ROZHOVOR | Matěj Ruppert: Nová deska Monkey Business bude poprvé v češtině

Vydáno 03.02.2023 | autor: Aleš Materna

Monkey Business se připravují na únorové a březnové turné nazvané Přijďte a budete spaseni tour. Kromě toho má sestava v plánu letos natočit i nové album, na kterém davá vale angličtině, všechny texty by totiž měly být výhradně v češtině. Rozhovor s Matějem Ruppertem se také stočil ke vzpomínkám na listopadové setkání s jeho pěveckým vzorem Ashleym Slaterem, který vystupoval s Freak Power v pražském Rock Café.

ROZHOVOR | Matěj Ruppert: Nová deska Monkey Business bude poprvé v češtině ROZHOVOR | Matěj Ruppert: Nová deska Monkey Business bude poprvé v češtině

Matěji, jak to vypadá s novým albem Monkey Business?
Připravujeme ho, ale jsme zatím na začátku, příští týden máme pracovní schůzku, takzvané textové soustředění, abychom probrali témata pro texty, na kterých pak budeme pracovat.

Bude se deska něčím výrazně lišit od předchozí?
Jak jsme již predikovali, chceme ji udělat celou v češtině.

Skutečně? To by snad bylo poprvé, kdy bys zpíval česky?
Přesně tak.

LIVE: Monkey Business předvedli v Krnově show plnou nekorektního humoru

Bude vám texty někdo psát?
Já si myslím, že nejrozumnější bude, když si je budeme psát sami. My už jsme několikrát zkoušeli české texty. Myslím, že sedmá deska měla být původně v češtině, už jsme to tedy s češtinou zkoušeli. Neříkám, že všechny texty napíšeme úplně sami, možná s nějakou pomocí. Ale myslím si, že jsme pochopili, že představa, že někomu pošleme demáč, ať nám na to napíše český text, je vlastně zcestná. To nikdy nebudeme my. My máme tak specifický přístup k životu a k humoru, že to byl možná i důvod, že to s tou češtinou v minulosti nikdy neklaplo. Přitom jsme oslovovali ty nejlepší, kteří vždy napsali perfektní text, jenž se skvěle zpíval, ale když jsme to pak opravdu chtěli zkusit, tak to zkrátka nebylo ono. Takže jsem přesvědčený, že ty texty budeme tvořit hlavně my sami, z našich vlastních nápadů.

Dělal jsem rozhovor s Romanem Holým k jeho sólovému albu Strážci klidu vol. 1 a on na něm použil mnoho textařů nebo interpretů, kteří k tomu sami složili texty, a pak to i nazpívali…
Krásný text mu tam složil třeba Tomáš Hanák, jeden z nejkrásnějších na té desce. To se nevylučuje. Já byl u něj ve studiu, když desku dělal, a jde o jeho výpověď. A tohle již brzy čeká nás. Ono je ovšem jednodušší dělat svou vlastní osobní výpověď, jako v případě Romana, protože to je výpověď jednoho člověka. Ale v Monkey Business je nás víc. Ale jiná cesta, než že na to sami přijdeme, prostě není.

Tak to bude asi velké překvapení, máme se tedy na co těšit…
Ashley Slater právě v rozhovoru pro iREPORT mluvil o tom, že se v podstatě zpěvákem stal náhodou, že je v první řadě trombonista, ale pak začal vlastně náhodně zpívat, a ten jeho hlas je naprosto jedinečný…

On má originální barvu hlasu, takový chlapácký výraz…
Přesně, chlapák, zajímavý a osobitý… A musím říct, že jakékoliv setkání s Ashleyem je pro mě splněný sen. Já mu to i říkal – on a kapela Freak Power zcela změnili můj hudební svět. Ale totálně. Nikdy nešlo o celosvětově známou skupinu, ale byli dost slavní, v devadesátých letech byli v žebříčku britské hitparády.
Přesně si pamatuju moment, kdy vyšla jejich druhá deska. Já jsem tenkrát vyhrál soutěž Caruso show (smích), a pak jsem odlétal na zájezd do Tunisu. Do letadla jsme si s kamarádem vzali discmana se sluchátky a baterie, řekli jsme si ale, že si album pustíme až na pláži. Večer jsme přiletěli, ubytovali se a ráno se rozhodli, že půjdeme na pláž. „A nastal ten moment,“ řekli jsme si. Přesvědčili jsme se, že si sebou bereme nové baterky, pak jsme si lehli na pláži, dali volume doprava, do toho to šumění moře, a ta úžasná hudba. Celou desku jsme dali na jeden zátah, bez jakéhokoliv přerušení, a byli jsme totálně šťastní.

Tak to máš silný zážitek…
Právě proto je pro mě úplně neuvěřitelné, že s tímto člověkem tady teď sedíme (rozhovor proběhl na podzim 2022 před koncertem Freak Power v Rock Café, pozn. red.), on byl pro mě dva roky doslova Bůh, v té době pro mě neexistoval jiný zpěvák. A teď s ním sedíme na pivu. (smích)

ROZHOVOR | Ashley Slater (Freak Power): Nechci křísit zašlou slávu Freak Power. S Normanem Cookem jsme si nikdy nebyli blízcí

Ty ho znáš ale delší dobu…
Ano. Před více než deseti lety jsem ho vyzvedl na letišti, zavezl jsem ho na hotel, aby se ubytoval. Zeptal se mě, co mám na práci a já mu odpověděl, že nic, že jsem tam pro něj.  Navrhl mi, abychom vyrazili někam ven, že nechce strávit celý den na hotelu. Dali jsme si drinky, skvěle si popovídali... Zajímavé je, že ač se to nemusí každému zdát, je Ashley velmi chytrý a vzdělaný. My jsme ho tenkrát provázeli po Praze, klasický okruh Staroměstské náměstí, Karlův most a Pražský hrad a po cestě jsme se zastavili před Betlémskou kaplí. Ani jsem mu nestačil říct, že je to právě ona, když to vyřkl on. Já na to: „Ty to víš?“ A on odpověděl: „Ano, tady kázal Jan Hus.“ A to ti řekne Kaliforňan narozený v Kanadě, který celý život žije v Británii, teď zrovna v německém Chemnitzu. Úplně mě šokovalo, jak je v obraze. Nevím, zda si to nastudoval dopředu, než za námi jel, ale i tak je to obdivuhodné.

Vy jste s ním ale spolupracovali také hudebně.
Ano, my jsme s ním spolupracovali několikrát. Pamatuji si třeba na naši písničku London Dealing, v níž Ashley zpívá, což byl v podstatě předpřipravený demáč a on tam použil svou vlastní melodii, kterou si vymyslel. My pořád přemýšleli, jak to dělá. Použil melodii, kterou my bychom nikdy nepoužili, protože je docela jednoduchá, ale s jeho hlasem to zní geniálně. Má zkrátka totální dar, v tom nejlepším slova smyslu, zjednodušování, ale dokáže to udělat tak, že to ve finále zní opravdu skvěle.

A co jeho hra na trombón?
Na to nesmíme zapomenout, on je opravdu výborný trombonista, jeho hra je fantastická.

S Monkey Business vyrážíte na turné. Mohl bys nám ho přiblížit?
Máme nastudovaný nový program a na každém turné se snažíme přijít s nějakým překvapením, aby to bylo pokaždé trochu jiné show. Takže i tentokrát tam budou překvapivé momenty, zahraje například několik starších písniček, které jsme dlouho nehráli.

Můžeš nějakou odtajnit?
Jednu bych mohl – zahrajeme písničku Piece of My Life,  ovšem v úplně původní verzi, tak jak jsme ji kdysi nahráli na album. My ji hráli dlouhá léta jako duet s Tonyou Graves nebo s Terezou, nyní ovšem zazní ta úplně původní verze.

Zpracoval: Aleš Materna, foto: Michal Köpping, Lukáš Knoll
Témata: Monkey Business, Matěj Ruppert, Ashley Slater, Freak Power, rozhovor, turné

zavřít