RECENZE: Nesmíš se zlobit, Holden se jen chtějí líbit

Vydáno 17.10.2016 | autor: David Stoklas

Postupně více a více kapel si uvědomuje, že špatná angličtina je světovými neudělá. Jednou z nich jsou i Holden, které jsme dříve potkávali ještě s příjmením Caulfield. Na nové desce zpívají česky a znějí opět o trochu více popově.

RECENZE: Nesmíš se zlobit, Holden se jen chtějí líbit Holden si hned po vydání desky střihli společné turné s Mandrage.

Holden

Střepy v postelích

Skladby: Začátky, Majáky, Májová, Nesmíš se zlobit, Malinovej sirup, Vesmírem, Střepy v postelích, Pojďme si posílat měsíc, Palety, Epilog

10 trax / 41:00 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Championship Music

Může se skoro zdát, jako by kapela kolem Martyna Starého zanevřela na svoje sny. Takové sny, jaké měla většina kapel indie-boomu na začátku dekády. Teď už prostě neletí "znít jako Arctic Monkeys nebo Franz Ferdinand". Naopak se cení, že se umělci snaží klestit vlastní cesty.

VÍNO A HOLKY

První plusový bod mají Holden za to, že už nepatří ke skupinám, které se schovávají za většinou špatné anglické texty. Zpívají o životě kolem dvacátého roku života. O hledání sebe samotného, životní lásky a toho mála peněz, co člověk má, aby ho utratil za levné víno.

Asi není náhodou, že zvukem se trochu blíží k Mandrage. Taková srovnání většinou bolí, ale právě spolu s nimi objíždí Českou republiku v rámci probíhající podzimní šňůry. Inspirace je více než očividná a obě dvě kapely spolu prostě fungují.

Holden interview: Zpívání v češtině? Jako kdybychom pražské hipster smetánce chrstli kyselinu do oka

SINGL PLNÝ KONTROVERZE

Holden si na nic nehrají. Novou deskou se sami odstranili z hledáčků většinou nevděčných elitářských hipsterů. Nabrali směr, kterým výše jmenovaní povětšinou opovrhují. Stávají se tak ideální voodoo panenkou, do níž se dá lehce kopnout, jak se stalo po vydání inkriminovaného singlu Nesmíš se zlobit. Ono nejde o nic světoborného a konkrétně tato skladba patří k těm ze slabších, ale reakce byly ve většině případů silně neadekvátní situaci.

Jejich česká prvotina ale nabízí i několik momentů, o kterých můžeme hrdě říci, že se povedly. Jedním z nich je skladba Vesmírem, do které propůjčila svůj hlas Žofie Dařbujánová z Mydy Rabycad. Ukázkovým soundtrackem k svižnému rytmickému podupávaní na kulturákové parkety je zase song Malinovej sirup.

Přímočařejší a česky zpívající Holden pokřtí album v Roxy. Vstupné nevybírají

Není vůbec jisté, jestli věci, které teď Holden dělají, jsou správné. Jisté je jen, že je dělají poctivě a vlastně i vcelku dobře. Nahráli nenáročnou desku, co slouží svému účelu. Oceňme upřímnost, s jakou ji stvořili, a neberme touhu nakouknout do mainstremu jako těžký zločin. I přes to, že je reálně možné, že Holden za čas nedobrovolně padnou do bahna průměrnosti, si ještě zaslouží šanci.

Text: David Stoklas, foto: Lucie Vysloužilová

Témata: Holden, Střepy v postelích, pop, rock, Mandrage, Žofie Dařbujánová, Mydy Rabycad

3,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít