1982 A Broken Frame nahráli jako trio, přičemž hlavní povinnosti skládání písní převzal Gore. Hudebník a producent Alan Wilder se ke kapele připojil koncem roku 1982 a skupina pokračovala jako kvartet až do Wilderova odchodu v roce 1995. Kapela zaznamenala na přelomu 80. a 90. let mezinárodní úspěch s písněmi Personal Jesus, Enjoy The Silence a I Feel You. V roce 2020 byla skupina uvedena do Rokenrolové síně slávy.

Depeche Mode se stali jednou z prvních západních kapel, které koncertovaly v Československu. Pražskou premiéru měli ve Sportovní hale v březnu 1988. Kromě muziky fanoušky ovlivnila i vizuální stránka kapely. Kult Depeche Mode vznikl už v 80. letech 20. století, jejich fanoušci po celém světě se oblékali stejně temně. Černé oblečení většiny návštěvníků jejich několika koncertů v Praze ukázalo, že množství ortodoxních "depešáků" žije i v Čechách.
Za nejdůležitějšího člena Depeche Mode, který drží hudební koncepci kapely pohromadě, se označil zpěvák Gahan. "To je fajn, že to říká. Možná na tom něco bude. Vždycky jsem si vážil třeba Charlieho Wattse z Rolling Stones. Ne jako bubeníka, ale jako osoby, která nenápadně vytváří most mezi ostatními," reagoval na to Fletcher.

Vlastní kariéra

V roce 2002 založil Fletcher svou vlastní nahrávací společnost s názvem Toast Hawaii pojmenovanou podle oblíbeného pokrmu a podepsal smlouvu s dívčím duem Client. "My jsme byli v Depeche Mode zvyklí být hodně nezávislí a dělat si spoustu věcí sami nebo jen s pomocí našeho přítele Daniela Millera. Dlouhá léta jsme dokonce pracovali bez managementu a řídili jsme si celý provoz, takže podnikatelská stránka věci mě nijak nezaskočila. Spíš mě zarazil ten pocit, co všechno můžu najednou dělat," podotkl ke svému kroku Fletcher, který koordinoval nahrávání eponymního debutu Client z roku 2003 a nahrávky City z roku 2004 a zároveň produkoval remixy jejich singlů Price of Love, Rock and Roll Machine nebo Here and Now.

Fletcher a jeho společnice se rozhodli obejít mašinérii hudebního showbyznysu a hudbu nahráli doma na notebooku. Jejich spolupráce skončila v roce 2006. "Přišly za mnou a ukázaly mi pár písniček, které se mi líbily. A strašně mě lákalo dělat něco se ženami. Celý život dělám s muži, pravda, Dave nebo Martin jsou fajn kluci, ale s ženami se pracuje úplně jinak. Je to inspirující. A taky mě baví kontakt s jinou generací," vzpomínal později na společné začátky.

V roce 2003 se Fletcher představil na festivalu Creamfields v Roudnici nad Labem, kde doprovodil Client dýdžejským setem. Jejich syrová muzika měla nejblíže k elektru, než k tvorbě Depeche Mode. Zpočátku na podporu živých vystoupení Client Fletcher vystupoval jako DJ. Kdykoli měl pauzu od Depeche Mode, hrál příležitostně na festivalech a klubových koncertech v Evropě, Asii i Jižní Americe. Jeho sety obsahovaly různé exkluzivní remixy Depeche Mode.

Text: Roman Jireš, foto: FB Depeche Mode
Témata: Depeche Mode, Andrew Fletcher, smrt

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk
zavřít