RECENZE: Rammstein In Amerika: Po stopách zrodu celosvětového fenoménu

Vydáno 14.01.2017 | autor: Jiří Staněk

Páteční kinopremiéra záznamu koncertu z newyorské Madison Square Garden a dokumentu o dobytí Ameriky přílákala snad všechny fanoušky jedné z nejkontroverznějších kapel současnosti, Rammstein. Bylo rozhodně na co koukat. 

RECENZE: Rammstein In Amerika: Po stopách zrodu celosvětového fenoménu Rammstein In Amerika: Po stopách zrodu celosvětového fenoménu


Rammstein

Rammstein In Amerika

Režie: Hannes Rossacher

224 min

vložte odkaz, text nemažte

Distributor: Atlantis

Samotný koncert byl kritiky hodnocen jako jeden z nejlepších v historii Rammstein, vyprodán byl za necelých 20 minut. Záznam mohli v pátek třináctého zhlédnout tisíce fanoušků ve více jak stovce českých kin po celé republice. Nebyl však úplný, pokryl jen asi polovinu vystoupení, což zklamalo především skalní příznivce. Hlavním tahákem celého promítání byl však dokument o tom, jak Rammstein, jakožto německá kapela s německými texty, dokázali zdánlivě zcela nemožné - dobýt americký hudební průmysl. 

Pátek třináctého ve znamení Rammstein: Česká kina ovládne unikátní dokument a koncert

Dokument mapuje cestu skupiny, která byla v 90. letech hlavním lákadlem většiny evropských festivalů. Při vstupu na americkou půdu musela ale začít takřka od nuly. Nikdo ji neznal a nikdo jí také nevěřil. Přízeň publika si však Rammstein získali díky své velice energické a skvělé show plné pyrotechnických efektů, které Američany naprosto uchvátily. A milují je dodnes.

Na pohled šest drsných německých rockerů v průběhu dokumentu vzpomíná na různé komické stiuace. "Neuměl jsem ani slovo anglicky," líčí kytarista Richard Z. Kruspe. "Odtáhli nám auto a nebrali na nás žádné ohledy, nechtěli mluvit pomalu a jediné, co jsem jim rozuměl, bylo slovo 'fine' (v překladu pokuta), tak jsem si myslel, že je vše fajn," říká zpěvák Till Lindemann.

V CHICAGU HRÁLI BEZ PYROTECHNIKY

Členové také trefně popisují, že Amerika zdaleka není tou "zemí svobody", za kterou se vydává. Každý stát má své vlastní zákony. Rammstein založili svou show na používání velkého množství pyrotechniky - jenže například v Chicagu byli nuceni kvůli tamním regulím odehrát koncert zcela bez ní.

Hlavní branou do světa amerického hudebního průmyslu pro ně byl film režiséra Davida Lynche Lost Highway z roku 1997. Režisér si z alba Herzeleid vybral písně Heirate mich a Rammstein.

Není divu, že si i po desetileté pauze od koncertování v Americe udrželi své publikum. Po zhlédnutí celého záznamu koncertu snad i největší odpůrce německé hudby dostane chuť vidět Rammstein naživo a jejich fenomenální show zažít na vlastní kůži. Čeští fanoušci se dočkají již 28. a 29. května v beznadějně vyprodané Eden aréně v Praze.

Témata: Rammstein, Rammstein in Amerika, Madison Square Garden, koncerty, show, Till Lindemann

4,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít