Smrtislav o Holden a naopak: S brejlema jde hrát v kapele a vypadat úžasně

Vydáno 22.03.2017 | autor: redakce

Společné turné Smrtislava a Holden se blíží, odstartuje už 30. března v plzeňském Andělu. Frontmani Martyn Starý (Holden) i Tuzex (Smrtislav) jsou na pražské klubové scéně známé postavy, pro dost hudebních fanoušků je tohle společné turné překvapením. Co si jeden cení na druhém? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Smrtislav o Holden a naopak: S brejlema jde hrát v kapele a vypadat úžasně Smrtislav představí na turné s Holden debutovou desku Notorickej samotář.Foto: Kateřina Mlejnková

Kdy jste poprvé zaregistrovali frontmana druhé kapely?
Tuzex: Znám Martina dlouho, ale asi první, co mě takhle napadá, to mohl být koncert s Luno. Tenkrát jsem mu tu kapelu záviděl. Hrál s Emou Brabcovou, se Šmitym, dobře jim to hrálo… Ale hlavně, Martin u toho krásně vypadal!

Martyn: Tuzexe jsem zaregistroval poprvé jako frontmana Scissorhands, který jsem si v tý době dost oblíbil. Pamatuju si, že mi bylo tak 13, možná 14, psal se rok 2007 a hrozně jsem chtěl mít takovou kapelu, akorát že u nás na škole se jelo zaprděný skáčko. A pak si pamatuju tu dobu, kdy se Tuzex střídal s Amákem v Sunshine, to bylo podle mě tak nějak podobně. Ale to ještě vůbec nebyl tak temnej jako je dneska, nosil normálně třeba barevný košile (směje se).

Smrtislav a Holden vyjedou na společné turné, ukážou kontrast krásných kluků a bubáků

Co na něm mimo hudební produkce respektujete?
Martyn: Tuzex umí spoustu věcí, které já nikdy umět nebudu a díky kterým v mých očích velmi stoupl: stará se o kočičku, natáčí krásný věci na snapchat na gauči, dělá grafiku, umí být producent, umí s takovou tou legrační DJskou destičkou, která dělá bžunda zvuky, prostě všestranně umělecká duše mnoha talentů. A do toho je vstřícný kamarád a skvělý člověk.

Tuzex: Respektuju to, že nosí dioptrický brejle. Brejle jsem v kapele vždycky vnímal jako malej handicap. Stejně jako třeba pleš, ale Martin mě snadno vyvedl z omylu. Ano, s brejlema jde hrát v kapele, a ještě k tomu vypadat úžasně!

vložte odkaz, text nemažteJak je na tom druhá kapela v rámci tuzemské scény?
Tuzex: Já Holden v době, kdy to celý bylo v angličtině, moc nesledoval. Takže je teď vlastně vnímám jako fungl novou kapelu a co bylo nebylo, netuším. Co vím, tak loni odehráli turné s Mandrage a v týhle český podobě ještě v klubech pořádně nehráli. Takže se teprve ukáže. Ale nepochybuju o tom, že by to nebylo něco krásnýho!

RECENZE: Nesmíš se zlobit, Holden se jen chtějí líbit

Martyn: Myslím, že jsme na tom dost podobně. Zůstali jsme v takovým prapodivným vakuu, kdy na hipstery to málo bzučí a na úplnej mainstream to furt bzučí moc, hehe. Ale jsem rád, že vzniká teď spousta podobných kapel, které vzdaly angličtinu. Myslím, že do pár let se povede nadefinovat novou českou klubovou scénou i s osobitým soundem oproštěným od falešnýho pocitu, že za hranicemi nám bude někdo rozumět líp.

Co nejhoršího jste o těch druhých slyšeli?
Martyn: Já jsem jednou zaslechl debatu, jestli je Smrtislav nekrofilní, a proč má takovou radost ze smrti, že ji slaví. Nonsens! Takoví sluníčkoví chlapci!

Tuzex: Lidi toho nakecají spousty. Je mi jedno, co si kdo o kom myslí. Pro mě je důležitý, jak to působí na mě. Někdo mluvil o tom, že kluci chtějí být Mandrage číslo dva, nebo že je nebavilo mít poloprázdný kluby. Proto teď zpívají česky, aby měli narváno. Koho to zajímá? Je tu prostě nějaká kapela, má chuť hrát, tak ať hraje.
Co z toho bude nebo nebude, to ukáže až čas. 

Který song vás od druhé kapely baví nejvíc?
Tuzex: Májová!
Martyn: Mě baví nejvíc asi 2 000 000 světelnejch let, protože jsem ji slyšel ještě před vydáním a zasekla se mi v hlavě a od tý doby - prostě melouny jsou asi nejvíc. Ale myslím, že v kapele se na nejoblíbenějším neshodneme, máme to každý trochu jinak. 

A na skupině celkově?
Martyn: Myslím, že si všichni ceníme toho, jak komplexně Smrtislav působí. Od vizuálu přes hudbu a texty až k projevu, pořád drží tu noirovou linku, která na tebe dýchne už na první poslech. Myslím, že je nesmírně důležité, aby kapela dodržela nějakou svoji integritu.
Tuzex: Holden mají písničky, které ti zůstanou v hlavě, nevypadají jako idioti, snaží se to dělat technicky dobře. 
Na sociálních síťkách nepůsobí nějak otravně, na Bandzone mi od nich nepřišla žádná zpráva typu "máme novej song". Popravdě, přál bych si víc kapel, který by na to šly podobně.

Oba píšete v češtině, které oblíbené rýmy v českých textech jsou podle vás nejpekelnější? 
Tuzex: Rád, kamarád, šel, měl, chtěl. Ale vlastně se přes tohle dokážu nějak přenést. Ale co nedávám, jsou textový onanie, který postrádají jakýkoliv smysl, tváří se ale strašně důležitě. Pár expertů na tenhle druh textů tady máme. Přál bych si, aby skončili v pekle. 

Martyn: Já nemám rád jazykový perverze, takže kdykoli někdo znásilní češtinu, je mi smutno. Ale sám jsem zatím otextoval česky nějakých deset písniček a za textaře se zatím rozhodně nepovažuju, takže po mně nechtějte, abych hodnotil zkušenější a vypsanější kolegy.


HOLDEN & SMRTISLAV TURNÉ JARO 2017

30. 3. Plzeň, Anděl
31. 3. Sušice, Tradiční kloub
7. 4. České Budějovice, River Club
13. 4. Praha, Café V lese
14. 4. Znojmo, GoGo
27. 4. Brno, Fléda
12. 5. Olomouc, 15 minut

text: Marta Pušová, foto: Jan Kuča, Pavel Mužák, Milan Říšký, Čestmír Jíra, Kateřina Mlejnková

Témata: Smrtislav, Holden, turné, koncerty

zavřít