LIVE: Richard Müller v Trutnově jazzoval vyprodanému sálu

Vydáno 27.04.2016 | autor: Hana Poláchová

Tříměsíční jazzový festival v Trutnově vyvrcholil speciálním koncertem Richarda Müllera v rámci To najlepšie tour 2016. A byl to závěr víc než jen povedený. 

LIVE: Richard Müller v Trutnově jazzoval vyprodanému sálu Richard Muller na archivní fotografii z Bratislavy 2015. Foto: Karel Prchal

RICHARD MÜLLER
SC UFFO TRUTNOV, JAZZINEC
25. 4. 2016
(fotografie jsou ilustrační, pocházejí z koncertu v Bratislavě v roce 2015)


Koncertu předcházelo poděkování partnerům a sponzorům, slovo si vzal také organizátor, aby tuto tříměsíční přehlídku (30. 1. - 25. 4.) zrekapituloval. Mezi hosty byli Pavel Jakub Ryba, Al Di Meola, James Harries a mnoho dalších. Po nezbytném úvodu na pódium rozvážným krokem přišel ten, na nějž všichni čekali. A byl přivítán opravdu bouřlivým potleskem, téměř aplausem, aniž by cokoliv řekl. Richard Müller se posadil a pak teprve pozdravil diváky.

Richard Müller interview: Posledních 15 let v mé kariéře? Samé úspěchy

Jejich reakcemi byl velmi potěšen, vyjádřil se, že kdyby to bylo technicky možné, pronajme dva autobusy a tak skvělé publikum vozí s sebou. Mnoho však nenamluvil, a když tak k písním nebo do potlesku, čemuž se bohužel nedalo rozumět. I tak byli návštěvníci jako paralyzovaní. Každá skladba, i sóla, byla odměněna aplausem nebo naopak, otevřel-li zpěvák ústa, potlesk téměř v mžiku ustal.Richard Müller si i zavtipkoval, když vzpomenul na improvizaci spoluhráčů; ti mu při zkoušce zpívali Úžasný nejsi. Také opakovaně uvedl depresivní skladby jako optimistické (Koniec sveta nebo interpretova oblíbená Aspoň plakať). Jedna z mála písní, která se dočkala úvodu, je Rieka, interpret v ní popisuje mezilidské vztahy, a i když jsou partneři každý na jiném břehu, spojují je děti.

vložte odkaz, text nemažte

Müller se také přiznal, že všechny písně, které napsal, vychází z konkrétních zážitků. Svou drogovou minulost rovněž připomněl, jedna ze skladeb totiž byla o "zelené rostlině z farem". Pak následoval vtípek, že sice nejsou jazzová kapela a pro festival speciálně upravili repertoár, ovšem klarinetista, saxofonista a trumpetista v jednom (Michal Žáček) je začínající ZZ TOP. Ten jediný se po pódiu prošel i během hraní.Mohli jsme si zavzpomínat i na geniálního skladatele Petra Hapku, zazněla dvě díla tandemu Hapka-Horáček a Richard Müller se nechal slyšet, že je hrdý, protože v repertoáru má jejich nejkrásnější milostný song.

Po tomto českém rozptýlení se zpěvák vrátil ke své rodné řeči s tím, že se vrátí k (pro nás) cizí, jestli už jsme přivykli, že on ano. Koncert byl plný nádherných sól, došlo i méně známé písně, vzhledem k exkluzivitě, doprovodnými hráči byli také Matěj Benko nebo Martin Gašpar. A náročné publikum patřičně ocenilo všechny výkony. Závěr trošku vypadal jako pinkání při tenise: standing ovation proběhlo čtyřikrát, přídavky zazněly tři.

Setlist: 24 hodin denne, V tom istom meste, Už asi niesi, Koniec sveta, Aspoň plakať, Rieka, Nahý, Cigaretka na dva tahy, Až povezou mě na lafetě, Rozeznávám, Srdce jako kníže Rohan, Milovanie v daždi, Tlaková níž, Otčenáš, Nočná optika, Po schodoch, Štěstí je krásná věc

text: Hana Poláchová, foto: Karel Prchal (Bratislava)

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít