ROZHOVOR | Monkey Business: Řekli jsme si, že buď bude celá deska v češtině, nebo už nebude žádná

Vydáno 17.06.2024 | autor: Aleš Materna

Monkey Business nedávno dokončili nové album Když múzy mlčí, poprvé v historii kapely s českými texty. V pražském Rock Café jsme se sešli s Matějem Ruppertem a Romanem Holým. Jak nám prozradili, o češtině uvažovali už v dávné minulosti, doposud k ní ale nenašli odvahu. "Měl jsem z ní vítr," uvedl Ruppert. Jak album vznikalo, kdo všechno se na něm podílel a zda k němu Monkey Business chystají turné, zjistíte v našem rozhovoru.

ROZHOVOR | Monkey Business: Řekli jsme si, že buď bude celá deska v češtině, nebo už nebude žádná ROZHOVOR | Monkey Business: Řekli jsme si, že buď bude celá deska v češtině, nebo už nebude žádná

Kluci, jak to aktuálně vypadá s novou deskou? Už je definitivně hotová?
Roman Holý: Ano, deska je hotová. Včera jsem dostal báječnej mastering od Mirka Chyšky, teď už jen ladíme obal, klipy a jdem s tím ven.

Můžete již prozradit název alba a kolik na něm bude písniček?
Matěj Ruppert: Ano, jsi první, kdo bude znát název: Když múzy mlčí. Můžete se těšit na deset nových písniček, všechny jsou s českými texty.

Příběh českého hitu: Monkey Business - Piece Of My Life

Jak jsem si všiml na sociálních sítích, bude na nové desce několik zajímavých a pro vaši hudbu možná i nezvyklých hostů. Jedním z nich je Lou Fanánek Hagen ze Tří sester. Jak došlo k téhle spolupráci?
Roman: Fanánka znám už téměř od počátku kapely J.A.R., spolupracoval s námi na druhém albu Mydli-to. Prokalil jsem s ním spoustu dní, je to báječnej kluk a už tenkrát před třiceti lety jsme si říkali, že spolu něco uděláme. A teď k tomu konečně došlo. Poslali jsme mu text k písničce Homo Sovieticus, který napsal náš basista Pavel Mrázek, a ten se mu velmi líbil. Řekl mi: „To je jako bych to psal já, jdeme to udělat.“ Přijel na natáčení skvěle připravenej a tak nádherně to tam vysmrkl, že jsme byli nadšení. Spolupráce bude pokračovat.

Plánujete s ním tedy udělat více písniček?
Roman: Fanánek bude s Monkey Business vystupovat naživo jako host právě s touhle písničkou. Ale jelikož se song tak skvěle povedl, tak na základě téhle spolupráce jsem mu nabídl, že spolu uděláme celou desku. Moc toho novýho vlastně nedělá, o to větší mám radost. Zkrátka spolu uděláme nějakou divočinu.

Takže to budou songy Romana Holého s texty a zpěvem Fanánka...
Roman: Ano, takhle nějak by to mohlo vypadat.
Matěj: Ale k těm hostům… Myslím, že je třeba také zmínit, že na albu je jich více, třeba Petr Spálený. A opět také Ashley Slater z kapely Freak Power.

Když jsme u těch textů, kdo si vzal na starost u Monkey Business tu těžkou roli napsat je pro vás poprvé v češtině?
Roman: Tady je důležitá celá ta geneze. Jednoho dne jsem předstoupil před celou kapelu Monkey Business, kterou mám opravdu moc rád, je to naše dítě, náš život lemovanej spoustou neskutečnejch zážitků, a na rovinu jsem jim oznámil: „Mládenci a dívko, pakliže bude někdy nová deska Monkey Business, tak bude celá v češtině – nebo nebude žádná!“ A teď jsem viděl to zděšení ve tvářích mých milovaných spoluhráčů… Zpočátku se na to, myslím, nikdo netvářil moc nadšeně.

Proč jsi k tomu dospěl zrovna teď, po více než dvaceti letech fungování kapely?
Roman: Já nad tím přemýšlel už dlouho, spoustu let, to nebylo až teď. Já si zkrátka už před dlouhou dobou uvědomil a myslím si to pořád, že pro naši hudbu bude čeština lepší a daleko více může vystihnout, to, co vlastně chceme říct. Hudba nejsou jen akordy a noty, s hudbou je spojený i nějaký postoj. Mám rád kapely, který dobře hrajou a maj dobrý texty. Vždy jsem stál o to, aby nám lidi rozuměli. A čím dýl jsem koukal do prvních řad našich fanoušků, který se snažej s námí zpívat a chytaj každý pátý slovo, pochopil jsem, že nastal čas udělat českou desku.

VIDEOROZHOVOR | Matěj Ruppert: S Monkey Business je to jako s mafií, z ní taky nikdy úplně neodejdeš

Nezavíráte si tím tak trochu dveře do ciziny a k zahraničním fanouškům?
Roman: Jsme česká kapela, hrajeme převážně jenom v Česku. Všechna naše alba mám moc rád, dokonce máme i pár fanoušků v zahraničí. Nicméně to vnímám jako správnej krok. V tom celém rozhodování mě utvrdila také deska Nerudy, kde jsme si mohli poslechnout poprvé Matěje v češtině, a dopadlo to myslím velmi dobře. Tereza je bez diskuze, ta zpívá česky úplně fantasticky a teď už víme, že Matěj taky. (smích) A tak jsme oslovili naše oblíbené autory, jako jsou Tomáš Hanák, Fanánek, Petr Fiala, Martin Kyšperský a celou řadu dalších lidí, ale nakonec jsme si vystačili sami a drtivou většinu textů udělal Pavel Mrázek.

Matěj: Z češtiny jsem měl vítr

Neměli jste s tou češtinou a texty trochu obavy, jak to nakonec dopadne?
Roman: Měli. Ale právě tohle je pro mě to největší překvapení za několik posledních let v mým hudebním životě, jak se s tím Pavel popasoval. Nedávno jsme hráli, a pak seděli s Koller Bandem a Marek Minárik se ke mně naklonil a špitl: „Pavol je gold.“ Slováci maj vždycky pravdu.
Matěj: Roman vysílal ty signály s češtinou opravdu už delší dobu, ovšem zhruba tak před rokem to už bylo opravdu vážné. Určité procento zděšení nastalo, ale u mě zase až tolik ne, protože já už jsem měl za sebou zkušenost s deskou Nerudy, za níž si stojím, protože zní skvěle. U mě opadla bázeň z češtiny, která trvala poměrně dlouho.

Proč ses češtiny Matěji vlastně bál? To zní, jako bys z ní měl skoro trauma...
Matěj: Já ti to tedy prozradím. Trvalo to už od příprav naší první desky. Náš basák dokáže často utrousit velice vtipné hlášky, ovšem takové, které dokážou občas zatřást sebevědomím...
Roman: Říká se tomu killing joke (vražedný vtip, pozn. red.)... (smích)
Matěj: Ten u nahrávání naší první desky nastal, a od té doby jsem z češtiny měl tak trochu vítr...
Roman: Tak to přiznej, co ti ten Pavel Mrázek přesně řekl?
Matěj: Řekl mi, že v češtině zním jako Michal Penk. (obrovský smích)
Roman: Neřekl náhodou Cézar?
Matěj: A to mi dokázalo češtinu znechutit na dalších dvanáct let. Ale to byla jen jedna část problému. Myslím, že dalším oříškem jsou kvalitní české texty. Angličtina je z pohledu vyprávěcího modelu daleko snazší, obzvlášť, když si k tomu přidáš rytmickou formuli, kterou s Monkey Business používáme. U ní je ještě těžší udělat dobrý text v češtině, nemůže to být banalita, jen tak prázdná slova, která se sice rýmují a hezký zní. Pro nás je totiž zásadní i obsah. A toho jsem se docela bál, protože v češtině tady samozřejmě každý rozumí jakékoliv slabice, čeština tě odhalí až na dřeň. Měl jsem obavy, abychom desku nedělali třeba dva nebo tři roky.

Nakonec se to podařilo relativně rychle...
Matěj: Ano, stala se totiž neuvěřitelná věc. Pavel přišel s takovými skvělými nápady, určitými fragmenty básní a spojení rýmů, že texty byly hotovy snad za tři měsíce. A ještě se stala jedna důležitá věc – všichni jsme se v průběhu tvorby nové desky přenastavili v hlavě, nikdo už pak ani nepochyboval, že by to mělo být jinak. A to si myslím, že byl ten zásadní krok, že už jsme vůbec neřešili angličtinu.

Vy jste se o české texty, pokud vím, pokoušeli už dříve. Proč to tehdy nikdy nedopadlo?
Matěj: Ano, ale vždy to bylo tak trochu simultánně, společně s anglickými texty, tak nějak polovičatě...
Roman: My už v minulosti oslovili známé textaře, Ondřeje Hejmu, Pavla Vrbu, ale nikdy to nedopadlo. Teď jsme šťastní, že se to konečně povedlo.
Matěj: Ony se ty nápady tak nějak postupně vynořily, a ať už s tím přišel Pavel Mrázek nebo třeba Roman, já je považuji za naše. Zkrátka se všemi těmi texty se umíme sžít.
Roman: My jsme navíc vůbec nemuseli bojovat s hudbou. Texty si do ní až pro mě skoro nepochopitelně sedly. Když nám Pavel přinesl slogan Príma rozvod – ten jeho text je naprosto geniální: „Príma rozvod, jen jedno stání, svobodnej jsem skoro bez čekání, svěží vánek v soudní síni, slzy skrývám, líbám tchýni“... (smích) To se zpívá naprosto božsky, k tomu není co dodat. Tady prostě Pavel zaslouží zmínit, má náš obrovskej respekt. Možná tomu napomohla ještě jedna věc - mnoho umělců tvrdí, že ty nejlepší věci složili v době, kdy prožívali nějaký hnusy, depky, životní traumata, těžký chvíle. Ani některým z nás se to nevyhnulo, takže ty písničky jsou trochu krutý, hořkosladký, ale doufám, že i vtipný. Protože takovej je život. Bez toho hořkýho si to sladký ani nevychutnáš.

Matěj Ruppert (Monkey Business) interview: U piva začínají všechny naše debaty

Jeden z nich ovšem napsal i Dan Bárta...
Matěj: Ano, toho nesmíme zapomenout zmínit. Dan Bárta napsal text k songu V tenzi astronaut, a je to jedna z nejhezčích písniček na celém albu.
Roman: Dan Bárta je jeden z nejúžasnějších lidí, co znám, až mu všichni trochu závidíme. Jen si představ, že na rádiu Evropa 2, což je taková modla všech kapel, všichni chtějí, aby jim tam zahráli písničku. Nám se to nikdy s Monkey Business nepodařilo a teď se to konečně podařilo. Ovšem Evropa 2 si vybrala jedinou písničku Dana Bárty. Takže když jsme si teď říkali, že se ta OSA konečně okotí a Pavel Mrázek si konečně pořídí vytoužený lovecký zámeček, tak si pořídí maximálně lovecký salám, protože všechny tantiémy půjdou Danovi Bártovi. (smích) Takže my jsme moc rádi, že nám napsal skvělý text, ale upřímně – Dan Bárta je až tak dobrej, že už ho asi více nebudeme zvát. (smích)

Odstartovali jsme novou etapu Monkey Business

Nastal, Matěji, v průběhu natáčení s češtinou, potažmo zpěvem, nějaký problém?
Matěj: Čeština je na výslovnost úplně jiná než angličtina. Takže ano, u jedné písničky nastal velký problém. Já si byl jistý, že to skvěle dám, byl jsem připravený, ovšem když jsem ji začal nahrávat, tak to vůbec nešlo. Dostal jsem až panickou hrůzu, zvláště když to je jedna z mých nejoblíbenějších písniček z toho alba. Nemohl jsem najít ten správný výraz, jak to pojmout. Nakonec jsem překonal svou určitou lenost a kontaktoval jsem svou dřívější pěveckou pedagožku Hanu Peckovou a začali jsme na tom intenzivně pracovat. Ona mi narovinu říkala: „A ty sis jako myslel, že po více než dvaadvaceti letech intenzívního zpívání v angličtině bude bez problémů přejit na češtinu?“ Takže jsme upravili cvičení na české vokály, a nakonec se to podařilo zlomit a dopadlo to, myslím, skvěle.
Roman: Já na tebe, Matěji, jenom navážu. Myslím si, že každá správná rokenrolová hvězda musí bejt zpovykanej lenoch. (smích) Jedinej, kdo to porušil, byl Prince, kterej natočil každej den skvělou písničku, on ani nespal a pořád točil. Ale všichni ostatní jsou lenoši, a tak to má bejt. Ty máš ale jinou nevýhodu. Každá správná rokenrolová hvězda musí bejt nafoukaná, což ty nejseš... Ale to je tvoje jediná vada. (smích)

Odehrajete k nové desce i nějaké speciální turné?
Roman: My jsme na turné pořád. A z nové desky už čtyři písničky hrajeme i naživo. A všichni, kdo měli možnost to slyšet, po nás nic neházeli. Hlavně tomu rozuměli. Náš vydavatel Vladimír Kočandrle (Warner Music - pozn. red.) nám napsal, že jsme nastartovali zcela novou etapu této kapely. A my si to myslíme taky.

Kdy nové album vyjde a budou k písničkám i nějaké videoklipy? A kdo je autorem obalu alba?
Matěj: Album vyjde v září, dva klipy pustíme ven ještě před vydáním desky. Nápad na obal vzešel od Terezy Černochové a jeho grafickým autorem je brácha zpěváka 7krát3, jakýsi pan Hebík.

A bude nějaký křest alba?
Roman: Chřest?
Matěj: My jsme dneska zrovna dávali na oběd chřest, ten nejúžasnější, jaký jsme kdy měli. (smích)
Roman: Ale opravdu, ten byl skvělý, zapečený v mističce, s bešamelem, bramborem a rukolou, běžte si ho dát. Dokonalej chřest. (smích) Křest desky samozřejmě taky bude, to je jasný. Dáme včas vědět. 

Na 26. července chystají Monkey Business exkluzivní koncert v lomu Velká Amerika na Berounsku. Předprodej na jejich show v "českém Grand Canyonu" probíhá ZDE

 

Text: Aleš Materna, Jarda Hudec
foto: Veronika Mašková, Jan Janda, Radim Hromádko
Témata: Monkey Business, Matěj Ruppert, Roman Holý, Lou Fanánek Hagen, Dan Bárta, funk

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít