Albert Černý (Lake Malawi) interview: Už vím, jaký to je pocit, když tě semele vlna

Vydáno 03.04.2017 | autor: Hana Bukáčková

Na rok 2017 si Lake Malawi nachystali velké novinky - 20. dubna bude mít klipovou premiéru jejich nový song Surrounded By Light a ke konci roku se konečně dočkáme jejich debutové desky. Už 26. května budou navíc v Praze předskakovat The Kooks. Než vyjedou na anglické turné a vrhnou se na nahrávání alba, povídali jsme si s Albertem Černým po koncertě v atypickém prostředí pražské Surf Areny. 

Albert Černý (Lake Malawi) interview: Už vím, jaký to je pocit, když tě semele vlna Albert Černý (Lake Malawi) interview: Už vím, jaký to je pocit, když tě semele vlna

Jak se ti dnes hrálo v Surf Areně?
Hrálo se mi hezky, moc jsem si to užil, hlavně tišší věci. Přišlo i hodně nových fanoušků, kteří na nás ještě nebyli. Sami mi to řekli po koncertě. Nehráli jsem nějakou dobu, takže bylo fajn vyjít opět mezi lidi.

LIVE: Lake Malawi v Praze dokázali, že jejich hudba je nadčasová a světová

Proč jste zvolili toto atypické místo?
Majitelé nás k tomu "přemluvili". Jim se líbila naše hudba a nám se líbila souvislost vlny s tou naší.

NECHTĚL JSEM SE ZRAKVIT PŘED KONCERTEM

Popravdě jsem čekala, že tu budeš surfovat, proč k tomu nedošlo?
Zklamal jsem tím hodně lidí, asi budu muset natočit nějaké omluvné video. (úsměv) Měl jsem jet, ale radili mi, že před koncertem nemám jezdit, že bych se mohl zrakvit.

vložte odkaz, text nemažte

Jinak surfuješ?
Jojo, byl jsem asi osmkrát, v Portugalsku, Maroku, na Srí Lance dvakrát, takže už vím, jaký to je pocit, když tě semele vlna. (smích)

BAVÍ MĚ SITUAČNÍ SONGY

Teď ses vrátil ze Srí Lanky, jaký byl cíl tvojí cesty?
Od rána do večera jsem surfoval. Měl jsem s sebou i klávesky a složil jsem dovolenkovou písničku o naší skupině, nejspíš se někde objeví na YouTube. Občas mě baví skládat situační songy.

Je kromě Surt Arény i nějaké další zajímavé místo, kde jste hráli?
Hráli jsme s Charlie Straight na německé vojenské základně, která pocházela ještě z 30. let z doby Hitlera, v den výročí Mnichovské dohody. To bylo docela hustý. Měli jsme backstage, která sloužila pro bowling, z místa šlo cítit, jak ho tam esesáci hráli.

Když jsi nakousnul Charlie Straight… s tebou v Lake Malawi pokračoval z původní kapely ještě Pavel, který už ale v sestavě není. Proč?
Pavel odešel, protože byl v jiné životní fázi. Hráli jsme spolu 10 let a Lake Malawi už moc nevěřil. Ztráta Charlie Straight pro něj byla vždy bolestnější než pro mě. Nového bubeníka sehnal Jeroným přes Facebook, na základě fotky a jeho oblíbených kapel, tak jsme si řekli, že bude dobrý. (smích)

Jsi v kontaktu s ostatními členy Charlie Straight?
Moc ne, je to dáno i tím, že když něčím žiju, tak se vídám s lidmi, kteří s tím souvisejí. Málokdy se potkám s někým na kafe, většinou to má nějaký důvod, jako třeba že po mě bude chtít, abych zahrál na gymplu na hodině angličtiny atd.

Albert Černý interview: Hudbu Lake Malawi dokážou ocenit i důchodci

To už se někdy stalo?
Ano a je to vždycky super. Bral jsem to jako super oboustrannou propagaci. Kolikrát za mnou totiž přišla děcka, že zakládají kapelu, co bych jim poradil a jaké to bylo v začátcích. Baví mě blízkost s lidmi.

ŠTVE MĚ, KDYŽ NÁM LIDÉ ŘÍKAJÍ, ŽE JSME ZMĚKLI

Když srovnáš Lake MalawiCharlie Straight, v čem to je jiné?
Hodně lidí mi řeklo, že jsme měkčí, trošku mě to štve. Proto jsem se rozhodl, že na desku Lake Malawi dám víc tvrdších písniček. Bude to víc rock! (smích)

V jaké fázi jste s nahráváním nové desky?
Máme tak 3 - 4 písničky hotové, u zbytku víme co a jak, jen to nemáme ještě nahrané. Myslím si, že když se s tím přestaneme tolik zvukově mazlit, pomůže nám to. Nejvíce nám pomáhá, když podnikneme společné soustředění.

Liší se ambice Lake Malawi od těch, které měli Charlie Straight?
Mám pocit, jako by mi narostla křídla. Mám štěští, že jsem narazil na dobré lidi a že se o ně můžu opřít. Patrik je dobrý ve studiu, umí nahrávat, je to producent, celkově žije studiovým světem, Jeroným kapelou žije, cvičí, objíždí se mnou i menší rozhovory a hraní, pomáhá mi s dalšími věcmi. Tonda překopal svůj život, aby ho zasvětil kapele. Vážím si toho, jak Tonda hraje, hlavně v nové písničce Surrounded By Light.

V ANGLII SI MUSÍME TEPRVE PROKOPNOUT DVEŘE

Nyní jedete do Anglie, co tam budete dělat?
Pojedeme turné, to znamená pět fakt dobrých koncertů v klubech, z toho dva přímo v Londýně, plus další tři menší akustické. Ale hlavně tam jedeme najít - nebo se spíš nechat najít vydavatelstvím a agenturou na booking. Českou republiku máme rádi, nemám pocit, že by byla nějaká zaprděná. Naopak české publikum je svým způsobem lepší, otevřenější, kdežto v Anglii si musíš nejdřív prokopnout dveře, proto ten agent a vydavatelství. Zároveň si myslím, že fanoušci jsou tvoje zrcadlo. Poznají, když jsi smutná, jestli něco řešíš, prostě tě znají do hloubky. Tím chci říct, že fanoušci různých kapel se v různých zemích liší v závislosti na tom, co poslouchají. Každá skupina si k sobě přitahuje určitý druh lidí. My máme ty nejoddanější fanoušky na světě! Vlastně jsou to spíš kamarádi...

Ty sám někoho fanouškovsky obdivuješ takto do hloubky?
Objevil jsem teď kapelu Pinegrove, kterou jsem začal poslouchat na Srí Lance.

 

Proč máte webovky jenom v angličtině?
Všechno máme v angličtině, protože když si dáš za cíl, že chceš dobýt svět, tak se prostě nemůžeš chovat jinak.

Všimla jsem si, že dáváš na Facebook fotky, na kterých děláš stojku, jaký to má prapůvod?
Byl jsem kdysi s bývalou přítelkyní v Anglii a šli jsme na jógu do jednoho obchodního centra. Na závěr cvičitelka řekla, že kdo chce, ať udělá stojku. Tak jsem ji udělal a zjistil jsem, že moc lidí ji nejspíš neumí, protože jsem sklidil naprostý megaúspěch. Tak jsem se v tom rozhodl pokračoval. (úsměv)

K písni Surrounded By Light vyjde klip 11. dubna v 17:17, proč takové načasování?
Čas 17:17 jsne vybrali, protože jsem si říkal, že rok 2017 je ve znamení Lake Malawi, že to bude náš hustej rok. Chceme vydat super klipy, super desku atd. Klip se točil na Kubě, chodíme po ulicích a odráží se v něm celková havanská atmosféra. Nemá příběh, je to víc o hudbě a náladě z kubánských ulic. Album vyjde nejspíš v prosinci a pokřtíme ho 5. 12. v brněnské Flédě a 6. 12. v pražském Paláci Akropolis. Na desce spolupracujeme s Moritzem Hauslenem, který nám míchal i EP před dvěma lety.

Text: Hana Bukáčková, archiv kapely

Témata: Lake Malawi, Charlie Straight, Albert Černý, Surrounded By Light, Pinegrove, surf

zavřít