TOP 11 | Vizuály filmových kvalit v chudé době. Uhrančivé videoklipy natočili v roce 2020 Katarzia, David Koller, Lenka Dusilová nebo Vanessa

Vydáno 16.01.2021 | autor: Andrea Štipčáková

Kulturní život se v roce 2020 odebral na obrazovky počítačů a chytrých telefonů. Pandemie koronaviru prakticky vyždímala umělecký sektor, přesto vzniklo mnoho kvalitních videoklipů, což není zrovna levná disciplína. Bavily nás způsoby, jak z mála udělat hodně, i neústupnost umělců, kteří se ani v těžké době nebáli natočit vizuál filmových kvalit.

TOP 11 | Vizuály filmových kvalit v chudé době. Uhrančivé videoklipy natočili v roce 2020 Katarzia, David Koller, Lenka Dusilová nebo Vanessa Foto: Hana Knižová

 

11. Žanet. - Bezesmyslu

Zpěvačka Žanet. uvedla novinku Bezesmyslu v listopadu, její osobitý výraz a hravý text posluchače vtáhl do světa barev a abstrakce.

ROZHOVOR | Žanet.: Konečně můžu svoje ujetosti nechat vyplout na povrch

Videoklip natočený pod taktovkou Michala Havlíčka je pak důkazem toho, že i s malým rozpočtem a běžně dostupnými lokacemi a rekvizitami se dá natočit výrazné video s téměř surrealistickou náladou. Višinutost vizuálu pak příjemně kontrastuje s nejistotou tam veku za okny. 

10. Jordan Haj – The End Of The World

O Jordanovi Hajovi bylo loni hodně slyšet. Kromě účasti v show Tvoje tvář má známý hlas odstartoval také svou sólovou kariéru zpěváka poté, co uložil projekt Peter Pan Complex k hibernaci. V civilně natočeném vizuálu s postapokalyptickým vzezřením atmosférou využil zkušenosti, které nabral v režisérském tandemu s Givinarem Křížem, s nímž stojí za mnoha úspěšnými videoklipy. A opět zde platí otřepaná fráze: hodně muziky za málo peněz.

9. násilník x Edův Syn – Klaxon (prod. KōNcHi)

O videoklip k songu Klaxon se násilník x Edův Syn postarali kluci ze Spodního Světla. Čirá white trash divočina a uctívání gopniků v podání dvou rapperů, kteří mají blíž k živelnému punku a hard core, než k ramenatému hip hopu. Možná vypadají jako z vesmíru, ale klidně takhle můžou řádit na dvorku za vaším plotem. Video zprodukoval Jiří Straka a za kamerou stál Jan Kratochvíl.

8. Paulie Garand, Marcell, Zea & Ondřej Fiedler - Srdce z ledu x Loco

Kvůli pandemii koronaviru musely Ceny Anděl loni upustit od svého tradičního formátu, jejich tvůrci ale rychle přišli s alternativním plánem. Hudebníci, kteří měli vystoupit na pódiu v O2 Universum, odzpívali své songy na netradičních a prázdných místech po celé republice.

Paulie Garand a Kenny Rough odstartovali sérii koncertů na Vltavě. Vzhůru na palubu!

Paulie Garand, Marcell, Zea a Ondřej Fiedler například vyrazili na Automotodrom Brno, kde si střihli písně Srdce z ledu a Loco. Brněnský ovál bez závodníků i diváků připomíná, že se svět musel na chvíli zastavit.

7. David Koller – Planeta bez paměti

Píseň Planeta bez paměti, jejíž text napsal Jáchym Topol, dostala v souvislosti s pandemií koronaviru mrazivý podtón. Možná i proto si ji David Koller vybral k natočení videoklipu, který režíroval Vít Hradil. Hlavní roli v něm hraje pohyb, o který nás rok 2020 částečně připravil.

„Sleduj počet mrtvých ve svém městě,“ zpívá David Koller v novém videoklipu

Zatímco ve vizuálu obraz a emoce plynou pomalu, hlavní postava ztvárněná Hanou Dvorskou běží jako o život. Starší hrdinku svého videa vybral zpěvák záměrně. „Přišlo mi fajn nedávat do scénáře mladého člověka. To by udělal každý. Chtěl jsem tam vidět někoho, kdo má už něco za sebou,“ přiblížil pro iREPORT.

6. Yzomandias - Melanž feat. Nik Tendo

Od vydání v polovině srpna 2020 singlu Melanž skáče přibližně půl milionu shlédnutí týdně, což z něj dělá nejúspěšnější píseň českého internetu v roce 2020. Klip ignoruje většinu pravidel showbyznysu a začíná až po čtyřiceti vteřinách. To si mohou dovolit jen ti, kteří mají oddanost svých fanoušků jistou. Současní mladí posluchači neudrží pozornost více než přibližně deset vteřin. Yzomandias a Nik Tendo točili s režisérem Jakubem Salavcem.

5. Vanessa – Špína Evropy

Filmařsky výborně zpracovaný příběh se zábavnou pointou, která lehce zabolí. Videoklip EBM komanda Vanessa k písni Špína Evropy bere diváka na fiktivní planetu, na které krvežíznivé monstrum ničí tamní obyvatele. Ti se dočkají nečekaného zachránce, austronauta Václava Havla. Právě na něj je v posledních letech kydáno až neuvěřitelné množství hnoje.

ROCK BLOG | Samir Hauser: Volání divočiny aneb Příprava na koncert Vanessy v době pandemie

Nemálo lidí mu dává za vinu vše bídné, co se dnes v České republice děje, přestože coby prezident měl minimální pravomoci a byli to pozdější prezidenti Klaus a Zeman, kteří v té době skutečně vládli. Reinkarnovat Havla coby zachránce planety je skvělá provokace. Podobné kvality ostatně nese samotný text písně i výpravný vizuál, který odkazuje na déčkové horory. Člověk má ostatně občas pocit, že právě v nich snad žijeme.

4. Bert & Friends – Piš mi básně

Bert & Friends nás minulý rok opět vzali za hranici všedních dní. Bert prostřednictvím videoklipu vykresluje svůj snový svět do stále bláznivějších a konkrétnějších kontur. Těžko říct, nakonec to celé myslí vážně, a nakonec je to jen hra. V novince se každopádně setkává po letech s těmi nejbližšími, kteří jsou pravým zrcadlem nás samých. Režie se ujal Pavel Borovička.

3. Lenka Dusilová – Vlákna

Řeka Lenky Dusilové dokáže, co chvíli překvapit novým proudem. Intenzivní, melancholické album vydala zpěvačka závěrem minulého roku, stejně tak pak videoklip k veselé triphopové písni Vlákna, která se na desce nachází.

ROZHOVOR | Lenka Dusilová: Pojmenovat, čistit a odplavovat zátěže minulosti

Zpěvačka ho natáčela v opuštěné secesní budově Miramonte v Mariánských lázních, kde do roku 2006 fungovala dětská léčebna. Režisérovi Viktorovi Taušovi se podařilo vytvořit vizuál, který posune divákovo vnímání kamsi za oponu. Text ladí s obrazem a klip tak nabízí hluboký prožitek.

2. 7krát3 & Mike T - Brko a deka

7krát3 si ve spolupráci s Mikem T připravil skvěle vyladěný retro vizuál a hymnu léta 2020 s hláškami, které mají potenciál zlidovět.

ROZHOVOR | 7krát3: Jestli mám ještě čas na deku a brko? To si kuř!

Blbnutí v parku připomíná pohodový pocit z léta, kdy žila celá země v představě, že to nejhorší ohledně covidu-19 je už za námi. Jakkoliv je to celé naivní, je příjemné si to čas od času připomenout.

1. Katarzia – Hoří i voda

 

Bezkonkurenčně nejpůsobivější československý vizuál roku 2020. Katarzia měla odvahu natočit klip filmových kvalit v době, kdy drtivá většina muzikantů - včetně jí samotné - přišla o možnost obživy. Pracný klip navíc vyšel v době, kdy v sousedním Polsku kulminovaly demonstrace proti zákazu potratů, zatímco na Slovensku takový návrh parlamentem jen těsně neprošel. Na klipu se z velké části podíleli právě ženy, režisérkou byla Jay Walker, bývalá studentka pražské FAMU.

Katarzia vydala epický videoklip. „Každá země si musí projít šokem, aby se lidé probrali,“ tvrdí zpěvačka

„Jay se dlouhodobě zabývá ženskou problematikou a dalšími angažovanými tématy, proto jsme spolu s kameramankou Annou Smoroňovou věděli, že chceme natočit video se společenským přesahem,“ přiblížila Katarzia, podle které ženy stále musí čelit útlaku a diskriminaci.

Text: Andrea Štipčáková s přispěním redakce, foto: proma interpretů
Témata: Žanet., Jordan Haj, násilník, Edův syn, Paulie Garand, Marcell, Zea, Ondřej Fiedler, David Koller, Yzomandias, Vanessa, Bert & Friends, Lenka Dusilová, 7krát3, Mike T, Katarzia

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít