United Flavour interview: Dali jsme si dost načas, abychom si byli jisti, že za námi zůstanou opravdu dobré písničky

Vydáno 06.02.2020 | autor: redakce

Jedna z nejpopulárnějších reggae kapel na domácí scéně United Flavour potvrzuje svůj comeback novou deskou, na níž tradičně spolupracovala se spoustou zahraničních umělců. K dlouho očekávanému albu, které nazvala Here to Stay, vyráží na klubové turné. Co novinka nabídne a co je u kapely nového, jsme zjišťovali v rozhovoru.

United Flavour interview: Dali jsme si dost načas, abychom si byli jisti, že za námi zůstanou opravdu dobré písničky United Flavour interview: Dali jsme si dost načas, abychom si byli jisti, že za námi zůstanou opravdu dobré písničky

Loni jste se po třech letech vrátili na scénu, teď comeback potvrzujete deskou. Co nového s sebou přinášíte? 
Djei: Nový zvuk, nové písně, novou energii.
Carmen: A pozitivní vibrace, jako obvykle.

FOTO: United Flavour pokřtili album Attitude a zahájili dvouměsíční turné

Složení kapely zůstává stejné?
Carmen: Ano, složení zůstává stejné v podobě, v jaké jsme vystupovali poslední dva roky před pauzou.

Vaše hudba obsahovala vždy celou škálu žánrů i kultur, bude se nová tvorba něčím lišit?
Djei: Je to přesně ten stejný koncept. Nemůžeme to ani dělat jinak, protože takoví zkrátka jsme. Vyrostli jsme každý z různých vlivů a takto to vyjadřujeme. Všechno se to samozřejmě točí kolem reggae, ale je zde spousta různých vlivů jako afrobeat, r'n'b, flamenco…a toto všechno tam je.Jak dlouho jste na nové desce dělali a kdo se na ní podílel? Bývá u vás zvykem, že oslovujete zahraniční umělce, jako je tomu tentokrát?
Djei: Na desce jsme pracovali téměř dva roky a znovu se držíme toho samého receptu, rádi spolupracujeme dlouhodobě v jednom týmu. Postupně jsme si spolu s různými umělci z Francie, Německa, Španělska a tak dále vytvořili velký tým. Z tohoto pohledu se tedy nic nezměnilo. Tentokrát jsme si ale dali dost načas, abychom si mohli být jistí, že za námi zůstanou opravdu dobré písničky. A doufáme, že to lidi ocení.

FOTO: United Flavour finišují s klubovým turné, na závěr vystoupili v Praze

Kolik písni na desce Here To Stay je? Kde jste ji nahrávali?
Carmen: Třináct. Během minulého roku jsme z ní už vydali dva singly i s klipy.
Djei: Vznikala převážně v Praze, ale různé nástroje se točily například ve Francii, a každý hostující umělec nahrával ve své zemi, zmíním například Španělsko. Spojujeme se opravdu s mezinárodními umělci. Většinu textů napsal textař z USA, chtěli jsme "správnou angličtinu" namísto jamajské Patwah. Španělské a "spainglish" texty psala Carmen.
Carmen: Ano, někdy používám i španělské tvary či slova do anglických textů, mám španělský akcent, ale snažím se pracovat na výslovnosti, aby mi lidé co nejlépe rozuměli, protože texty a poselství jsou a vždy byly pro nás velmi důležité. Z hostů se na desce objevili například španělský přední reggae umělec Morodo, slovenští Medial Banana, kubánský hiphoper se skvělými texty žijící v Miami Aldo, který v jedné písni hostuje a jednu sám napsal. Na ní se podílela také Francouzka Netna. Dále Deadly Hunter, britsko-jamajský umělec, dobře známý i u nás. A je jich ještě více...


JE POTŘEBA LIDI PODPOROVAT, ABY BYLI SAMI SEBOU


Má album nějakou hlubší a ucelenější myšlenku, nebo jde o jednotlivé písničky bez koncepce?
Carmen: Napsali jsme množství písniček, ale vždy je potřeba vybrat je tak, aby na albu dohromady dávaly smysl - hudebně i textově.
Djei: V písních samozřejmě nemůžeme řešit po celou dobu jen závažná témata, ale takovou spojující myšlenkou je vytvoření si vlastního bezpečného prostoru v mysli každého jednotlivce. A po tom, co se toto podaří, nás zajímá, jak to nejlépe přenést na společnost a chránit ji. Žijeme v systému, kde máme stále mnoho různých typů nespravedlnosti. Například v ženských tématech. Chtěli bychom podpořit naše dcery, matky, sestry, aby čelily všem možným druhům zneužívání a nespravedlnosti, protože systém stále není k mnoha ženám fér. Některé písně jsou tedy o tomto. Snažíme se podpořit ženy, aby dokázaly plně využít svůj potenciál, i když to nemusí být snadné. Vyžaduje to určité nastavení mysli.
Carmen: Ano, jednu z písniček, která se tomuto tématu věnuje, napsal právě zmíněný kubánský rapper Aldo a hostuje v ní Netna, je to krásná a silná písnička, proti domácímu násilí.
Djei: Největší síla vychází z jedinečnosti každého člověka. Žijeme ve společnosti, kde se každý snaží přizpůsobit, být jako druzí. Někdy se zapomíná, že silná společnost je vedena silnými jedinci, a proto je potřeba lidi podporovat, aby byli sami sebou a vytvářeli si svoji vnitřní sílu. To je, myslím, hlavní téma desky.

Co ovlivňuje vaši tvorbu a kdo za ní stojí? Podílí se na tvorbě všichni členové?
Carmen: Každodenní život a myšlenka, o které jsme mluvili. Tvoříme společně s Djeiem a má to různé podoby, někdy nápad pochází od Djeie, někdy s motivem přijdu já, ale tvarujeme to vždy společně.Plánujete nějaké novinky i v rámci živých vystoupení?
Djei: Ano, musí to být nové, zvlášť v reggae je potřeba nacházet v živém hraní stále nové koncepty a triky. Koncertní aranže se musí vždy lišit od alba, nikdy se nehrají tak, jak jsou na nahrávce.

Co od svého návratu očekáváte? Myslíte, že se vrátíte tam, kde jste skončili?
Carmen: Uvidíme. Snažíme se vytvořit, co nejlepší hudbu, na kterou by lidé reagovali pozitivně. Nemusí na vás nutně přijít 10 tisic lidí, to není to, co definuje úspěch, alespoň ne pro nás. Pro nás je úspěch, pokud dokážeme svou nahrávkou ovlivnit lidi tak, že s ní budou žít. To by bylo moje největší přání, aby s deskou žili a poslouchali ji třeba i za tři roky.

Jak je na tom v dnešní době reggae a nároky jeho fanoušků?
Djei: Reggae je stále populární, i když se to možná v Česku tolik nezdá. Je velmi oblíbené v Polsku, mimořádně populární v Německu, samozřejmě také v Latinské Americe. V ČR je to možná spíše subkultura, ale v rámci světové hudby se jedná o top žánr. Reggae má různé typy soundu, africký i evropský, Británie vyvinula také specifický zvuk reggae, dost rozdílný od toho jamajského. S United Flavour se celé ty roky snažíme přijít s naším vlastním unikátním soundem. Chceme jít vlastní cestou, podobně jako se to podařilo třeba britským reggae umělcům. O to jsme se snažili například i v singlu Candela. Většina umělců se pokouší napodobit jamajský zvuk.Vracíte se pouze na česká pódia, nebo se vidíte i v zahraničí, kde jste dříve také dost koncertovali?
Carmen: Samozřejmě se vidíme i v zahraničí. Vždy to tak bylo. Hráli jsme a budeme hrát hodně v Česku, ale vystupovali jsme často ve Španělsku, Švýcarsku, Německu, Rakousku, Polsku, Nizozemsku, Maďarsku a doufáme, že budeme hrát i v mnoha jiných zemích, kde jsme ještě nevystupovali.

text: Šárka Chomoutová, foto: Lucie Vysloužilová

Témata: United Flavour, reggae, world music

zavřít