LIVE: Monkey Business v živém streamu roztančili obýváky a pokřtili novou desku. Jako hosta si pozvali Ewu Farnou

Vydáno 19.04.2021 | autor: Aleš Materna

Stejně jako před časem Jelen, Kryštof či Mňága a Žďorp, také Monkey Business se rozhodli v covidových časech nezahálet a navštívili „naživo“ fanoušky v jejich počítačích, mobilech či tabletech. Během online koncertu Stream Like a Dream představili vydatnou porci pozitivní energie, úchvatné kostýmy, česky a anglicky si zazpívali s Ewou Farnou a plzeňským pivem pokřtili nové CD Freedom On Sale.

LIVE: Monkey Business v živém streamu roztančili obýváky a pokřtili novou desku. Jako hosta si pozvali Ewu Farnou LIVE: Monkey Business v živém streamu roztančili obýváky a pokřtili novou desku. Jako hosta si pozvali Ewu Farnou

Monkey Business
Praha
18. 4. 2021

Představovat Monkey Business po 21 letech na hudební scéně je téměř zbytečné. Jen málokdo z fanoušků neví, kdo jsou Matěj Ruppert, Roman Holý nebo Tereza Černochová. Jen málokdo nezná jejich hity Peace of My Life nebo My Friend. A jen málokdo neví o jejich „úchylce“ ve využívání roztodivných kostýmů či o častém propojení s hosty z různých hudebních žánrů.  Ti, kteří mají tohle vše u kapely rádi, si v nedělním večerním koncertě přišli na své.

VIDEOROZHOVOR | Matěj Ruppert: S Monkey Business je to jako s mafií, z ní taky nikdy úplně neodejdeš

Online přenos začal ve 21:00 a skončil přesně ve 22:22. A bez jakýkoliv hluchých míst to byla jízda od začátku až do konce. Funky nálada nutila k tanci a úsměvu, kapela hrála jako o život. Byla radost sledovat, jak si to kluci a holky po delší době společně na pódiu užívají. Nastoupili všichni v růžovo/červené a hity střídaly hity. Po prvních několika písničkách z nejnovějšího CD se šli převléknout, což vtipně překlenuli přednatočeným songem s vánočními motivy, včetně outfitu, kterému dominovaly vtipně kýčovité svetry se soby. Pak se na scéně objevili v rozevlátých červených kostýmech doplněných o nášivky, nažehlovačky a placky metalových, rockových i punkových kapel jako AC/DC, Ramones, Pantera a dalších. Obzvlášť bizarně, ale vlastně i zábavně působil velký nažehlený nápis britské metalové legendy Judas Priest na zádech Matějě Rupperta.

A na pódiu se  tentokrát zjevili i se zpěvačkou Ewou Farnou. Ta jejich písničce Kick the Stupid dodala až překvapivou gradaci a v obývácích musely tančit i vázy v poličkách. Poté přišla na řadu pro Monkey Business ne příliš obvyklá čeština a Matěj společně s Ewou vystřihli procítěně zazpívaný duet Dobré ráno, milá, jako vzpomínku na nedávno zemřelého autora písně Davida Stypku. Matěj s Ewou si společně krátce i zatančili v objetí a kytarista Olda Krejčoves předvedl nádherné kytarové sólo.

Po zaznění hitu Peace of My Life došlo i na krátký a skromný křest nového CD, kdy se snad poprvé v kariéře kapely stalo, že Matěj jakožto hlavní bavič dokázal ze sebe vykoktat tolik přebleptů a do svého proslovu se natolik zamotal, že vlastně ani sám nevěděl, co chtěl říct. Původní pointa měla asi znít ve smyslu „pane ministře Blatný, váš zákaz hraní je prd platný“, ale zda chtěl říct zpěvák skutečně tohle, nebo něco úplně jiného, ví asi jen on sám. Což nakonec za velkého smíchu členů kapely přešel s poťouchlým výrazem dobrého vojáka Švejka. Alespoň album Freedom On Sale se mu podařilo pokropit plzeňským pivem bez přílišného polití šatů Terezy Černochové.

LIVE: Výhled na Prahu, známá jména a hit za hitem. Spring Festival přivítal jaro s Mirai, Monkey Business nebo Ewou Farnou, která zavzpomínala na Davida Stypku

V poslední třetině koncertu se kapela opět převlékla. Tentokrát „pro změnu“ do jiných červených kostýmů, rozdělěných napůl vlajkami USA a Sovětského svazu. Na triku Romana Holého se skvěl nápis „v zájmu naší revoluce, proženu ti hřebem ruce“. Ještě jednou se objevila Ewa Farna, tentokrát celá v černém, v písni Talking Animals exceloval na basu Pavel Mrázek, kromě Romana Holého předváděl procítěnou hru na klávesy se zapáleným cigárem v ústech Ondřej Brousek a přesnými údery svých paliček a nohou bušících do kopáku bubeník Martin Houdek.

Monkey Business předvedli opět jeden ze svých typicky „ulítlých“ funky koncertů, který byl hravý a zábavný, zároveň však ukázal, jako moc skupině chybí těsnější sepjetí se živými fanoušky, což se projevilo ať už ve zmíněných komunikačních problémech Matěje Rupperta, tak například v občasném domixovaném „potlesku a aplausu“ diváků, kteří však před pódiem nestáli... což působilo trochu podivně až bizarně a i někteří členové kapely z toho byli občas mírně rozhozeni. Přesto musíme být v této době vděčni za jakoukoliv snahu nenechat kulturu zahynout. Koncert svým rytmem, pozitivní náladou, barevností a skvělým zvukem ukázal, že i takovéto covidové streamy mají svůj, doufejme dočasný, smysl. Ale příště už přeci jen na sto procent naživo!

Text: Aleš Materna
Témata: Monkey Business, Ewa Farna, Tereza Černochová, Roman Holý, Matěj Ruppert

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít