Tým Rock Café interview: Stojíme si za tím, co děláme, u nás se budete cítit jako doma

Vydáno 04.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

Sedli jsme si s týmem pražského Rock Café, šéfkou produkce Terezou Fišerovou a jejími kolegy Šimonem Blaschko a Veronikou Chaloupkovou, a probrali s nimi nejen nadcházející klubovou sezónu. Dozvěděli jsme se, jaké pro vás chystají novinky, které kapely by do Prahy rádi přivezli a dostali jsme z nich i to, koho už v Rock Café nechtějí nikdy vidět. 

Tým Rock Café interview: Stojíme si za tím, co děláme, u nás se budete cítit jako doma S týmem pražského Rock Café. Foto: Lucie Levá

Jaké máte novinky pro návštěvníky? Prozradíte programové plány na nastávající sezónu, potažmo podzim/zimu?
Tereza (dále T): Jelikož máme tradiční letní pauzu od živých koncertů a zároveň divadelní prázdniny, mohli jsme se vrhnout na prostory, které jsou v sezóně stoprocentně vytížené. Takže zrovna probíhá výmalba divadelního sálu, respektive se chystá nový design na zdech, který si vzala na starost naše dvorní výtvarnice Týnka Nezbeda. Ta se záhy vrhne i na nový design šatny pro kapely, z čehož ale návštěvníci (až na vybrané fanynky, haha) nic neuvidí. Jinak samozřejmě pracujeme na dramaturgii na hlavní sezónu, tedy od září dál. Mezi nejzajímavější koncerty podzimu, na které bychom vaše čtenáře rádi pozvali, určitě patří třeba folk-punkoví The Rumjacks z Austrálie (7. 9.), nastupující hvězda světového hip hopu Merkules z Kanady (9. 9.), další kolo Slam poetry (14. 9.), americká rokenrolová kapela Continental (24. 9.), Mortal Cabinet (5. 10.), pokračování Pogo Tour s SPS e E!E (14. 10.), vrátí se nám crossover hiphopová legenda Onyx (5. 11.) a další a další... chystáme samozřejmě už i tradiční Halloweenskou párty nebo Silvestra.
Veronika (V): Ano, sezóna je za dveřmi a makáme na ní o sto šest. Pracuji na dramaturgii galerie, kina a divadla a, stejně jako hudební sekce, bude i ta "moje" pestrá a stylově barevná, každý si u nás najde to svoje.

SOUTĚŽ O 3 X 2 VSTUPY NA BIG SANDY AND HIS FLY-RITE BOYS V ROCK CAFÉ

Máte v plánu nový merch?
T: Už je na světě! Design udělala opět právě Týnka a poprvé je úplně jiný, než jsme doteď byli zvyklí, nevychází vůbec z loga Rock Café, ale jsou na něm indiáni a indiánky a nápis Rock Café Tribe.
V: Jestli chceš být členem kmene Rock Café, stav se pro svoje indiánské tričko, zatím na baru, od září v našem boutique.

Tereza Fišerová
Tereza Fišerová - šéfka produkce klubu Rock Café

Koho byste rádi přilákali, aby u vás koncertoval?
Šimon (dále Š): Těch kapel je spousta, za mne třeba Anti Flag, Ignite, Blink 182.
T: Red Fang, Bat Mobile, The Clutch, The Cult, The Black Angels, je toho spousta, a spousta nereálného, jako třeba moje srdcovky System Of A Down, Serj Tankian sólově, nebo The Hives, ale zasnít se můžeme. 

NAD MANÝRY KAPEL MUSÍME NĚKDY PŘIVŘÍT OKO

U koho jste naopak hrdí, že u vás už vystupoval?
T: Určitě jsme pyšní na Therapy?, kteří tu vystupovali v lednu a které jsem k nám ve výsledku "lámala" asi dva roky. V Čechách měli nakonec jeden jediný speciální koncert právě u nás, jinde nevystupovali, a na to jsem hrdá, protože kdybych je tak moc "neobtěžovala", pravděpodobně by Čechy úplně minuli. A koncert byl nádherný! Pak jsou to třeba Dog Eat Dog, kteří už jsou v RC jako doma a navíc jsme to s nimi dotáhli i mimopracovně na level "jsme kámoši" a to se cení.

The Rumjacks se vrací do Prahy: folk-punkeři zavítají podruhé do Rock Café

Měl někdo "hvězdné" manýry a jaké?
T: Občas se to stane, i když ne vždycky je to vinou kapely. Někdy prostě narazíš na špatného tour manažera a neuděláš nic. A někdy musíš přivřít oko (nebo obě), protože si uvědomuješ, že jsou třeba už týdny na tour a mají toho prostě plné kecky, tak se snažíš jim vyhovět, co to jde, a zpříjemnit jim všechno, co jde, i když si to možná zrovna úplně nezasluhují. Ale mám jednu kapelu, kterou bych sem už nevzala i přes to, že koncert byl dlouho předem vyprodaný a nakonec výborně a profi odehraný. Ale bylo nám tu s nimi všem nepříjemně, všechno byl problém a fakt nás dost cepovali a trénovali, už jsme se nemohli dočkat, až uvidíme zadek jejich busu. IIl Niňo.

Šimon Blaschko
Šimon Blaschko se v Rock Café stará o komunikaci přes sociální sítě a média

Je těžké přemlouvat interprety?
T: Je, protože většina velkých kapel je pod agenturami, které už třeba mají zajeté spolupráce s jinými promotéry, pořadateli, a ti pak většinou mají přednost... Takže se kolikrát musíš domluvit nejen se zahraničním agentem, ale taky s českým pořadatelem, abys někomu "nelezl(a) do zelí". A někdy se taky nedomluvíš.

Čím se necháváte inspirovat při výběru interpretů/tvorbě programu?
T: Pocitově, děláme program pro subkultury, ne pro mainstream, snažíme se nejít komerční, ale alternativní cestou. Pak jsou samozřejmě kapely, které jsou pro nás nepřípustné nejen hudebně, ale hlavně z ideologického hlediska.
Š: Zakládáme si na žánrové pestrosti, stejně jako sem chodí lidi různých vyznání, orientace i národností.

Na koho sem rádi chodí fanoušci?
T: Nejlepší bývají rock'n'rollové akce, punk, hardcore...
V: Občas někoho překvapí, že tu skvěle funguje hiphopová scéna. Tyhle koncerty bývají většinou vyprodané.

Veronika Chaloupková
Veronika Chaloupková má v Rock Café na starosti dramaturgii kina, divadla a galerie

Je těžké nalákat návštěvníky, aby dorazili?
T: Jak kdy. Určitě k nám nechodí automaticky jen proto, že jsme na dobrém místě v centru Prahy, turisté k nám taky nepadají sami jen proto, že jdou po Národní. Musíme být kreativní v plánování zajímavých akcí, snažit se a neusnout.
Š: Každé úterý dáváme prostor méně známým, nebo začínajícím kapelám, vstup na akci je zdarma. Pak tu máme soutěže opět pro mladé kapely a s velmi nízkým vstupným. Takže podporujeme nejen mladou krev klubové scény, ale zároveň se snažíme lidem nabídnout něco, co neznají, zdarma nebo za nízké vstupné, i to je lákadlo.
T: Během roku několikrát pořádáme tématické, speciální večírky, třeba různá výročí klubu, čarodějnice, Halloween, Silvestry... vždycky k nim máme nějaký další doprovodný program, aby se návštěvníci mohli těšit i na něco navíc, než jen na obyčejný koncert.

JSME SPECIFIČTÍ OSOBNÍM PŘÍSTUPEM

Kdo je pro vás největší konkurence? Jak se s ní "bojuje"?
T: Upřímně nikoho vyloženě jako konkurenci nevnímáme, každý pražský klub má vyprofilovanou svoji cílovku a tak to je v pořádku. Určitě s nikým vědomě nebojujeme.

Je obtížné spravovat klub? Jak to zvládáte finančně?
T: Máme dotace od magistrátu, bez ní si to neumíme představit. Organizovat koncerty, výstavy a divadla bez grantů by bylo velice obtížné, asi bychom museli provoz výrazně omezit.

Jaká je filozofie klubu? Na co kladete důraz?
T: Jsme, myslíme, specifičtí hodně osobním, řekněme "domácím" prostředím i přístupem a komunikací vůči návštěvníkům i kapelám. Máme rádi a stojíme si za tím, co děláme.
V: Jsme prostě srdcaři!Co byste rádi zlepšili v klubu?
T: Vždycky je co zlepšovat, ale myslíme si, že teď zrovna nic nehoří. Respektive rádi bychom předělali třeba toalety a pohráli si s designem hudebního sálu, ale je to všechno o financích, uvidíme, třeba příští léto po další sezoně se zadaří.

Na co jste pyšní, že se vám v klubu povedlo?
V: Určitě na odzvučení dolního sálu, už od nás neproleze ani tón, kam nemá. Vloni v létě se nám hodně povedla renovace suterénní chillout zóny. Snažíme se stále vymýšlet nové věci. Máme tady třeba novou analogovou fotobudku, kde se může kdokoliv vyfotit a výsledkem je takový ten klasický proužek o čtyřech obrázcích.
Š: Chceme, aby to tu nebylo jen o tom, že sem návštěvník přijde na koncert, dá si pivko a odejde.

DÍKY ROCK CAFÉ SI ROZŠIŘUJEME OBZORY

Co říkáte na protikuřácký zákon? Jaký to bude mít vliv na chod vašeho klubu?
T: Kdybychom měli možnost udělat někde tady uvnitř kuřárnu, pak ok, ale my tu na ni prostor prostě nemáme, takže se nejspíš stane, že nám lidi vylezou ven před klub na chodník. Nechci řešit zdravotní stránku, i nekuřácké restaurace jsou určitě fajn, ale v klubu mi přijde jako blbost zakázat lidem kouřit. Představ si, že tu máš pět set lidí a půlka si půjde dát ven cigáro...

vložte odkaz, text nemažte

Jaký máte rádi hudební žánr, co rádi posloucháte?
T: Tíhnu nejvíc k té rock'n'rollové scéně, punku, hardcoru. Ale moje největší srdcovka jsou pořád právě System of a Down. Mám ráda tvrdou elektroniku, i proto dělám manažerku kapele Vanessa.
Š: Vyrůstal jsem na punku a hardcoru, ale teď mě začíná bavit hiphop - v něm objevuji něco nového.
V: Já naopak vyrostla na hiphopu, kterému zůstávám věrná, ale díky práci tady mi přirůstají k srdci i kytary.
Všichni: Rozšiřujeme si obzory a objevujeme nové interprety. Díky Rock Café vlastně non-stop.

Jak si dobíjíte energií, abyste zvládli tak náročnou profesi?
T: Čím déle jsem tady, tím víc oceňuji klid a odpočinek, sportuju, cestuju.
Š: Sportem, je fajn jít někam vyčistit si hlavu, cestováním.
V: Mám to úplně stejně.

Co byste rádi vzkázali fanouškům Rock Café?
T + Š: Ať přijdou a neodcházejí!

text: Hana Bukáčková, foto: Lucie Levá, archiv Rock Café

Témata: Rock Café, System Of A Down, Serj Tankian, Therapy?, Vanessa, Blink-182, Dog Eat Dog

zavřít