LIVE: Vanessa předvedla v Rock Café návrat ke kořenům

Vydáno 18.05.2016 | autor: Hedvika Pajerová

Černá, syrová a pořádně nahlas. Taková byla Vanessa, jedna z nejstarších českých EBM kapel, v pražském Rock Café. Dojem z vystoupení pravděpodobně v nejlepší formě, jakou kdy měli, kazilo jen podprůměrné nazvučení.

LIVE: Vanessa předvedla v Rock Café návrat ke kořenům Vanessa se v Rock Café vrátila ke kořenům. Foto: Lucie Levá

VANESSA
ROCK CAFÉ, PRAHA
14. 5. 2016

I když tahle legendární kapela vznikla už v roce 1990, novodobá historie se počítá od roku 2009, kdy s novým albem Ave Agony zažili první comeback. V tehdejší sestavě nechyběl ani zakládající člen Daniel Rodný. V roce 2013 zažila Vanessa druhý comeback při příležitosti vydání alba Antidotum a přibrala nového člena - kytaristu Tuzexe, frontmana kapely Smrtislav.

FOTOREPORT: Vanessa v Rock Café: Excelentní temná show

ČERVI ANI MRTVILY TENTOKRÁT NEBYLI

Během obou svých comebacků a následných koncertů si vždy dávala záležet také na pódiové show. Nechyběly Samirovy nápadité kostýmy, větráky rozstřikující krev, živé dekorace v podobě červů nebo nahých žen ani mrtvé dekorace v podobě pitevny a mrtvoly nebo elektrického křesla. Na to všechno jako by kapela v sobotu zapomněla. Syrovou atmosféru vizuálně umocňovala jen projekce, světla a po polovině setu také laserové paprsky, které vycházely zpěvákovi z rukavic. Vanessa jako by se zbavila všeho zbytečného, včetně bývalých členů Daniela Rodného a Jakuba Horáka, kteří podle zlých jazyků v nové podobě formace plnili jen funkce živých pódiových dekorací.Návrat ke kořenům připomněl i výběr skladeb. Kromě několika kusů z poledních dvou desek zazněly i hity z devadesátých let. Kromě klasických písní Jimmy Jones a Prokopat se ven vytáhla Vanessa také stále častěji zařazovanou Kolumbii a skladbu z roku 1997 s názvem Alobalista, jejíž zařazení publikum kvitovalo chórem "Já vidím, že sis vybral na to správnej den, v pátek se provádí příprava na víkend… Alobalista, na smrt se chystá..."

LIVE: Smrtka a červi - Vanessa si zkusila halový koncert

PROBLÉMEM BYL POUZE ZVUK

K syrovosti sobotní noci notnou dávkou přispěli také dva kytaristi. Kromě ostříleného Tuzexe, který se k Vanesse přidal před třemi lety, přivítalo pódium Rock Café člena ostravských Schwarzprior. Samozřejmě šlo o vynikajícího kytaristu Edgara Schwarze, který pravidelně hostuje v případě, že má Tuzex koncert se svou skupinou Smrtislav. Tyto dvě vysoké hubené temné siluety nejen podtrhovaly vizuální atmosféru celé show, ale navíc dodávaly zvuku nový rozměr.Tedy v případě, že vůbec bylo něco slyšet. Rock Café, jako téměř každý klub této velikosti, se zvukem Vanessy bojovalo. Chvílemi zanikal bubeník, v jiných skladbách zase kytary, a v některých pasážích vše splývalo dohromady.

Vanessa během posledního koncertu v Praze ničím nepřekvapila. Publikum, které si přišlo pro klasickou dávku temnoty a ostře servírovaných hitů, si přišlo na své. Více ale ani nebylo třeba, ve své strohé podobě je koncert této kapely stejně skvělý zážitek jako v případě koncertu s kulisami.

text: Hedvika Pajerová, foto: Lucie Levá

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít